مجله پزشکی مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

مضرات فست فود برای کودکان

فست فود و کودکان

مضرات فست فود برای کودکان

فست فود و کودکان دو کلمه ای هستند که نباید در کنار هم بیایند، چرا که طعم اغراق شده غذاهای رستورانی، به ذائقه کودک دیگر اجازه تست کردن غذاهای خانگی را نمی دهد. فست فودها از نظر مواد مغذی بسیار ضعیف هستند و فقط کالری بالایی دارند و از سویی دیگر، زیاده روی در مصرف آنها به کبد آسیب جدی می زند.

در سال های اخیر به همان میزان که فست فودها به لحاظ کمیت و تنوع افزایش داشته اند، مقالات و نکات درباره خطرات آنها نیز در دسترس بوده است. اگر چه بحث درباره آثار مخرب غذاهای فست فود، تکراری است اما بهتر است برای سلامت کودکان خود با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

چاقی و کاهش اعتماد به نفس

از آن رو که اسکلت اصلی روح و جسم افراد در کودکی شکل می گیرد، مصرف زیاد فست فودها علاوه بر خطرات جسمی فراوان و بروز چاقی، منجر به کاهش اعتماد به نفس کودکان می شوند.

فست فود و کودکان رابطه مضری است که به اضافه وزن کودکان بخصوص پسر بچه ها می انجامد و آنها را از بازی و تحرک دور خواهد کرد. این چاقی آنها را از جمع همسالان خود دور می کند و منزوی شدن آنها را منجر می شود.

افزایش ساعات تماشای تلویزیون و بازی های کامپیوتری، کاهش فعالیت بدنی و انتخاب های غذایی نادرست و… نیز در ایجاد این مشکل نقش موثری دارند.

اختلال رشد

نداشتن ارزش تغذیه ای و تنها بالا بودن کالری باعث می شود، مواد موثر بر رشد صحیح، در سن رشد کودک به وی نرسیده و کودک دچار انواع بیماری ها از جمله ضعف دید، کاهش رشد قد، کاهش یادگیری و… می شود.

خیلی از محققین علت کاهش رشد قد، در نسل های اخیر را تغذیه نامناسب کودکان در سن رشد می دانند!

انواع بیماری ها

میکروب ها و باکتری هایباقی مانده دربرخی فست فودها، آمار بالایی از مراجعه کودکان به مراکز درمانی بر جای گذاشته است.

سالانه کودکان زیادی در دنیا به علت ضعف بدنی و نداشتن سیستم دفاعی کامل در برابر برخی میکروب ها بخصوص در سوسیس و کالباس، جان خود را از دست می دهند.

علاوه بر مسمویت های ضعیف و حاد، فست فودها باعث زمینه چینی بیماری های گوناگون در بزرگسالی می شوند. از جمله آنها می توان به ناراحتی های قلبی، نارسایی کبد، بالا رفتن قند و چربی و… اشاره کرد.

نکته مهم

هرچه سن استفاده از فست فود کاهش یابد، رشد کودک بیشتر دستخوش خطر می شود. این خطر بیشتر در کمین کودکان نوپاست که با آشنا شدن آنها با چربی و شوری زیاد، دیگر غذاهای کم چرب تر و کم نمک تر را نمی پذیرند و به اصطلاح پایه سلیقه غذایی آنها کج بنا گذاشته می شود.

راه حل

فست فود و کودکان

متاسفانه باید افزایش رابطه فست فود و کودکان را پذیرفت و تنها در صدد کاهش آن برخاست. والدین اگر خود سعی کنند، غذاهای متنوعی در خانه برای کودک فراهم آورند، این مشکل کمتر ایجاد خسارت می کند. درکنار انواع برگرها یا سیب زمینی های خانگی بهتر است مصرف انواع سالادهای سالم را افزایش دهید.

نکته بعدی این است که دفعات رفتن به رستوران ها را کاهش دهید.این امر را به مرور انجام داده تا ذائقه کودک به مرور تغییر نماید.

مجله پزشکی مثبت سبز

0 ratings0/5

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبرنامه مثبت سبز
عضویت در خبرنامه مثبت سبز
دریافت آخرین اخبار حوزه سلامت به طور مستقیم در صندوق پستی شما، ثبت نام کنید!
امکان لغو عضویت در هر زمان