خواص چای زیره

6581
چای زیره
خواص چای زیره

خواص چای زیره

چای زیره که از مخلوط یک قاشق چایخوری دانه زیره در یک فنجان آب جوش تهیه می‌ شود، یکی از نوشیدنی‌ هایی است که مصرف روزانه آن ادرار آور بوده و جهت دفع سموم و یا باکتری‌ ها از بدن بسیار مفید می‌ باشد.

گیاه زیره، از جمله پرخاصیت‌ ترین گیاهانی است که در درمان اکثر امراض مفید می‌ باشد. در روزگاری که روی برگرداندن از داروهای شیمیایی و درک تاثیرات مخرب آن و به تبع آن، استفاده از انواع گیاهان دارویی و دمنوش‌ ها بازار بسیار داغی دارد، بهتر است از فواید گیاه زیره نیز غافل نباشید.

شاید کلمه کرمان و لاغری را پس از شنیدن نام گیاه زیره سریعا به‌ خاطر آورید. زادگاه اولیه زیره شهر کرمان است که در آنجا پرورش پیدا کرده است، این گیاه بیشتر در سواحل رودخانه‌ ها می‌ روید و زراعت آن به آب زیادی احتیاج ندارد. به طور کلی انواع زیره دارای یک اسانس روغنی فرار است. اروپاییان از زیره به عنوان ادویه غذا استفاده می‌ کنند. زیره می‌ تواند با برخی از مواد غذایی ترکیب ‌شود و خواص جادویی از خود به جای ‌گذارد.

خواص

چای زیره اشتها را تحریک می‌ کند و باعث لاغری می‌ شود. با تاثیر بر روی عصب معده جلوی سکسکه را گرفته و ورم طحال را از میان می‌ برد و اسهال را درمان می‌ کند. از سویی دیگر چای زیره درمان‌ کننده یبوست نیز می‌ باشد، به دلیل آنکه دارای هورمون‌ های جنسی است، میل جنسی را نیز افزایش می‌ دهد.

همچنین چای زیره روی میزان خونریزی و قطع خونریزی دوران قاعدگی تاثیر گذار می‌ باشد. عرق را زیاد می‌ کند و بوی بد آن را برطرف می‌ سازد و خاصیت ضدعفونی‌ کننده و میکروب‌ کشی بسیار قوی دارد.

چای زیره بادشکن و ضد نفخ است و رطوبت را برطرف می‌ کند، این چای تقویت کننده معده و کبد نیز می‌ باشد.

چای زیره تسکین دهنده دردهای روده‌ ای نیز می‌ باشد و به عنوان داروی ضد‌ نفخ مصرف می‌ شود، تسکین سرفه و التهاب ریه، افزایش ترشح شیر مادران و بهبود عملکرد دستگاه تنفسی، برطرف کردن ترشحات زنانگی، درمان برونشیت، کاهش وزن، کاهش چربی‌ های اطراف شکم و همچنین خاصیت ضد تومور و ضد صفرا از جمله خواص مهم چای زیره می‌ باشد.

مجله پزشکی مثبت سبز

1 rating 3/5
اشتراک
mm
یه نویسنده شاد اما حساسه، متولد قلب زمستون و کارشناسی ارشد اقتصاد داره، سال های زیادی تکواندو کار و البته معلم مقطع ابتدایی بوده و عاشق فوتباله! اون شاعره و اولین کتابش سال 83 چاپ شده، در ضمن اون عاشق حیوانات، کودکان و گیاهانه.

نظر خود را درج فرمایید: