گردونه سلامتی مثبت سبز گردونه سلامتی مثبت سبز

نوار بهداشتی یا تامپون؟


0 2294

عادت ماهانه و استفاده از نوار بهداشتی از ابتدای بلوغ  شروع شده و تا دوران یائسگی بصورت منظم و ماهیانه ادامه دارد. در دوران عادت ماهیانه زنان برای تمیز نگه‌داشتن لباس و جلوگیری از نشت خون‌ریزی بایست از ابزارها و وسیله‌هایی استفاده کنند. در زمان‌های قدیم زنان با گذاشتن حوله یا پارچه‌های چند لایه در لباس زیر، خون پریود را کنترل می‌کردند. خواندن مقاله بهداشت قاعدگی به افرادی که به سلامت حداکثری خود اهمیت می دهند، توصیه می گردد.

نوار بهداشتی

با گذشت زمان نوارهای بهداشتی پا به عرصه گذاشتند. نوار بهداشتی‌های اولیه شباهت زیادی به پوشک نوزدان داشتند. پس از آن نوار بهداشتی‌های بال‌دار وارد بازار شدند. این نوع از پدها، لبه‌های بال‌مانندی دارند که به قسمت تحتانی لباس زیر می‌چسبد و از جابجایی نوار بهداشتی جلوگیری‌ می‌کند.

انواع مختلفی از نوار بهداشتی در بازار وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از: نوار بهداشتی نازک، نواربهداشتی با قدرت جذب بالا، نوار بهداشتی شب و نوار بهداشتی کوچک هرکدام از این پدها بسته به نیاز فرد انتخاب و مصرف می‌شوند.

نوار بهداشتی یا تامپونتامپون

تامپون نیز یکی از ابزارهایی است که در هنگام عادت ماهیانه جهت جذب خون قاعدگی استفاده می‌شود. تامپون کار نوار بهداشتی را با یک تفاوت انجام می‌دهد. تامپون خون را ازداخل وازن جذب می‌کند در حالیکه نوار بهداشتی عمل جذب را پس از خروج خون از وازن انجام می‌دهد.

اغلب تامپون‌ها پنبه‌ای هستند تا بتوانند جذب بهتری داشته باشند. این ابزار به وسیله یک اپلیکاتور در داخل واژن قرار داده می‌شود. نخی در انتهای تامپون قرار دارد که برای بیرون کشیدن آن از واژن، پس از مصرف، مورد استفاده قرار می گیرد.

یک نوع از تامپون بعنوان تامپون انگشتی شناخته می‌شود. این نوع تامپون اپلیکاتور ندارد و به وسیله دست در واژن قرار می‌گیرد.

تامپون‌ها با درجات جذب خون متفاوتی از ضعیف تا قوی در بازار وجود دارند. انتخاب نوع تامپون بسته به نیاز فرد و با توجه به میزان خون‌ریزی انجام می‌گیرد. تامپون‌ باید هر ۴ تا ۶ ساعت تعویض شود و نمی‌بایست برای زمان طولانی داخل واژن باقی بماند.

روش استفاده از تامپون

نحوه استفاده از تامپون بر روی بسته‌های آن با رسم شکل توضیح داده شده است. اما لازم است دقت کنید که قبل از استفاده از تامپون حتما دست‌هایتان را با آب ولرم و صابون بشورید. به دلیل قرار گرفتن تامپون در واژن، در صورت آلوده بودن دست یا تامپون احمال عفونت وجود دارد. به همین دلیل اگر بسته بندی تامپون پاره شده بود، یا تامپون از دستتان به زمین افتاد هرکز از آن استفاده نکنید.

برای اعمال تامپون باید در وصعیتی که احساس راحتی دارید قرار بگیرید. بسته به راحتی خودتان می‌توانید بنشینید، بخوابید یا بایستید. تامپون‌های دارای اپلیکاتور دارای دو لوله هستند. لوله نازک درون لوله بزرگ تر قرار گرفته است. باید وسط قسمت نازک را با انگشت بگیرید و از وجود نخ در انتهای تامپون اطمینان حاصل کنید. سپس تامپون را به آرامی وارد واژن کنید. وقتی انگشتی که تامپون را نگه داشته به بدن برخورد کرد، لوله داخلی یا نازکتر را با انگشت سبابه فشار دهید تا وارد واژن شود. سپس لوله بزرگتر را بیرون بکشید.

در صورتی که تامپون را درست وارد کرده باشید نباید احساس ناراحتی داشته باشید.

آیا استفاده از تامپون خطرناک است؟

شواهدی وجود دارد که تامپون‌ها با نشانگان حمله سمی در ارتباط هستند. این موضوع بیشتر شامل تامپون‌های با قدرت جذب بالا می‌شود. همچنین زمانی که تامپون برای مدت طولانی در بدن باقی بماند و تعویض نشود. لازم به ذکر است که بهتر است به تناوب از تامپون و نوار بهداشتی استفاده شود. وقتی تامپون طولانی مدت در واژن قرار بگیرد، احتمال مهاجم شدن باکتری‌های بی‌آزار درون واژن بالا می‌رود.

در صورتی که موقع استفاده از تامپون دچار علائم زیر شدید، استفاده از آن را متوقف کنید:

  • اسهال
  • تب
  • تهوع و استفراغ
  • بثورات جلدی شبیه آفتاب‌سوختگی

نوار بهداشتی بهتر است یا تامپون؟

هر کدام از این ابزارها مزایای خاص خودشان را دارند. اما مهمتر از همه راحتی فرد استفاده کننده است. بعضی با تامپون احساس خوبی ندارند چون باید وارد واژنشان شود. برخی دیگر به نظرشان نوار بهداشتی گزینه به اندازه کافی امنی نیست.

استفاده از تامپون وقتی لباس های تنگ و چسبان مهمانی پوشیده‌اید، موثر است زیرا برجستگی نوار بهداشتی را ندارد. همچنین از تامپون می‌توان در هنگام شنا استفاده کرد و نگران خونریزی نبود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :