ترفندهای رشد سریع مو در کوتاه ترین زمان ممکن ترفندهای رشد سریع مو در کوتاه ترین زمان ممکن

۹ فایده سلنیوم برای بدن که باید بدانید


2 6880

سلنیوم عنصری کمیاب اما ضروری است که در بسیاری از عملکردهای مهم بدن نقش داشته و می‌توان گفت که از مغز گرفته تا سر انگشتان پای شما همه اندام‌ها جهت انجام صحیح وظایف خود نیازمند این عنصر هستند. کمبود سلنیوم در برخی از افراد بیش از سایرین دیده می‌شود؛ مثلا افراد مبتلا به بیماری کرون، HIV و بیماران دیالیزی ممکن است در بدن خود برای جذب سلنیوم دچار اختلال شوند و در این مواقع نیاز است تا جبران کمبود این ماده معدنی با تهیه و خرید قرص سلنیوم خارجی یا ایرانی  جبران شود. همچنین افرادی که در رژیم غذایی خود از خوراکی‌های غنی از سلنیوم استفاده نمی‌کنند نیز احتمالا با کمبود این ماده مغذی در بدن خود مواجه هستند. در این مطلب همه فواید سلنیوم را که از لحاظ علمی به اثبات رسیده‌اند برای شما شرح خواهیم داد.

فواید سلنیوم برای بدن انسان

با تکیه بر مطالعات علمی می‌توان خواص سلنیوم را در موارد زیر خلاصه کرد:

تقویت سیستم ایمنی بدن

توانایی سلنیوم در کاهش استرس اکسیداتیو و مقابله با رادیکال‌های آزاد بسیار چشمگیر است. کاهش استرس اکسیداتیو در واقع التهاب را کاهش می‌دهد و در نتیجه سیستم ایمنی بدن را ارتقا می‌بخشد. این ویژگی مهم را می‌توان مدیون خاصیت آنتی اکسیدان فوق‌العاده قوی سلنیوم دانست. پاسخ‌های ایمنی نسبت به عوامل بیماری‌زا در بدن ما متفاوت هستند؛ به عنوان مثال نوع Th1، با ویروس‌ها و باکتری‌های درون سلولی و نوع Th2، با کرم‌های انگلی و انگل‌های خارج سلولی به مقابله می‌پردازد. سلنیوم ممکن است پاسخ ایمنی نوع Th1 را بیشتر از نوع Th2 افزایش دهد اما در هر صورت مطالعات نشان می‌دهند که کمبود سلنیوم تاثیر قابل توجهی در ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن خواهد داشت. مصرف مکمل‌های سلنیوم همچنین تعداد گلبول‌های سفید خون را افزایش می‌دهد که این مسئله نیز می‌تواند عاملی برای بهبود سیستم دفاعی بدن باشد.

 خواص سلنیوم

محافظت از بدن در برابر بیماری های قلبی

متاآنالیز ۲۵ مطالعه نشان داد که یکی دیگر از فواید سلنیوم برای بدن احتمالا این است که افزایش غلظت این ماده معدنی در خون به مقدار ۵۰% می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا ۲۴% کاهش دهد. محققان معتقدند که این مسئله به اثرات ضد التهابی این ماده معدنی مرتبط می‌شود. التهاب یکی از عوامل خطر آفرین برای بروز بیماری‌های عروق کرونر قلب به شمار می‌آید.

متاآنالیز دیگری از ۱۶ کارآزمایی بالینی نشان داد که مکمل سلنیوم پروتئین واکنشی C را که نشانگر التهاب در بدن است، تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد. در یکی از همین بررسی‌ها همچنین مشخص شد که سلنیوم سطح یک آنتی اکسیدان قوی به نام گلوتاتیون پراکسیداز را نیز افزایش می‌دهد. بنابراین سلنیوم نه تنها باعث کاهش نشانگرهای التهاب می‌شود بلکه استرس اکسیداتیو را نیز کاهش داده و احتمال بروز بیماری‌های مزمن مثل بیماری‌های قلبی-عروقی را پایین خواهد آورد. البته باید در مصرف مکمل‌های سلنیوم همواره دقت کنید تا با مصرف بیش از حد این ماده معدنی درگیر عوارض قرص سلنیوم نشوید.

جلوگیری از آسیب رادیکال های آزاد با داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی

رادیکال‌های آزاد در واقع محصول جانبی برخی از فرایندهای طبیعی و البته ضروری در بدن هستند مثلا به هنگام انجام متابولیسم ممکن است به وجود آیند. همچنین عوامل محیطی مثل دود سیگار و آلودگی هوا نیز می‌توانند در افزایش رادیکال‌های آزاد در بدن موثر باشند. همان‌طور که پیشتر نیز اشاره کردیم سلنیم خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و بدن را از آسیب سلولی مرتبط با استرس اکسیداتیو در امان نگه می‌دارد. فواید سلنیوم در بدنسازی نیز حتی مطرح بوده و بر عملکرد ورزشی تاثیرگذار است.

پشتیبانی از عملکرد شناختی

آلزایمر، پارکینسون و بسیاری بیماری‌های دیگر که مرتبط با سیستم عصبی هستند می‌توانند در عملکرد شناختی تاثیر منفی بگذارند. استرس اکسیداتیو در بروز این بیماری‌ها بی‌تاثیر نیست. گفتیم که یکی از مهم‌ترین خواص سلنیوم این است که آسیب اکسیداتیو را کاهش می‌دهد بنابراین با بکارگیری از این ماده معدنی می‌توان خطر ابتلا به آلزایمر و بیماری‌هایی از این قبیل را کاهش داده و از عملکرد شناختی پشتیبانی کرد. نتیجه برخی مطالعات نشان داده است که بیماران مبتلا به آلزایمر در بدن خود دارای سطح پایینی از سلنیوم و دیگر مواد مغذی مثل ویتامین C و E هستند. استفاده از ترکیبی از آنتی اکسیدان‌ها که سلنیوم یکی از آنهاست می‌تواند به درمان اختلالات شناختی کمک کرده و حتی در بهبود حافظه نیز موثر باشند.

 مصرف قرص سلنیوم

بهبود عملکرد تیروئید از فواید سلنیوم

غده تیروئید سایزی کوچک دارد اما در بسیاری از عملکردهای مهم بدن از جمله متابولیسم تاثیرگذار است. بالاترین غلظت سلنیوم در بافت‌های بدن مربوط به غده تیروئید می‌شود. مطالعات نشان داده است که سطح پایین سلنیوم در بدن با بروز اختلالات غده تیروئید ارتباط دارد و نه تنها احتمال بروز کم‌کاری تیروئید را بالا می‌برد بلکه ممکن است باعث بیماری تیروئیدیت هاشیموتو نیز بشود. این بیماری یک بیماری خود ایمن است که در آن بدن به غده تیروئید حمله می‌کند. افزایش سطح سلنیوم در بدن می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌های مرتبط با تیروئید را کاهش داده و در نتیجه متابولیسم را نیز بهبود بخشد.

موثر در جلوگیری از بروز برخی از انواع سرطان

مطالعات در مورد تاثیر سلنیوم در پیشگیری از سرطان کامل نیست و در واقع تحقیقات نتایج متفاوتی را ارائه داده‌اند. سلنیوم می‌تواند آسیب DNA و استرس اکسیداتیو را کاهش دهد و این دو عامل هر دو می‌توانند با کاهش خطر ابتلا به سرطان هراه باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که سطح بالای سلنیوم خون با کاهش خطر ابتلا به سرطان‌‎هایی مثل سینه، ریه و پروستات مرتبط است اما در این زمینه همچنان به مطالعات بیشتری نیاز است.

مبارزه با علائم آسم

آسم آلرژیک شایع‌ترین نوع بیماری آسم است که در واقع می‌توان آن را یک اختلال التهابی مزمن دانست. اثرات ضد التهابی سلنیوم می‌تواند حتی در کاهش نشانه‌های بیماری آسم نیز موثر واقع شود. تحقیقات گویای آن هستند که حتی احتمال بروز آسم خفیف نیز در افرادی که در بدن خود سطوح پایینی از عنصر سلنیوم دارند، بیش از سایرین است. احتمالا بین عملکرد ریه و سطح سلنیوم در بدن نیز ارتباط خاصی وجود دارد که انجام مطالعات بیشتر باعث قطعیت آن خواهد شد و در حال حاضر نمی‌توان از لحاظ علمی به طور کامل آن را تائید نمود.

جلوگیری و درمان ریزش مو با قرص سلنیوم

یکی از علائم کمبود سلنیوم در بدن ریزش مو است. تحقیقات و گزارش‌هایی که از سمت مصرف‌کنندگان بدست رسیده است نشان می‌دهد که مصرف قرص سلنیوم یا سلنیوم پلاس می‌تواند در درمان ریزش مو موثر باشد. سلنیوم با از بین بردن رادیکال‌های آزاد به رشد موهای سالم کمک کرده و در فعال کردن یک آنزیم مهم برای بازسازی آنتی اکسیدان‌هایی مثل ویتامین C نیز موثر است. همچنین مصرف سلنیوم سولفاید به شکل شامپو نیز می‌تواند در درمان شوره سر تاثیرگذار واقع شود. با مصرف قرص سلنیوم یا کپسول سلن پلاس می‌توانید موهایی پرپشت‌تر و زیباتر داشته باشید. تاثیر سلنیوم بر مو در مطالعات بسیاری تائید شده است.

تاثیر سلنیوم در بیماری کرونا

یکی دیگر از فواید سلنیوم احتمالا می‌تواند تاثیر آن در بیماری کرونا باشد. این ماده معدنی با داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می‌تواند مانع از بروز علائم کرونا شده و همچنین به درمان این بیماری نیز کمک کند. مصرف مکمل سلنیوم به معنای درمان کرونا نیست اما مصرف این ماده معدنی در قالب مکمل با تقویت سیستم ایمنی می‌تواند تاثیری مثبت در روند بهبود بیماران کرونایی داشته باشد. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که احتمال ابتلا به کرونا در افرادی که کمبود سلنیوم دارند، بیش از دیگران است اما همچنان در این زمینه تحقیقات بیشتری باید صورت گیرد تا به قطعیت بتوان سخن گفت.

 سلنیم برای مبارزه با کرونا

سلنیوم در چه مواد غذایی وجود دارد ؟

خوشبختانه نیاز بدن به سلنیوم را با خوردن مواد غذایی حاوی این ماده معدنی به راحتی می‌توان تامین کرد. گوشت قرمز، غذاهای دریایی و فرآورده‌های لبنی منابعی غنی از selenium هستند. حتی گیاه‌خواران نیز با مصرف برخی مواد غذایی می‌توانند نیاز بدن خود به سلنیوم را تامین کنند. آجیل برزیلی بیشترین مقدار سلنیوم را داراست و خوردن تنها مقادیر اندکی از آن می‌تواند پاسخگوی نیاز بدن به سلنیوم باشد. در صورتی که علائم کمبود سلنیوم مثل ضعف سیستم ایمنی، ریزش مو، خستگی و بی‌حالی، ضعف عضلات و… در فردی وجود داشته باشد، حتما باید از مکمل‌های حاوی سلنیوم که در داروخانه‌ها موجود است، استفاده کند.

 مواد غذایی حاوی سلنیوم

کلام پایانی

در این مقاله از فواید سلنیوم به ۹ مورد اشاره کردیم. برای بهره‌گیری از خواص سلنیوم می‌توانید از منابع غذایی حاوی این ماده استفاده کرده و همچنین از قرص سلنیوم نیز کمک بگیرید. با مراجعه به وبسایت داروخانه آنلاین مثبت سبز همین حالا می‌توانید مکمل سلنیوم مورد نظر خود را از انواع مختلف و برندهای متنوعی که در این مجموعه به فروش می‌رسد، انتخاب کنید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۹ میانگین: ۴.۳]

پست های مرتبط

2 نظرات
 1. هدایتی می گوید

  قرص سلنیوم را حتما باید در ترکیب با ویتامین های دیگری استفاده کرد؟ خودش تکی وجود نداره؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   به صورت تنها هم توسط تعدادی از شرکتهای دارویی فرموله شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :