از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم ؟

6 817

بر اساس آمارها می‌توان گفت که HPV شایع‌ترین عفونتی است که از راه مقاربت جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. اگرچه برخی از انواع عفونت HPV دستگاه تناسلی هیچ مشکلی را به وجود نمی‌آورند اما بعضی دیگر از انواع آن می‌توانند آنقدر خطرناک باشند که حتی به سرطان منتهی شوند. به طور کلی بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV وجود دارد که بیش از ۴۰ نوع از آن از طریق جنسی می‌تواند منتقل شود. برای تشخیص HPV لازم است تا با علائم زگیل تناسلی بهتر آشنا شوید تا به موقع بتوانید اقدامات درمانی لازم را انجام دهید.

ویروس پاپیلومای انسانی چیست ؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نوعی عفونت ویروسی است که از طریق تماس پوست به پوست بین افراد انتقال می‌یابد. چنانچه اشاره کردیم برخی از انواع این ویروس از طریق جنسی قابل انتقال است و از طریق رابطه واژینال، سکس مقعدی یا دهانی از فردی به فرد دیگر راه می‌یابد. این ویروس در صورت عدم درمان می‌تواند در آینده به ۶ نوع سرطان تبدیل شود بنابراین در رابطه با راه‌های پیشگیری و درمان آن باید اطلاعات کافی داشت. در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان تزریق واکسن HPV در سنین ۱۱ تا ۱۲ سالگی برای کودکان انجام می‌گیرد تا به این وسیله بتوان از بروز این بیماری پیشگیری کرد. اما در کشورهایی که تزریق واکسن به صورت همگانی صورت نمی‌گیرد، آشنایی با علائم زگیل تناسلی اهمیت بیشتری دارد زیرا با مشاهده نخستین نشانه‌ها می‌توان در صدد درمان برآمد.

 اچ پی وی

علائم زگیل تناسلی

عفونت HPV در اغلب اوقات مشکلی برای سلامتی ایجاد نکرده و هیچ نوع علائمی نیز ندارد. در ۹۰% از مواقع زگیل تناسلی خود به خود برطرف شده و نیازی به درمان نیست. اما با این حال از آنجایی که در این مدت ویروس اچ پی وی در بدن به صورت فعال وجود دارد، می‌تواند از فرد مبتلا به شخص دیگر انتقال یابد بدون اینکه حتی خود آنها متوجه شوند. در مواردی که ویروس HPV به صورت خود به خود از بین نرود، ممکن است مشکلات جدی برای سلامتی به وجود آید و به بیماری‌هایی همچون سرطان دهانه رحم و سایر سرطان‌های دستگاه تناسلی منجر شود. باید دقت کنید که داشتن زگیل‌های تناسلی ناشی از HPV به معنای ابتلا به سرطان نیست.

سرطان‌های ناشی از HPV اغلب تا زمانی که سرطان در مرحله گسترش نباشد، علائمی را از خود بروز نمی‌دهند. انجام غربال‌گری‌ها و معاینات منظم به همه افراد کمک می‌کند تا مشکلات سلامتی مرتبط با HPV زودتر تشخیص داده شود و در نتیجه شانس بهبود بیشتر باشد. نشانه‌های بروز زگیل تناسلی در مردان و زنان اندکی متفاوت از یکدیگر است.

علائم زگیل تناسلی در مردان

بسیاری از مردانی که به عفونت HPV مبتلا می‌شوند هیچ نوع علائمی را تجربه نمی‌کنند. اما در برخی موارد نیز زگیل تناسلی به صورت برجستگی و ضایعات غیر معمول در آلت تناسلی، ببضه یا مقعد مشاهده می‌شود. بعضی از گونه‌های HPV می‌توانند موجب سرطان آلت تناسلی، مقعد یا گلو در آقایان شوند. احتمال بروز سرطان‌های مرتبط با HPV در آقایانی که رابطه جنسی مقعدی دارند و یا به هر دلیل از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار هستند، نسبت به سایرین بیشتر است.

علائم زگیل تناسلی در زنان

خانم‌ها نیز ممکن است همچون آقایان به HPV مبتلا شوند و هرگز هیچ علائمی را نداشته باشند. بعضی از بانوان نیز ممکن است متوجه شوند که برجستگی‌هایی غیرمعمول در داخل یا اطراف واژن یا مقعد آنها وجود دارد که در این صورت بلافاصله باید به پزشک مراجعه نمایند. در خانم‌ها نیز اچ پی وی می‌تواند خطرناک شده و به سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، مقعد یا گلو منجر شود.

 علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی ممکن است به شکل زایده‌هایی خود را نشان دهد که شبیه به گل کلم هستند. همچنین این زایده‌ها ممکن است هم‌رنگ با پوست یا کمی تیره‌تر از آن باشند. ترشحات غیرمعمول از واژن، خارش و خونریزی می‌توانند از نشانه‌های زگیل تناسلی محسوب شوند. در صورت داشتن سکس دهانی با فرد آلوده به HPV زگیل تناسلی می‌تواند در دهان، زبان، لب یا گلو دیده شود.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان و مردان

در رابطه با علائم زگیل تناسلی در بانوان و آقایان توضیحات لازم را ارائه کردیم، اکنون این سوال پیش می‌آید که روش تشخیص قطعی HPV به چه صورت است. در آمریکا بدون در نظر گرفتن این مسئله که شروع فعالیت جنسی از چه سنی بوده است، به همه خانم‌ها توصیه می‌شود که در سن ۲۱ سالگی اولین تست پاپ اسمیر را انجام دهند. در کشورها ما نیز بیشتر متخصصان توصیه می‌کنند که پس از شروع اولین رابطه جنسی حتما این تست انجام شود. انجام تست پاپ اسمیر به صورت منظم به شناسایی سلول‌های غیر طبیعی در زنان کمک کرده و تشخیص سرطان‌های مربوط به رحم را نیز آسان می‌کند.

اینکه تست پاپ اسمیر هر چند وقت یکبار انجام شود، بستگی به سن و شرایط هر فرد دارد اما به طور کلی گفته می‌شود که هر ۳ سال یکبار تست پاپ اسمیر انجام شود و یا هر ۵ سال یکبار آزمایش HPV صورت پذیرد. با این حال فواصل زمانی بین انجام تست‌های لازم بهتر است توسط پزشک متخصص زنان تعیین شود. قابل توجه است که در حال حاضر FDA هیچ آزمایشی را برای تشخیص HPV در مردان مورد تائید قرار نداده است که بتوان از آن استفاده کرد.

درمان زگیل تناسلی

در مواردی که HPV خود به خود از بین نمی‌رود، لازم است تا اقدامات درمانی صورت پذیرد. زگیل تناسلی را می‌توان با مصرف دارو، سوزاندن از طریق برقراری جریان الکتریکی، لیزر درمانی و یا فریز کردن با نیتروژن مایع از بین برد اما گاهی فقط زگیل‌ها در ظاهر از بین می‌روند در حالی‌که ویروس همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد که در این صورت ممکن است زگیل‌ها دوباره به وجود آیند. متاسفانه باید بگوییم که در حال حاضر هیچ روش درمانی قطعی برای بهبود HPV وجود ندارد بنابراین بهترین راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

 پیشگیری از زگیل تناسلی

زگیل تناسلی می‌تواند از تماس پوست به پوست با فرد مبتلا شامل رابطه مقعدی و واژن، اشتراک وسایل جنسی و سکس دهانی انتقال یابد بنابراین استفاده از کاندوم و داشتن رابطه جنسی محافظت شده ساده‌ترین راه برای عدم ابتلا به زگیل تناسلی است. البته در صورت امکان حتما پیشنهاد می‌شود که واکسن HPV به همه افراد تزریق شود.

کلام پایانی

زگیل تناسلی هم در زنان و هم در مردان می‌تواند بروز یابد. در بیشتر موارد عفونت HPV به خودی خود از بین می‌رود اما در برخی موارد در صورت عدم درمان به موقع ممکن است به بیماری‌های خطرناکی همچون سرطان دهانه رحم منجر شود. علائم زگیل تناسلی در اشکال و فرم‌های مختلفی ممکن است بروز یابد که تشخیص آن را باید به پزشک متخصص سپرد. بانوانی که به زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند، پس از انجام درمان‌های اولیه، هر ۳ تا ۶ ماه به دستور پزشک باید تست پاپ اسمیر انجام دهند تا هر گونه تغییر در ساختار گردنه رحم در آنها به موقع تشخیص داده شده و درمان شود.

6 نظرات
 1. Sherry می گوید

  سلام. زگیلی که روی دست به وجود میاید، به زگیل تناسلی ربطی نداره؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز ویروس پاپیلوما بیش از ۱۰۰ نوع سویه دارد که میتوانند زگیل هایی ایجاد کنند که از نظر محل ظهور و ویژگیهای ظاهری مثل رنگ، میزان برامدگی، میزان زبری، اندازه و غیره متفاوت هستند… اگر ضایعه ای که مشاهده میکنید در حال ازدیاد یا خونریزی یا تغییر رنگ و شکل میباشد و یا مشابه ان در مخاط (بافتی از بدن که فاقد پوست میباشد مثل داخل دهان یا ناحیه ی زنیتال) ایجاد شد ویا عفونی و یا دردناک شد به پزشک مراجعه نمایید. در غیر اینصورت جای نگرانی نیست.

  2. فاطمه کرمی می گوید

   سلام من چند وقته که خیلی ترشحات با بوی نامطبوع دارم در حالی که بهداشت واژینالم خیلی رعایت میکنم و هر دقیقه لباس زیر خودم رو عوض میکنم ولی با این حال ترشحاتم از بین نمیرن نمیدونم چیکار باید کنم حتی دکتر زنان هم رفتم اما با وجود خوردن دارو و….. بازم بعد از ۱هفته ترشحاتم برمیگردن ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید در مورد این مشکل طاقت فرسا

   1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

    سلام کاربر عزیز… اگر عفونت به صورت مکرر اتفاق میفتد شاید نیاز به دوز پیشگیری از داروی آنتی بیوتیک و یا ضد قارچ داشته باشید بدین صورت که دارو با دوز مشخص شده توسط پزشک که کمتر از دوز درمانیست برای مدت طولانی مصرف میشود. به یاد داشته باشید که شستشو را به میزان زیاد با مواد شوینده انجام ندهید تا فلور طبیعی وازن تعادلش را از دست ندهد.

 2. خادمی پور می گوید

  پاورفیت برای زگیل تناسلی چقدر موثره؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز در این مورد در مطالعات، آمار دقیقی اراعه نشده که به عنوان مثال درصد موفقیت پاورفیت به صورت عددی بیان شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.