پیشگیری از پیری پوست پیشگیری از پیری پوست

راهنمای خرید کرم ضد آفتاب


3 1865

اگر خواهان داشتن پوستی زیبا، لطیف و بدون لک هستید، هرگز نمی‌توانید محصولی به نام کرم ضد آفتاب را از لیست خرید خود حذف نمایید. کرم ضد آفتاب در هر نوع آب و هوایی چه در زمستان و چه در تابستان و برای همه افراد در تمامی سنین ضروری محسوب می‌شود. در این مقاله یک راهنمای خرید ضد آفتاب به شما معرفی می‌کنیم تا به هنگام تهیه این کرم، انتخاب بهتری داشته باشید. اما اول باید بدانید که چرا در مصرف ضد آفتاب تا این حد تاکید می‌شود؟

چرا از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم ؟

همیشه از متخصصان پوست شنیده‌اید که باید از کرم ضد آفتاب استفاده شود. شاید فکر کنید که مصرف ضد آفتاب فقط برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی است، اما باید بدانید که این تفکر صحیح نیست و ضد آفتاب مزایای دیگری نیز دارد. از مزایای استفاده از کرم ضد آفتاب به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • حفاظت از پوست در برابر اشعه UVA و UVB
 • پیشگیری از بروز سرطان پوست
 • پیشگیری از بروز چین و چروک و پیری زودرس
 • جلوگیری از به وجود آمدن لک‌های تیره روی پوست

پس از آشنایی با لزوم استفاده از ضد آفتاب، حال بهتر می‌توانید اهمیت مصرف آن را در حفظ سلامتی پوست خود متوجه شوید. توصیه می‌شود که استفاده از کرم ضد آفتاب باید پس از ۶ ماهگی برای کودکان نیز آغاز شود. با این تفاسیر اکنون شاید بیش از پیش مشتاق در دست داشتن یک راهنمای خرید ضد آفتاب باشید.

محافظت در برابر نور خورشید

خرید انواع کرم ضد آفتاب

راهنمای خرید ضد آفتاب

با افزایش اطلاعات خود در رابطه با ضد آفتاب و در نظر گرفتن چندین نکته کاربردی می‌توانید محصولی مرغوب و باکیفیت برای خود تهیه نمایید. در انتخاب ضد آفتاب باید به برچسب طیف گسترده، مقدار SPF (فاکتور حفاظتی)، مقاوم بودن آن در برابر آب و … توجه داشت که در اینجا هر یک از آنها را به طور جداگانه برای شما توضیح خواهیم داد.

برچسب طیف گسترده

یکی از مهم‌ترین نکات در انتخاب یک ضد آفتاب مناسب، توجه به “برچسب طیف گسترده” روی بسته بندی محصول است. این برچسب به این معناست که ضد آفتاب مورد نظر توانایی فیلتر کردن هر دو نوع اشعه ماورای بنفش خورشید (UVA و UVB) را که مضر هستند، دارد و محافظت کاملی را از پوست به عمل می‌آورد. این دو نوع اشعه UV عاملی برای چین و چروک زودرس و سرطان پوست هستند از این رو به آنها مضرگفته می‌شود. یک ضد آفتاب مرغوب عموما در برابر اشعه مادون قرمز (IR) نیز از پوست محافظت می‌کند.

فاکتور حفاظتی (SPF)

مقدار SPF میزان محافظتی را که ضد آفتاب در برابر اشعه UVB ایجاد می‌کند، نشان می‌دهد. در بازار روی کرم‌های ضد آفتاب روبروی SPF اعداد گوناگونی را می‌بینید؛ مثل ۱۰، ۱۵، ۳۰، ۵۰، ۸۰ و ۱۰۰. شاید در نگاه اول گیج‌کننده باشد چراکه نمی‌دانید کدامیک از آنها را باید انتخاب نمایید. انتخاب SPF به رنگ پوست و آب و هوای منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید بسیار مرتبط است اما در حالت کلی می‌توان گفت که استفاده از SPF زیر ۳۰ اصلا توصیه نمی‌شود. از کرم‌های ضد آفتابی که فاکتور حفاظتی آنها خیلی بالا است نیز بهتر است اجتناب شود زیرا در این صورت ترکیبات شیمیایی آنها افزایش می‌یابد.

رنگ پوست و میزان SPF ضد آفتاب

نوع رنگ پوست نیز یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب ضد آفتاب است. جدول زیر نیز می‌تواند یک راهنمای کلی برای انتخاب SPF ضد آفتاب شما متناسب با رنگ پوست باشد. هر چند در این جدول مدت زمان قرار گرفتن در معرض خورشید نیز در نظر گرفته شده است اما طبق دستور مصرفی که بر روی جلد تمامی ضد آفتاب‌ها نیز ذکر شده بهتر است هر ۲ ساعت یکبار ضد آفتاب خود را تمدید کنید.

مدت زمان قرار گرفتن در معرض خورشید

پوست بسیار سفید پوست سفید پوست روشن پوست متوسط

پوست تیره

۱ ساعت

SPF 30 SPF 15 SPF 15 SPF
۸-۱۴

SPF
۸-۱۴

۲ ساعت

SPF 30 SPF 30 SPF 30 SPF 15

SPF
۸-۱۴

۳ ساعت

SPF 50+ SPF 50+ SPF 30 SPF 15

SPF 15

۴ ساعت

SPF
۵۰-۱۰۰
SPF 50+ SPF 30 SPF 30

SPF 15

۵ ساعت SPF
۵۰-۱۰۰
SPF
۵۰-۱۰۰
SPF
۵۰-۱۰۰
SPF 50+

SPF 30

 

از نظر بسیاری از متخصصان پوست SPF30 از دیگر SPF ها (به خصوص برای مردم ایران) بهتر است. یک کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی ۳۰ می‌تواند ۹۷% از اشعه ماورای بنفش خورشید را فیلتر نماید. SPF100 نیز ۹۹% از اشعه UV را می‌تواند فیلتر کند.

بنابراین می‌بینید که هیچ ضد آفتابی به طور ۱۰۰ درصد از پوست محافظت نمی‌کند و همچنین تفاوت زیادی بین SPF30 تا SPF100 از لحاظ قدرت محافظت وجود ندارد.

فاکتور حفاظتی

مقاوم در برابر تعریق و آب

در راهنمای خرید ضد آفتاب این نکته را نیز باید به شما گوشزد کنیم که ضد آفتاب‌های باکیفیت معمولا برچسبی با عنوان “مقاوم در برابر آب” روی بسته بندی خود دارند. مقاومت در برابر آب به معنای ضد آب بودن نیست؛ ضد آفتاب ضد آب در حقیقت اصلا وجود ندارد. این نوع ضد آفتاب‌ها فقط از مقاومت بیشتری برخوردار هستند و با تعریق و شستشو فورا پاک نمی‌شوند.

PA

SPF نشانگر میزان محافظت ضد آفتاب در برابر اشعه UVB بود در حالی‌که PA مقدار محافظت ضد آفتاب در مقابل اشعه UVA را نشان می‌دهد. معمولا PA را همراه با علامت‌های مثبتی که در کنار آن قرار گرفته است به صورت  PA+، PA++  یا PA+++  مشاهده می‌کنید. هرچه تعداد مثبت‌هایی که مقابل PA قرار دارد بیشتر باشد، ضد آفتاب محافظت بیشتری در برابر اشعه UVA از پوست به عمل خواهد آورد. ضد آفتابی که ۳ علامت + روبروی آن باشد، از کیفیت خوبی برخوردار است. UVA اشعه‌ای است که می‌تواند موجب بروز چین و چروک و سرطان پوست شود.

ترکیبات ضد آفتاب

ضد آفتابی را انتخاب کنید که حاوی  “اکسی بنزون” و “رتینیل‌ پالمیتات” نباشد. وجود این ترکیبات در ضد آفتاب می‌تواند سبب بروز واکنش‌های آلرژیک و اختلالات هورمونی شود. ضد آفتابی را برای خود بخرید که در آن از “اکسید روی” یا “دی اکسید تیتانیوم” استفاده شده باشد.

نوع پوست

در راهنمای خرید ضد آفتاب باید به این نکته نیز توجه کرد که به هنگام خرید حتما باید نوع پوست خود را در نظر بگیرید. در داروخانه‌ها می‌تواند ضد آفتاب را برای هر نوع پوست از جمله چرب، خشک، معمولی، مختلط و حساس انتخاب نمایید.

ضد آفتاب های تخصصی

معمولا برندهای مشهور در تولیدات خود ضد آفتاب‌های تخصصی را نیز تولید می‌کنند. ضد آفتاب تخصصی محصولی چند کاره است که هم می‌تواند از پوست شما در برابر اشعه مضر خورشید محافظت کند و هم می‌تواند مثلا ضد چروک، ضد جوش یا ضد لک باشد. برخی افراد ترجیح می‌دهند که مثلا برای برطرف نمودن مشکل جوش پوست خود از محصول جداگانه‌ای استفاده کنند اما بالعکس برخی نیز دوست دارند از محصولات چند کاره کمک بگیرند. پیشنهاد ما به شما این است که مثلا اگر مقدار جوش‌های شما خیلی زیاد است حتما از محصولات دیگری به جز ضد آفتاب نیز استفاده کنید که جنبه درمانی داشته باشند اما اگر فقط گاهی با مشکل جوش و آکنه مواجه می‌شوید می‌توانید از ضد آفتاب ضد جوش بهره بگیرید.

ضد آفتاب ضدجوش

سخن پایانی

در راهنمای خرید ضد آفتاب سعی نمودیم تا تمام نکات مربوط به یک ضد آفتاب مطلوب و باکیفیت را در اختیار شما همراهان مجله مثبت سبز قرار دهیم تا از این پس با اطلاعات بیشتری به سمت خرید کرم ضد آفتاب بروید و انتخاب هوشیارانه‌تری داشته باشید. امیدواریم این مطالب برای شما کاربردی و مفید واقع شود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۵ میانگین: ۳.۶]

پست های مرتبط

3 نظرات
 1. دنیا مهدوی می گوید

  سلام
  مرررسی از مقاله خوبتون واقعا مفید بود ولی کاش یه قسمت داشت که راجب رنگ پوست و نوع ضد آفتابی که مناسبه میگفتید

  1. زهره ملکی می گوید

   ممنون از حسن نظر شما، مقاله به زودی به روزرسانی می شود.

 2. المیرا می گوید

  سلام ببخشید داخل ضدافتاب کرمپودری مدیسان بژخیلی روشن انواع پوست….سرب و جیوه هست؟؟چرا از وقتی این ضدافتاب رو استفاده کردم پوستم چند درجه تیره شده؟؟؟پوستم قشنگ برنزه شده با اینکه اصلا تو افتاب نمیرم و این کرم رو واسه مهمانی خریدم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :