چگونه ضد عفونی کننده دست درست کنیم؟


0 656

میکروب‌ها، ویروس‌ها و تمام عوامل بیماری‌زا تقریبا همه جا هستند. درصد بسیار بالایی از بیماری‌ها ناشی از ورود همین میکروارگانیسم‌ها به بدن انسان است. این عوامل بیماری‌زا در حقیقت از راه بینی، گوش، چشم و دهان وارد بدن می‌شوند. با ضدعفونی کردن صحیح دست‌ها می‌توانید از بسیاری از بیماری‌ها دور بمانید. بهترین راه برای ضدعفونی کردن دست‌ها، مصرف آب و صابون است. البته محلول و ژل‌های ضدعفونی دست که بر پایه الکل تولید می‌شوند نیز در مواقع خاص می‌توانند جایگزین آب و صابون شوند. اما اگر زمانی به هر دو این موارد دسترسی نداشته باشیم، چه باید کرد؟ شما به‌راحتی می‌توانید در خانه یک ضد عفونی کننده دست درست کنید. اما چگونه ضد عفونی کننده دست درست کنیم؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤال تا پایان این مطلب ازمجله داروخانه آنلاین مثبت سبز با ما همراه باشید.

اهمیت رعایت بهداشت فردی

همواره در طی روز در محیط خانه، خیابان و یا محیط کارمان با عوامل بیماری‌زایی چون باکتری و ویروس‌ها در ارتباط هستیم. اگر به بهداشت فردی خود توجه نکنیم، نه‌ تنها خود و خانواده خود را درخطر می‌اندازیم، بلکه با سلامت افراد جامعه نیز بازی کرده‌ایم. انتقال عوامل بیماری‌زا مانند یک زنجیر به انسان‌ها و یا حتی حیوانات وصل است که این زنجیره می‌تواند با رعایت بهداشت پاره شود. بعضی افراد با رعایت نکردن بهداشت حقوق شهروندان دیگر را نیز پایمال می‌کنند. اما کم نیستند افرادی که همواره با ضدعفونی کردن دست‌ها و رعایت بهداشت فردی این حقوق را رعایت می‌کنند.

در برخی از موارد خاص مانند هجوم بیماری‌های مسری همچون کرونا ممکن است جامعه را با کمبود ضد عفونی کننده دست روبرو کند. همچنین در این مواقع در صورت پیدا کردن این مواد ضدعفونی کننده احتمالا از قیمت بالایی برخوردار هستند. ازآنجایی‌که پایه تمام ضدعفونی‌کننده‌های دست الکل است، با رعایت درصد مواد تشکیل‌دهنده می‌توانید در خانه ضدعفونی کننده دست خود را بسازید. البته با قیمت بسیار پایین‌تر و با رایحه محبوب خود. حالا چگونه ضد عفونی کننده دست درست کنیم؟ موضوعی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

چرا باید دست را ضد عفونی کنیم؟

دست‌ها به‌عنوان عضو بسیار پرکاربرد بدن محسوب می‌شوند. ما با دست‌هایمان غذا می‌خوریم، ورزش می‌کنیم، با تلفن و کامپیوتر کار می‌کنیم و هزاران کار دیگر. اگر یک روز از زندگی خود را زیر ذره‌بین ببرید، خواهید دید که در یک روز چه اندازه ممکن است دست با محیط آلوده در تماس باشد. بهتر است بدانید که تنها یک تماس دست با سطح آلوده برای انتقال باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا کافی است. شاید کمی برایتان نگران‌کننده باشد تا بدانید سالانه بسیاری از بیماری‌های حاد تنفسی و گوارشی ناشی از ورود عوامل بیماری‌زا از طریق دست‌های آلوده به بدن انسان ایجاد می‌شود.

 این موضوع به این دلیل است که فرد با دست خود بسیاری از کارها را انجام می‌دهد. برای مثال غذا می‌خورد یا بینی و چشم‌های خود را می‌مالد، که به‌راحتی میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا را به بدن خود انتقال می‌دهد. اولین و بهترین راه برای نابود کردن این میکروارگانیسم‌های دردسرساز و ضدعفونی کردن دست، شستن دست با آب و صابون است. همچنین مواد ضدعفونی کننده خاصی نیز در داروخانه‌ها می‌توانند تا حد زیادی این کار را برای ما انجام دهند.

 با مصرف آب و صابون و یا مواد ضدعفونی کننده درصد بسیار بالایی از این عوامل بیماری‌زا را از بین خواهیم برد و خود را در برابر بیماری‌ها حفظ می‌کنیم. جالب است بدانید که شستن دست‌ها می‌تواند از حدود ۳۰٪ بیماری‌های مرتبط با اسهال و حدود ۲۰٪ از عفونت‌های تنفسی (به‌عنوان‌مثال سرماخوردگی) جلوگیری کند. پیش از پرداختن به اینکه چگونه ضد عفونی کننده دست درست کنیم؟ ابتدا باید انواع ضد عفونی کننده دست را بشناسیم.

چگونه ضد عفونی کننده دست درست کنیم؟

ضد عفونی کننده دست و انواع آن

همان‌طور که گفتیم درصورتی‌که به آب و صابون دسترسی نداشته باشیم، می‌توانیم از مواد ضدعفونی کننده دست که در داروخانه‌ها موجود هستند استفاده کنیم. اما مواد ضدعفونی کننده چیست؟ در حقیقت ضدعفونی‌کننده‌های دست نوعی ضدعفونی‌کننده مکمل یا جایگزین برای از بین بردن میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا روی پوست دست محسوب می‌شوند. انواع متفاوتی از ضدعفونی کننده دست در بازار موجود هستند.

اما رایج‌ترین آن‌ها ژل و محلول ضدعفونی کننده است. بهتر است بدانید که ترکیب اصلی این ژل‌ها و محلول‌های ضدعفونی کننده الکل محسوب می‌شود. بهتر است بدانید که الکل عوامل بیماری‌زا یا پاتوژن ها را با جدا کردن پروتئین‌ها، تقسیم سلول‌ها یا آشفتگی متابولیسم سلول،  نابودسازی مستقیم سلول از طریق نابودسازی دیواره آن‌که منجر به جذب آب، تورم و ترکیدن آن می‌شود، از بین می‌برد.

چگونه ضد عفونی کننده دست درست کنیم؟

در بعضی از مواقع خاص این امکان وجود دارد که جامعه با کمبود مواد ضدعفونی کننده روبرو شود. همچنین در این مواقع قیمت بالا این مواد نیز دور از انتظار نیست. اما با کمی مطالعه و آگاهی می‌توانید ضدعفونی کننده دست خود را در خانه بسازید. دانستیم که ماده فعال موجود در دستورالعمل ضدعفونی کننده دست الکل است که برای اثربخشی مؤثر آن، باید حداقل ۶۰ درصد محصول را تشکیل دهد. می‌توان در این دستورالعمل از  اتانول (الکل غلات) یا ایزوپروپیل الکل استفاده کرد. باید دقت کنید که از انواع دیگر الکل (به‌عنوان‌مثال متانول یا بوتانول) استفاده نکنید؛ چراکه آن‌ها سمی هستند.

همچنین اگر از محصولی استفاده می‌کنید که حاوی درصد کمتری از الکل (به‌عنوان‌ مثال ، ۷۰٪ الکل) باشد ، باید مقدار الکل را در دستورالعمل افزایش دهید. افزودن  میزان کمی از روغن ضروری نیز ممکن است به محافظت در برابر میکروب‌ها کمک کند. به‌عنوان‌ مثال، روغن آویشن و میخک خاصیت ضد میکروبی دارند. اگر از روغن‌های ضد میکروبی استفاده می‌کنید، فقط از یک یا دو قطره استفاده کنید. زیرا این روغن‌ها بسیار قدرتمند هستند و ممکن است باعث تحریک پوست شما شوند. روغن‌های دیگر مانند اسطوخودوس یا بابونه ممکن است به تسکین پوست شما کمک کنند. ما در ادامه در مورد چگونه ضد عفونی کننده دست درست کنیم؟ مثالی را از نوع خانگی بیان می‌کنیم.

طرز تهیه ضد عفونی کننده دست در خانه

ساختن ضدعفونی کننده دست فرایندی ساده است که نتیجه آن فرمولی است که می‌توانید متناسب با سلیقه شخصی خود آن را تنظیم کنید. اما اکنون باید به‌طور دقیق بدانیم که چگونه ضدعفونی کننده دست درست کنیم.

مواد لازم برای ساخت ضد عفونی کننده دست

  • ۳/۲ فنجان الکل ۹۹% اتانول و یا ایزوپروپیل
  • ۳/۱ فنجان ژل آلوئه ورا خالص
  • ۸ تا ۱۰ قطره روغن ضروری مانند روغن میخک یا آویشن
  • کاسه، قاشق، قیف و قوطی برای محلول

طرز تهیه

در مورد اینکه چگونه ضد عفونی کننده دست درست کنیم؟ باید اشاره‌کنیم، ابتدا ژل آلوئه ورا و الکل را در یک کاسه با کمک قاشق به‌خوبی مخلوط‌کنید. آن‌قدر هم بزنید که هر دو باهم خوب ترکیب شوند و مایع یکدستی داشته باشید. سپس قطره‌قطره روغن ضروری را به ترکیب اضافه کنید. محلول را بو کنید تا آنجایی که رایحه دلخواه خود را به دست آوردید دست نگهدارید. شما می‌توانید از اسانس اسطوخودوس، دارچین و نعنا هم با سلیقه خود جایگزین کنید. در آخر با کمک یک قیف محلول را در ظرف موردنظر خود بریزید. اگر می‌خواهید برای مدت طولانی از این محلول استفاده کنید حتما دقت کنید که در ظرف خوب محکم شده باشد.

چگونه ضد عفونی کننده دست درست کنیم؟

نکات مهم در ساخت و مصرف ضد عفونی کننده دست خانگی

حالا که پاسخ اینکه چگونه ضد عفونی کننده دست درست کنیم؟ را دانستیم باید نکاتی را در ساخت و مصرف ضدعفونی کننده دست خانگی موردتوجه قرار دهیم. درست است که ساخت یک ضدعفونی کننده دست راحت به نظر می‌رسد، اما باید بدانید که با رعایت نکردن اندازه ترکیبات می‌توانید کاملا ناموفق عمل کنید. یعنی شما لازم دارید تا برای از بین بردن ویروس‌ها و یا باکتری‌ها به درصد مشخص و دقیقی از ترکیبات دست پیدا کنید.

نکته مهم در به دست آوردن نسبت مناسب مواد تشکیل‌دهنده است. همچنین دقت کنید که الکل بیش‌ازاندازه باعث خشکی دست می‌شود. البته وجود ژل آلوئه ورا این خشکی پوست را کم می‌کند. بهتر است این محلول را برای کودکان استفاده نکنید و تا جای ممکن از شستشو با آب و صابون بهره ببرید. شاید ترکیبات متفاوت‌تری نیز برای تهیه محلول ضدعفونی کننده دست وجود داشته باشد اما لازم است بدانید که قبل از هر چیز باید از کارآمد بودن مواد تشکیل‌دهنده آن مطمئن شوید. حتی مواد ضدعفونی کننده دست قوی نیز برخی از ویروس‌ها و یا باکتری‌ها را از بین نمی‌برد.

سخن پایانی

ازآنجایی‌که در طی روز با دستمان بیشتر کارها را انجام می‌دهیم، دست در معرض آلودگی‌های زیادی قرار می‌گیرد. با لمس چشم، دهان، بینی و گوش عوامل بیماری‌زا از طریق دست‌ها وارد بدنمان می‌شوند. بهترین راه برای از بین بردن این عوامل بیماری‌زا شستشو با آب و صابون است. در صورت نداشتن دسترسی به آب و صابون، می‌توان از مواد ضدعفونی کننده دست استفاده کرد. اگر در مواقع خاص با کمبود این مواد ضدعفونی و یا قیمت بالای آن‌ها روبرو شدید می‌توانید در خانه یک مواد ضدعفونی کننده دست درست کنید. در ابتدا باید به‌طور دقیق آگاهی خود را در مورد اینکه چگونه ضد عفونی کننده دست درست کنیم؟ بالا ببرید. دقت کنید که هرگز ضدعفونی کننده دست نباید جایگزین شستن آن با آب و صابون شود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :