قرص تاخیری را چگونه مصرف کنیم ؟


20 30424

مشکلات جنسی میان زوجین عامل بیش از ۵۰% از طلاق‌ها محسوب می‌شود. یکی از مهم‌ترین اختلالات جنسی مربوط به زودانزالی در آقایان است؛ به طوری‌که گفته می‌شود ۱۵ الی ۳۰% از مردان به طور جدی با مشکل زودانزالی مواجه هستند. به منظور بهبود مشکل زودانزالی با در نظر گرفتن عامل ایجاد آن راهکارهای مختلفی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از قرص تاخیری است. با اینکه این قرص انواع مختلف و ترکیبات متفاوتی دارد اما معمولا طریقه مصرف قرص تاخیری از هر نوعی که باشد، معمولا یکسان است. در این زمینه اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

چه زمانی یک فرد به انزال زودرس مبتلا است ؟

انزال زودرس زمانی اتفاق می‌افتد که یک مرد در حین رابطه جنسی زودتر از آنچه که او یا شریک جنسی وی انتظار دارد، به ارگاسم رسیده و دچار انزال می‌شود. آمارها گویای آن هستند که از هر ۳ مرد یکی از آنها حتی برای مدتی در دوره‌ای از زندگی خود مشکل زود انزالی را تجربه کرده است. طبق یک تعریف دیگر اگر مرد در رابطه جنسی در کمتر از ۱ دقیقه دچار انزال شده و قادر نباشد انزال خود را به تاخیر بیندازد، می‌توان گفت که انزال زودرس دارد. اگر این مسئله همیشه یا تقریبا اغلب اوقات وجود داشته باشد، فرد در رابطه جنسی دچار مشکل جدی بوده و باید در پی درمان آن باشد.

علت انزال زودرس می‌تواند ریشه در عوامل فیزیکی و روانی داشته باشد. با یک معاینه و آزمایش، پزشک می‌تواند مطمئن شود که آیا انزال زودرس به مشکلات بیولوژیکی مرتبط است یا خیر. در هر صورت برای درمان انزال زودرس معمولا از قرص تاخیری استفاده می‌شود. تکنیک‌های ورزشی موثری نیز وجود دارند که با بهره‌گیری از آنها می‌توان به نتیجه‌گیری بهتری دست یافت.

 قرص تاخیری

درمان انزال زودرس با قرص تاخیری

درمان دارویی برای انزال زودرس می‌تواند شامل استفاده از اسپری تاخیری یا قرص تاخیری باشد. پیش از آنکه به بررسی طریقه مصرف قرص تاخیری بپردازیم، انواع مختلف آن را به شما معرفی کرده و بعد نحوه مصرف را نیز ذکر خواهیم کرد. بنا به دستور پزشک بعضی از این داروها باید هر روز مورد استفاده قرار بگیرند و برخی دیگر تنها در مواقع نیاز:

داروهای ضد افسردگی برای درمان زود انزالی

به تاخیر انداختن انزال در واقع یکی از عوارض جانبی برخی از داروهای ضد افسردگی است. به این منظور عموما از مهارکننده‌های انتخابی باز جذب سروتونین (SSRI) استفاده می‌شود که از جمله آنها می‌توان به اسکیتالوپرام، سرترالین، پاروکستین یا فلوکستین استفاده کرد. در ایالات متحده امریکا تاثیر پاروکستین بیش از دیگر انواع این داروها برآورد شده است. قرص‌های نام‌برده شده معمولا ۵ تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا تاثیر خود را نشان دهند اما ۳ تا ۴ هفته طول می‌کشد تا شما بتوانید به طور کامل شاهد اثرگذاری آنها باشید. اگر SSRI ها قادر نباشند در زمان انزال تاخیری ایجاد کنند، پزشک ممکن است داروی ضد افسردگی سه حلقه‌ای کلومیپرامین (آنافرانیل) را تجویز نماید.

طریقه مصرف قرص تاخیری در داروهای ضد افسردگی

SSRI ها مثل پاروکستین باید روزانه ۱ عدد (۱۰ میلی‌گرم) مورد استفاده قرار بگیرند. البته مقدار دقیق را پزشک تعیین می‌کند و مقدار دوزی که عنوان کردیم در حالت کلی است. ممکن است پزشک به صلاحدید خود این داروها را از دوز پایین شروع کرده و کم‌کم مقدار مصرف را افزایش دهد. این داروها به طور اختصاصی روی مغز تاثیر گذاشته و باعث افزایش مقدار سروتونین در بدن می‌شوند.

استفاده از داروهای مسکن برای درمان زود انزالی

ترامادول دارویی است که معمولا از آن برای تسکین درد استفاده می‌کنند. ایجاد تاخیر در انزال یکی از عوارض قرص تاخیری ترامادول می‌تواند باشد. این قرص می‌تواند عوارض جانبی دیگری مثل حالت تهوع، سردرد، خواب‌آلودگی و سرگیجه را نیز در بر بگیرد. ترامادول معمولا در زمانی تجویز می‌شود که SSRI ها موثر واقع نشوند. دقت کنید که طریقه مصرف قرص تاخیری ترامادول باید به گونه‌ای باشد که در ترکیب با SSRI‌ها مورد مصرف قرار نگیرد.

 مصرف قرص تاخیری

نحوه مصرف قرص ترامادول برای درمان زود انزالی

استفاده طولانی مدت از ترامادول می‌تواند اعتیادآور باشد بنابراین هرگز نباید بدون تجویز پزشک آن را مورد استفاده قرار داد. برای بهبود انزال زودرس معمولا از ترامادول ۲۰۰ استفاده می‌شود. نیمه عمر دفع این دارو از بدن ۵ تا ۷ ساعت است. این قرص در دوزهای دیگری مثل ۵۰ میلی‌‎گرم هم وجود دارد که بنا به توصیه پزشک ۲ تا ۴ ساعت قبل از رابطه جنسی باید استفاده شود.

مهار کننده های فسفودی استراز ۵ برای درمان زود انزالی

برخی از داروهایی که برای درمان اختلال نعوظ استفاده می‌شوند ممکن است در بهبود زود انزالی نیز موثر باشند. از جمله این داروها می‌توان سیلدنافیل (ویاگرا)، تادافیل یا واردنافیل اشاره کرد. این نوع داروها ممکن است در کنار SSRI ها تاثیر بهتری در به تاخیر انداختن انزال داشته باشند.

طریقه مصرف قرص تاخیری مهار کننده های فسفودی استراز ۵

قرص‌هایی مثل ویاگرا به طور معمول ۱ ساعت قبل از رابطه جنسی در دوز ۲۵ تا ۵۰ میلی‌گرم باید مورد استفاده قرار گیرند. بیش از ۱۰۰ میلی‌گرم در روز از این قرص را نباید مورد مصرف قرار داد. اگر این نوع قرص‌ها ۴ ساعت قبل از نزدیکی نیز استفاده شوند، می‌توانند تاثیر مطلوب خود را در انزال داشته باشند.

استفاده از قرص های گیاهی برای درمان زود انزالی

داروهایی که در قسمت‌های قبلی این مطلب به آنها اشاره کردیم، حتما باید با تجویز پزشک مصرف شوند و حتی فروش آنها در داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک ممنوع است. اما برخی از قرص‌های تاخیری نیز در داروخانه‌ها وجود دارند که بدون نیاز به نسخه قابل خریداری هستند. ترکیبات موجود در این قرص‌ها اغلب گیاهی بوده و عاری از مواد شیمیایی هستند. از جمله معروف‌ترین این قرص‌ها می‌توان به قرص دایان مکث دایان فارما اشاره کرد که در آن از تمبر هندی استفاده شده است.

 دایان مکث

طریقه مصرف قرص تاخیری کاملا به نوع و ترکیبات موجود در آن بستگی دارد. توصیه می‌کنیم بیش از هر چیز دستور پزشک را مد نظر قرار دهید و بعد هم به طور دقیق دستور روی بسته‌بندی محصول را مطالعه نمایید. مقدار مصرف روزانه و تعداد دفعات مصرف در قرص‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد؛ یعنی شاید لازم باشد یک قرص را ۲ بار در روز و قرص دیگری را تنها ۱ بار در روز مورد استفاده قرار داد. بنابراین یک قاعده کلی برای نحوه مصرف قرص تاخیری نمی‌توان ارائه داد.

بهترین زمان استفاده از قرص تاخیری

چنانچه اشاره کردیم قرص‌های تاخیری انواع مختلفی دارند و بهتر است بهترین زمان استفاده از آنها نیز توسط پزشک تعیین شود. برخی از قرص‌های تاخیری ممکن است نیاز باشد ۵ دقیقه قبل از مقاربت مورد استفاده قرار گیرند و بعضی دیگر ۲ ساعت قبل. توصیه می‌شود که برای کاهش عوارض جانبی ناشی از قرص‌های تاخیری آنها را ترجیحا همراه با غذا و ۲ لیوان آب میل کرد.

سخن پایانی

در این مطلب طریقه مصرف قرص تاخیری را در انواع مختلف مورد بررسی قرار دادیم. این نوع قرص‌ها بهتر است حتما تحت نظارت پزشک مورد استفاده قرار گرفته و بنابراین مقدار و نحوه مصرف را نیز پزشک تعیین نماید. معمولا توصیه می‌شود که استفاده از قرص تاخیری با دوز پایین شروع شده و به مرور افزایش یابد. برای درمان زود انزالی از راهکارهای دیگری نیز می‌توان استفاده کرد که مشورت با یک سکس تراپیست شما را از همه آنها آگاه خواهد کرد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲۳ میانگین: ۳.۵]

20 نظرات
 1. نامدار می گوید

  قرص تاخییری از صورت قطع شدن اثر خود را برای همیشه از دست خواهد داد؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   خیر اینطور نیست.

 2. علی می گوید

  برای کسی که فقط گاهی زود انزالی داره، اسپری تاخیری پیشنهاد می دید یا قرص تاخیری؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   اگر اسپری موثر میباشد قطعا در گام نخست مصرف آن ارجح می باشد.

 3. پیمان می گوید

  یعنی قرص فلوکستین باید به مدت ۴ هفته استفاده بشه تا اثرش بزاره؟ بعد از ۴ هفته دیگه احتیاجی به مصرف نیست؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   فلوکستین داروییست که قطعا به تجویز پزشک نیاز دازد و به هیچ عنوان خودسرانه آن را مصرف نکنید.

   1. ghasem می گوید

    سلام زودانزالی دارم قرص سیلدنافیل چطوراستفاده کنم

    1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

     سلام کاربر گرامی
     بهتر بود سایر داروهای مصرفی و یا بیماری زمینه ای احتمالی خود را بیان نمایید.

 4. GF می گوید

  قرص تاخیری پاپلی پروانه ای رو چند ساعت قبل رابطه باید مصرف کرد که انزالو به تاخیر بندازه؟
  قرص ۴ خطی هست هر بار چند خطشو مصرف کنم خوبه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   این دارو مورد تایید نمی باشد.

 5. Ef می گوید

  سلام کدوم قرص برای کسی که یک دقیقه بعد رابطه ب انزال می رسد بهتر هست و طریقه مصرفشم بگین لطفا؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   داروی خوراکی جهت تاخیر در انزال باید توسط اورولوزیست نوشته شود اما میتوانید موقتا از اشکال موضعی مثل اسپری ها استفاده نمایید.

 6. hakan می گوید

  قرص تاخیری را چن ساعت قبل سکس استفاده کنیم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   این دارو توسط متخصص تجویز میشود. برا اساس آنچه بیان نموده اند مصرف نمایید.

 7. stakpar21@gmail.com می گوید

  استفاده از قرص ارغوان چند ساعت قبل رابطه باید مصرف شود

 8. Zahra می گوید

  سلام خانم دکتر من قرص اورژانسی رو۲دقیقه بعدازرابطه خوردم اثر می کنه

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بلی موثر هست.

 9. دریا می گوید

  سلام خانم دکتر من قرص اورژانسی یک عددی رو دودقیقه بعد رابطه خوردم ولی هنوز پریود نشدم

 10. محمد می گوید

  سلام من ازترامادول استفاده می کنم خوب هم جواب میده هفته دوبار خواستم ببینم ضررنداره

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   ترامادول یک داروی مخدر بوده و برای تاخیر در انزال اندیکاسیون ندارد. این دارو مانند بسیاری از داروها لیست طولانی از عورضی دارد که درصد وقوع متفاوتی دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :