چگونه در سفر کرونا نگیریم ؟


1 560

با شیوع بیماری کرونا از همان ابتدا کلیه سفرها و تورهای گردشگری در سراسر جهان تحت تاثیر قرار گرفت و مشکل تا به آنجا پیش رفت که بسیاری از شرکت‌های مسافربری و خطوط هوایی بزرگ در دنیا رو به ورشکستگی رفتند. در طول این مدت توصیه متخصصان همواره بر این بوده است که تا آنجایی که امکان دارد از سفرهای غیرضروری اجتناب شود تا به این طریق از شیوع هرچه بیشتر ویروس کرونا پیشگیری به عمل آید. اگر به هر دلیل مجبور به سفر کردن هستید، پیش از اقدام بد نیست به نکات ارائه شده در این مطلب نگاهی دقیق داشته باشید. کرونا در مسافرت موضوع این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز است.

پیش از سفر این نکات را در نظر بگیرید

پیش از برنامه‌ریزی برای سفر این پرسش‌ها را از خود بپرسید:

 • آمار مبتلایان به کرونا در شهری که در آن زندگی می‌کنید و همچنین شهری که قصد سفر به آنجا را دارید، چگونه است؟ وضعیت شهر مبدا و مقصد قرمز، نارنجی، سفید؟ چه رنگی دارد؟ هرچه آمار مبتلایان در شهر مبدا و مقصد بیشتر باشد، احتمال اینکه در سفر کرونا بگیرید، افزایش می‌یابد.
 • سن شما چقدر است و آیا بیماری زمینه‌ای دارید یا خیر؟ البته همه افراد در سنین مختلف می‌توانند به کوید ۱۹ مبتلا شوند اما احتمال خطرناک و شدید شدن این بیماری در بیمارانی که مشکل زمینه‌ای و شرایط پزشکی خاص دارند، بیشتر است.
 • آیا افرادی که در منزل در کنار شما زندگی می‌کنند، در صورت ابتلا به بیماری کرونا در معرض ریسک بالایی از لحاظ خطرناک شدن این بیماری قرار خواهند گرفت؟ زیرا به هر حال ممکن است شما در حین سفر به کرونا مبتلا شوید و در این صورت به راحتی به هنگام بازگشت می‌توانید آن را به دیگران انتقال دهید حتی اگر علائمی نیز نداشته باشید.
 • در طول ۱۴ روز قبل از سفر آیا با افرادی در تماس بوده‌اید که به کرونا ویروس مبتلا بوده‌اند؟
 • با چه وسیله‌ای قصد رفتن به سفر را دارید؟ آیا در اتوبوس، قطار یا هواپیمایی که قرار است از آن استفاده کنید، فاصله اجتماعی قابل رعایت کردن است؟
 • سفر شما در چه حد ضروری است؟ آیا می‌توانید آن را به تاخیر بیندازید یا به طور کلی از آن صرف‌نظر کنید؟

 قبل از سفر

آزمایش کرونا قبل و بعد از سفر

انجام تست کرونا قبل و بعد از سفر می‌تواند خطر انتشار COVID-19 را تا حدود قابل توجهی کاهش دهد. پزشکان توصیه می‌کنند که ۱ تا ۳ روز قبل از سفر حتما تست کرونا بدهید و تا گرفتن نتیجه تست سفر خود را به تاخیر بیندازید. اگر جواب آزمایش منفی بود و راهی سفر شدید، برگه آزمایش خود را حتما همراهتان داشته باشید. آزمایش را ۳ تا ۵ روز بعد از سفر نیز تکرار کنید تا مطمئن شوید که کرونا در مسافرت شما را به دام نینداخته باشد. حتی اگر نتیجه منفی بود، فعالیت‌های غیرضروری خود را به مدت ۱۰ روز کاهش دهید و سعی کنید که از منزل خارج نشوید. اگر نتیجه تست کرونا مثبت بود، خود را قرنطینه کرده و توصیه پزشکان را مد نظر قرار دهید.

انتقال ویروس کرونا از طریق مخاط داخلی بدن و قطرات تنفسی صورت می‌گیرد بنابراین به هنگام سرفه و عطسه حتما جلوی بینی و دهان خود را گرفته و همچنین از افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند، فاصله بگیرد.
بیشتر بدانید: انواع تست کرونا

راهکارهای کاهش خطر ابتلا به کرونا در مسافرت

اگر تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید سفر خود را کنسل کنید و سفر کردن شما حتما ضروری است، جهت کاهش خطر کرونا در مسافرت راهکارها و راهنمایی‌های زیر را به کار بگیرید:

 • زدن ماسک را فراموش نکنید؛ ماسک باید به گونه‌ای باشد که روی بینی و دهان را به طور کامل بپوشاند. شاید بهتر باشد که از ماسک سه لایه استفاده نمایید.
 • محلول ضد عفونی‌کننده دست و سطوح را حتما همراه خود داشته باشید.
 • تا جایی که ممکن است بین خود و دیگران ۱.۵ متر فاصله اجتماعی را رعایت کنید.
 • از تماس با افراد بیمار خودداری نمایید.
 • سعی کنید با سطوحی که مرتب توسط افراد مختلف لمس می‌شوند، زیاد تماس نداشته باشید و در صورتی‌که مجبور هستید سطوحی همچون نرده‌ها یا دکمه‌های آسانسور را لمس کنید، بلافاصله دست‌های خود را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید یا با محلول ضد عفونی کننده تمیز نمایید.

 فاصله گذاری اجتماعی

 • چشم‌ها، بینی و دهان خود را لمس نکنید.
 • به هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود را بپوشانید.
 • بعد از دستشویی رفتن، قبل از غذا خوردن و بعد از سرفه یا عطسه دست‌های خود را حتما بشویید.
 • اگر به جای آب و صابون می‌خواهید از محلول ضد عفونی کننده استفاده کنید، دقت داشته باشید که محصول مورد نظر حداقل حاوی ۷۰ درصد باشد.
 • مواد غذایی خشک و غذای خانگی به همراه خود داشته باشید.
 • حیوانات نیز ممکن است کرونا داشته باشند بنابراین از نزدیک شدن به آنها بپرهیزید.
طبق آخرین گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی احتمال انتقال کرونا از طریق سطوح و غذا بسیار اندک است اما با این حال همچنان توصیه می‌شود که توصیه‌های بهداشتی به هنگام لمس سطوحی که مرتب مورد استفاده قرار می‌گیرند، رعایت شود. شما نیز در سفر همچنان به این دستورالعمل‌ها پایبند باشید.

اقدامات لازم در صورت ابتلا به کرونا در مسافرت

اگر در طول سفر با علائم ویروس کرونا مواجه شدید، بهتر است بلافاصله خود را قرنطینه کرده و به جای اینکه به مراکز درمانی مراجعه نمایید از کادر درمان بخواهید که برای انجام تست و دیگر اقدامات به محل اقامت شما بیایند. چنانچه این عمل امکان‌پذیر نبود، چاره‌ای نیست جز اینکه با رعایت اصول و پروتوکول‌های بهداشتی به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

 علائم کرونا

موارد زیر شایع‌ترین علائم ابتلا به بیماری کرونا هستند:

 • تب و لرز
 • سرفه
 • سردرد
 • دردهای عضلانی و خستگی
 • از دست دادن حس چشایی و بویایی
 • تنگی نفس
 • تهوع و استفراغ

چرا سفر باعث گسترش ویروس کرونا می شود؟

حتما شنیده‌اید که سفر ریسک ابتلای شما به کرونا را بیشتر خواهد کرد. در سفر شما با افراد مختلفی روبرو می‌شود؛ به ویژه اگر از قطار، اتوبوس یا هواپیما استفاده کنید. وقتی تعداد نفرات بیشتر می‌شود بدون شک رعایت پروتکل‌های بهداشتی سخت‌تر خواهد شد و گاه حتی امکان حفظ فاصله اجتماعی نیز وجود نخواهد داشت. از طرف دیگر اگر سفر شما خارجی باشد، احتمال اینکه به نوع جدیدی از کرونا با یک جهش دیگر مبتلا شوید، بیشتر می‌شود. اگر در مهمانخانه یا هتل اسکان یابید، باز هم با افراد بیشتری برخورد خواهید داشت و مثلا در مکان‌هایی مثل آسانسور به راحتی احتمال انتقال از فرد آلوده بیشتر خواهد بود.

 کرونا در مسافرت

ممکن است بگویید با وسیله نقلیه شخصی خود قصد سفر دارید و می‌خواهید به ویلای شخصی خود بروید. در این صورت چرا باز هم در دوره پاندمی کرونا سفر به شما پیشنهاد نخواهد شد؟ زیرا بسته به مسافتی که در پیش دارید، در هر بار توقف ممکن است با افرادی مواجه شوید که کرونا داشته باشند. مثلا در دستشویی‌های عمومی یا به هنگام خرید مواد خوراکی  ریسک ابتلا بالا خواهد بود. همچنین ممکن است خود از قبل ناقل کرونا بوده و اطلاع نداشته باشید و در این صورت دیگران را مبتلا نمایید. ویروس کرونایی که در شهر شما وجود دارد ممکن است با دیگر شهرها متفاوت باشد و سفر شما سبب گسترش انواع جدید covid-19 در مناطق دیگر کشور یا دنیا شود.

اطلاعات خود را افزایش دهید: چرا واکسن کرونا در دو دوز تزریق می شود ؟

چگونه در سفر با هواپیما کرونا نگیریم ؟

احتمال ابتلا به کرونا در مسافرت هوایی بسیار زیاد است. اقدامات پیشگیرانه‌ای که می‌توانید انجام دهید، شامل موارد زیر است:

 • حتما هر دو دوز از واکسن کرونای خود را زده و بعد اقدام به سفر کنید.
 • پیش از سفر تست کرونا دهید تا از عدم ابتلای خود مطمئن شوید.
 • رفت و آمد خود در هواپیما را محدود کرده و مدام از سر جای خود بلند نشوید.
 • صندلی و محل نشستن خود را ضد عفونی نمایید.
 • زدن ماسک را فراموش نکنید و از لمس صورت و چشم‌های خود بپرهیزید.
 • موقع پیاده شدن از هواپیما شتاب نکنید.

به این نکته دقت کنید که اگر صندلی شما کنار پنجره باشد، ریسک ابتلای شما به کرونا کمتر خواهد بود.

مزیت مسافرت با هواپیما این است که نسبت به دیگر وسایل نقلیه سیستم تهویه مناسب‌تری دارد و جریان هوا می‌تواند در کاهش گسترس ویروس موثر عمل کند.

چگونه در اتوبوس و قطار کرونا نگیریم؟

در اتوبوس و قطار عموما در فاصله کمتر از ۱.۵ با دیگران قرار خواهید داشت و این مسئله یکی از مهم‌ترین دلایلی است که احتمال آلوده شدن شما به ویروس کرونا را افزایش خواهد داد. وقتی برای بنزین زدن، تهیه مواد غذایی و دستشویی رفتن پیاده می‌شوید، از طریق لمس سطوح آلوده و قرار گرفتن در فاصله نزدیک با افراد احتمال زیادی برای بیمار شدن شما وجود خواهد داشت.

استفاده از تور گردشگری در طبیعت احتمال کرونا را بیشتر می کند؟

پاسخ مثبت است. هنگامی‌که به کمپینگ و اردو می‌روید، اگرچه ممکن است در دل طبیعت و در هوای آزاد بیشتر وقت خود را صرف کنید اما با این حال ریسک بیشتری برای درگیر شدن با ویروس کرونا دارید. زیرا قطعا افراد بسیاری در کنار شما هستند و همه شما مجبورید از امکانات عمومی مشترکی استفاده کنید. ضمنا امکان رعایت فاصله اجتماعی نیز کمتر شده و درصد احتمال برای مبتلا شدن به کووید-۱۹ بیشتر خواهد شد.

بهترین وسیله نقلیه برای سفر در کرونا چیست ؟

مسافرت در کرونا حتی‌القدور نباید صورت گیرد. اما اگر مجبور به سفر هستید، بهترین وسیله نقلیه‌ای که می‌توانید انتخاب کنید، همان خودروی شخصی خودتان است زیرا در خودروی شخصی احتمال مواجه شدن شما با افراد آلوده به ویروس کرونا کمتر خواهد بود.

کلام آخر

در ایام کرونا از سفرهای غیر ضروری باید پرهیز کرد اما گاه به دلایل بسیار چاره‌ای نیست جز اینکه سفر انجام شود. برای اینکه کرونا در مسافرت گریبان‌گیر شما نشود، باید نکاتی را رعایت کنید که در این مطلب به تفصیل در مورد هر یک از آنها توضیحات لازم را ارائه کردیم. باید بدانید که تنها واکسیناسیون گسترده است که شاید نویدبخش پایان بیماری کرونا باشد اما واکسیناسیون عملی نیست که یک شبه صورت پذیرد پس تا پایان نابودی کرونا همچنان باید یاری‌رسان کادر درمان بوده و به فکر حفظ سلامتی خود و مردم دیگر باشیم.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱ میانگین: ۵]

1 نظر
 1. شهمردای می گوید

  ممنون از سایت بسیار خوبتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :