بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

چگونه از کرم ضد لک استفاده کنیم ؟


زمان خواندن تقریبی مقاله : 8 دقیقه
41 144105

انواع کرم‌های ضد لک و روشن کننده بدون نیاز به نسخه پزشک در داروخانه‌ها قابل تهیه هستند اما باید بدانید که بهتر است این محصولات را تحت نظارت پزشک مورد استفاده قرار دهید. طرز استفاده از کرم ضد لک باید اصولی باشد زیرا در صورت مصرف نادرست حتی ممکن است لک‌های صورت یا بدن بدتر و پررنگ‌تر هم بشوند. بسیاری از انواع کرم‌‌های روشن‌کننده و ضد لک صورت و بدن حاوی ترکیب‌ هیدروکینون با غلظت‌های مختلف و سایر ترکیب‌ها مثل ویتامین C هستند. مصرف کرم‌هایی که غلظت هیدروکینون در آنها زیر ۴ درصد است بلامانع است اما مصرف غلظت‌های بالاتر بدون تجویز پزشک ممکن است باعث تشدید لک یا سوختگی پوست شود؛ پس باید هشیارانه عمل نمود.

علت لک صورت

به غیر از علت ژنتیکی یکی از دلایل اصلی کک و مک، قرار گرفتن زیاد در معرض نور آفتاب است که باعث فعال شدن سلول‌های رنگ‌دانه پوست می‌شود؛ یعنی اشعه ماورای بنفش باعث تجمیع «ملانین» می‌شود که ترشح آن از سلول‌های رنگ‌ساز پوست صورت می‌گیرد. به همین دلیل کسانی که در معرض تابش نور خورشید هستند باید مراقبت‌های پوستی را انجام دهند؛ مانند استفاده از کلاه، عینک، سایه‌بان و کرم ضد آفتاب. علت ایجاد لک صورت به دلایل زیر نیز می‌تواند باشد:

 لک

لک بارداری

یکی دیگر از عوامل ایجاد لک، تغییرات هورمونی در دوران حاملگی و زایمان است که این لک‌ها به لکه‌های حاملگی مشهور هستند. لک‌های حاملگی در ناحیه صورت بیشتر در گونه، پیشانی و چانه دیده می‌شود و غالبا مدتی پس از زایمان از بین می‌رود. همچنین این لک‌ها در میان بانوانی که قرص ضدبارداری مصرف می‌کنند نیز شایع است که معمولا پس از مدتی که گاهی طولانی است برطرف می‌شود.

لک‌ های پیری

با افزایش سن، لکه‌های پوستی با منشا قرار گرفتن حاد در معرض خورشید ممکن است بیشتر و پهن‌تر شوند. در این موارد اگر مشکلات پوستی رخ دهد به درمان نیاز است.

دیگر انواع لک های پوستی

برای لکه‌های پوستی غیر از علت ژنتیک یا نور آفتاب، عوامل دیگری مانند بیماری‌ها (مثل نارسایی‌های کبدی و کلیوی)، سوختگی، عوارض دارو، شرایط محیطی کار، جنس لباس، نوع عطر یا اودکلن (در حالت استفاده روی پوست) ذکر شده است.

هشدار در مورد استفاد از کرم ضد لک

گفتیم که درمان لک صورت بهتر است حتما زیر نظر پزشک انجام شود. پیش از آنکه طرز استفاده از کرم ضد لک برای صورت را بیان کنیم، بهتر است دو نکته مهم را مد نظر داشته باشید:

 • نکته اول این است که نباید مصرف کرم ضد آفتاب را فراموش کرد و در عین حال از تابش مستقیم نور آفتاب نیز دور ماند. تکرار دفعات مصرف ضد آفتاب نیز مهم است و هر ۲ ساعت یک‌‎بار باید تمدید و تجدید شود.
 • نکته دوم استفاده از کرم روشن کننده برای صورت یا کرم ضد لک است. این کرم‌ها بسیار متنوع‌ بوده و بهتر است تحت‌ نظر پزشک برحسب نوع پوست و شرایط فردی مورد استفاده قرار گیرند. گاهی در کنار کرم‌های موضعی، استفاده از لایه‌ بردارها هم لازم است و باعث نفوذ بهتر ترکیب‌ها به پوست می‌شود اما پوست هنگام این درمان به مراقبت بیشتری نیاز دارد، زیرا فردی که مستعد لک صورت است، ممکن است در اثر پیلینگ یا لایه‌ برداری هم دچار لک شود.

در مواردی که لک‌های پوستی شدید هستند، می‌توان از میکرودرم ابریژن و لیزر نیز استفاده نمود. تنها باید درنظر داشته باشید که در صورت مراقبت غیر اصولی احتمال حادتر شدن لک‌ها وجود دارد و باید مراقبت دائمی از پوست انجام گیرد.

 کرم ضد لک

انواع کرم ضد لک موجود در داروخانه

کرم‌های روشن‌کننده و ضد لک استاندارد که در داروخانه‌های معتبر فروخته می‌شوند یا فاقد هیدروکینون هستند یا معمولا غلظت زیر ۴ درصد هیدروکینون دارند. اما کرم‌های غیر استاندارد که در برخی مراکز غیر معتبر به فروش می‌رسند، نه تنها ممکن است حاوی غلظت‌های بالاتر از ۴ درصد هیدروکینون باشند بلکه گاهی حاوی ترکیب‌های مضر دیگری هم هستند.

همچنین لازم است برای روشن کردن پوست یا از بین بردن لک، مصرف برخی داروها از جمله داروهای ضدبارداری را قطع و روش دیگری را جایگزین نمود.

طرز استفاده از کرم ضد لک صورت

کرم ضد لک دقیقا مطابق با دستور پزشک باید مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می‌توانید روی بسته‌بندی محصول را نیز مطالعه نموده و طبق آن عمل کنید. بهتر است قبل از بکارگیری کرم ضد لک ابتدا مقداری از آن را روی دیگر نواحی پوست خود به جز صورت امتحان کنید تا نسبت به ترکیبات موجود در آن حساسیت نداشته باشید. به این منظور بهتر است مقداری از کرم را مثلا روی پوست بازوی خود بمالید. در صورت عدم بروز واکنش‌های آلرژیک (مثل سوزش و خارش) پس از ۲۴ ساعت طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • با شوینده‌ای که مناسب پوست شماست، صورت خود را بشویید؛ یعنی مثلا اگر پوستتان خشک است باید از شوینده مخصوص پوست خشک استفاده نمایید.
 • ممکن است به دستور پزشک لازم باشد قبل از زدن کرم ضد لک یا روشن کننده به پوست خود از یک تونر یا لایه‌بردار استفاده نمایید.
 • مقدار کمی از کرم ضد لک را برداشته و به طور مساوی در کل ناحیه صورت بمالید.
 • کرم را خوب روی پوست ماساژ دهید تا جذب شود.

پس از استفاده از کرم ضد لک حتما دست‌های خود را با آب و صابون بشویید تا کرم در قسمت‌های دیگر بدن شما اثر نگذارد و به جای دیگری مالیده نشود.

هنگام استفاده از کرم ضد لک و روشن کننده حتما باید از کرم ضد آفتاب نیز استفاده کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید نه تنها می‌تواند لک‌های پوستی را بدتر کند بلکه ممکن است اثر ضد لک را نیز معکوس نموده و منجر به پررنگ‌تر شدن لک‌ها شود.

در روتین پوستی کرم ضد آفتاب معمولا آخرین چیزی است که باید به سراغ آن بروید. این کرم تقریبا هر ۲ ساعت یکبار باید روی پوست تجدید شود تا اثرات مطلوب خود را حفظ نماید.

 null

بهترین زمان استفاده از کرم ضد لک

طرز استفاده از کرم ضد لک را برای شما شرح دادیم. بهترین زمان مصرف این کرم باز هم بستگی به تجویز پزشک شما دارد اما به طور کلی معمولا ۲ بار در روز یکبار صبح و یکبار شب باید این کرم را استفاده کنید. اگر قرار است تنها یکبار در روز کرم ضد لک بزنید، هنگام شب زمان بهتری است زیرا اثر نور خورشید، تاثیر کرم را خنثی نخواهد کرد. اگر پوست شما نیاز به لایه‌برداری نیز دارد، فصل پاییز و زمستان زمان بهتری برای انجام این کار است.

چه مدت باید مصرف کرم ضد لک را ادامه داد؟

نباید از کرم‌های ضد لک و روشن کننده به مدت طولانی استفاده کنید. تداوم در مصرف رمز اثرگذاری بهتر این محصولات است اما بیش از اندازه نیز نباید مورد استفاده قرار بگیرند. باز هم نظر پزشک شما در این زمینه ارجحیت دارد اما معمولا پس از ۳ ماه اگر نتیجه مطلوبی حاصل نشود، مصرف کرم بهتر است قطع شود. اگر بهبودی مشاهده کردید مصرف می‌تواند تا ۴ ماه ادامه یابد و سپس کم‌کم مصرف کاهش یابد. اگر بخواهید از کرم ضد لک دوباره استفاده کنید، باید ۲ تا ۳ ماه صبر کرده و بعد دوباره زیر نظر پزشک استفاده از کرم را از سر بگیرید.

کلام آخر

در این مطلب طرز استفاده از کرم ضد لک روی صورت را برای شما شرح دادیم. در زمان استفاده از همه کرم‌های روشن کننده و ضد لک مثل سرم ویتامین C پریم و کرم ضد لک و روشن کننده قوی ملالیفت درمالیفت باید از ضد آفتاب نیز همزمان استفاده شود تا نور خورشید اثر کرم را از بین نبرد. نوع کرم ضد لک خود را ترجیحا با مشورت یک پزشک متخصص پوست انتخاب نمایید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۵۹ میانگین: ۳.۷]

پست های مرتبط

41 نظرات
 1. حدیدفام می گوید

  من لکهایم پررنگ تر شد

 2. مدینه می گوید

  من حالا میخوام استفاده کنه کرمش خوبه

 3. فاطما می گوید

  میشه به جای کرم مرطوب کننده تو روتین روزانه جایگزین کرد و بعدش از کرم ضدآفتاب استفاده کرد؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز به اندازه کرم مرطوب کننده رطوبت لازم را برای پوست شما فراهم نمیکند.

 4. mahsa می گوید

  وقت بخیر
  دوره مصرف کرم های ضد لک چقدر باید باشه؟
  بنده در حال حاضر کرم هیدروکینون مصرف میکنم، آیا میتونم بعد از اتمام دوره فعلی بخاطر اینکه مصرف هیدورکینون یه سری عواقب داره، به صورت دائمی از کرم های ضد لک و فاقد هیدروکینون استفاده کنم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز در مورد هیدروکینون در نظر داشته باشید که شب هنگام استفاده نمایید و در طول روز ضدآفتاب استفاده کنید. همینطور در صورت بارداری مصرف آن توصیه نمیشود. در مورد سوال دوم شما بله میتوانید سایر فراورده ها را مصرف نمایید.

 5. سینا می گوید

  سلام، من صورتم آفتاب سوخته شده و پیشانیم هم لک آورده است. شب ها از سرم ضد لک درما آر ایکس استفاده میکنم. ولی روزها چون بیرون از خونه نمی رم از کرم ضد آفتاب استفاده نمیکنم، میخواستم ببینم آیا باید روزها برای ترمیم پوست صورتم از کرم ضد آفتاب در منزل استفاده کنم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز بله بهتر است استفاده نمایید.

 6. مهناز هدایتی می گوید

  سلام خسته نباشید من تازه این کرم ضد لک سینره رو خریدم آیا شب موقع خواب هم باید استفاده کنیم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مهناز هدایتی می گوید

   لطفاً جواب بدید تشکر

  2. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز بر روی بروشور نحوه ی استفاده درج شده است.

 7. Sssss می گوید

  سلام ببخشید شما ک از درما ارایکس استفاده کردید نتیجه گفتید؟

 8. الهام می گوید

  بر روی بروشور نحوه استفاده درج نشده است. اگر امکانش هست نحوه استفاده ضدلک روجا رو بگین.

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز استفاده از آن به مواد موثر آن بستگی دارد. اگر دارای ترتینوئین و یا هیدروکینون است حتما باید شب هنگام خواب استفاده شود. در حین مصرف تمام انواعشان حتما ضد آفتاب و مرطوب کننده استفاده نمایید. در اوایل، به صورت یک روز در میان و در صورت تحمل پوست، آن را هر روز مصرف نمایید.

 9. Amin می گوید

  سلام من از کرم روشن کنندن ملالیفت استفاده میکنم سه روزه لطفا راهنمایی کنید چندروزه جواب میگیرم ممنون و سپاسگذارم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز به عوامل مختلفی مانند ساختار پوست شما، سن و نوع لک بستگی دارد…در بازه ی زمانی استفاده از این محصول مصرف ضدآفتاب در طول روز و مرطوب کننده را فراموش نکنید.

  2. سدره سلطانی می گوید

   سلام من یک ماه است که هر شب از کرم ضد لکه نو اسکارس استفاده میکنم. وقتی کرم های مرطوب کننده دیگر چرب میکنم بسیار سوزش میکند دلیلش چی بوده میتوانه ایا عوارض دیگری نداره به صورتم.
   از کرم ضد لک نو اسکارس تا چی مدت استفاده کده میتوانم که نتیجه بهتر بگیریم .

   1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

    سلام کاربر گرامی
    شرکت سازنده فقط به گیاهی بودن آن اشاره کرده و اطلاعاتی در مورد ترکیباتی که در آن موجود می باشد بیان نکرده است و از طرفی بر روی محصولاتی با منشا گیاهی چندان مطالعه ای صورت نگرفته است.

 10. مریم می گوید

  سلام ایا واقعاکرم dermatyplQueواسه جوش لکه صورت خوب هستش یا نه تاثیرچطوره ممنون میشم طریقه استفادش بهم بگین ببخشید

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   اگر منظور شما آن نوع می باشد که دارای AHA هست بله قاعدتا موثر عست.

 11. Gandom می گوید

  سلام خسته نباشید من هر روز صبح و عصر از کرم روشن کننده ی برفیلد استفاده میکنم .ایا نیاز هست که وقتی اونو میزنم بعد از زمان مشخصی صورتم رو بشورم یا ایرادی نداره روی پوستم بمونه؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   نیازی به شستشو بعد از مصرف نیست .

 12. فرشته می گوید

  وقتی کرم ضد لک می زنم و میخوام برم بیرون، باید روش هم ضد آفتاب بزنم؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   در زمان استفاده از ضد لک ، لایه بردار و روشن کننده ها حتما باید در طول روز از ضد آفتاب استفاده کنید.

 13. تورج می گوید

  سلام خسته نباشید ایا بعد از استفاده کرم pigmasome نیازه ک صورتمو بشورم ؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   خیر نیازی به شست و شو نیست. در طول مدت استفاده از این دارو در مجاورت نور بهتر است از ضد آفتاب استفاده نمایید.

 14. الهه می گوید

  سلام من حدود یه هفته و یکی دو روزه که کرم هیدروکینون سیگل رو استفاده میکنم فقط شب ها و روز ها هم ضد آفتاب استفاده میکنم منتهی از روز اول محل لکه های جوشم قرمز شده به عنوان مثال حتی لکه جوشی که خیلی کم رنگ بود هم الان قرمز شده تحقیق که کردم گفتن که تا دو هفته این امر طبیعیه و قرمزی از بین نمیره و بعد از دو هفته لکه ها کم رنگ میشن به مرور خواستم نظر شما رو هم بدونم خیلی ممنون

 15. نرگس می گوید

  وای به جای مرطوب کننده 😑😑😑مگه داریم اخه

 16. فاطمه می گوید

  سلام من از ضدلک برفیلد و ضدجوش پیلاری استفاده میکنم وقتی داخل منزل هستم هم نیازه ضد افتاب بزنم روش؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بله بهتر است استفاده نمایید.

 17. سپیده می گوید

  سلام
  قبل از استفاده از کرم ضد لک به صورتمان تونر بزنیم اشکالی نداره؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   خیر ایرادی ندارد.

 18. سپیده می گوید

  سلام قبل از کرم ضدلک صورتمون تونر بزنیم مشکلی نداره؟

 19. نرگس می گوید

  سلام وقت بخیر
  آیا بعد از استفاده از کرم ضدلک و روشن کننده درماتیپیک میشه مرطوب کننده هم زد؟ پوستم خشکه

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بله می توانید استفاده نمایید.( کمی فاصله ی زمانی قرار دهد).

 20. مهیان می گوید

  سلام وقت بخیر.دکترمن ۴ماه هست از کرم دستساز که دکتر تجویز کردن استفاده میکنم الان تموم شده خواستم راهنمایی کنین که چی استفاده کنم ؟ لک دارم بهترین ضد لکو بگید.ممنون میمش جواب بدین🙏🌹

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
   یکی از بهترین گزینه ها کرم ضد لک سیسپرسا است. کرم ضد لک قوی حاوی سیستئامین همراه با ترکیبات دیگر و بدون عوارض جانبی یک ضد لک قوی جهت رفع لک‌های نواحی مختلف صورت و بدن و لک‌های مقاوم پوستی استفاده می‌شود. این محصول برای انواع پوست مناسب است و به درمان لک های شما کمک میکند.
   برای خرید بهترین کرم ضد لک لطفا اینجا کلیک کنید.

 21. نورا می گوید

  سلام من سرم کرپلاس برام تجویز شده بعد میخواستم ببینم این سرم شب باید تا صبح روی پوستم بمونه یا بشورم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   تا صبح روی صورت بماند.

 22. کیمیا می گوید

  سلام قسمتی از صورتم در اثر استفاده زیاد از صابون حالت سوختگی شده از داروخانه شما کرم ضدلک و روشن کننده سینره گرفتم میتونم روی اون ناحیه استفاده کنم ؟

  1. مشاور محصولات آرایشی و بهداشتی می گوید

   همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز

   با توجه به توضیحات شما، احتمال اینکه پوست شما بسیار حساس باشد و در حال حاضر در اثر استفاده مداوم از صابون ، آسیب دیده باشد وجود دارد؛ لذا خواهشمند است از کرم های ترمیم کننده به جهت بازسازی پوست، ابتدا استفاده نمایید تا به بازسازی بافت پوستتان و نو شدن آن کمک کنید؛ سپس با احتیاط می توانید پس از برطرف شدن علائم؛ از کرم های روشن کننده و ضد لک نیز کمک بگیرید؛ جهت مشاهده اطلاعات کامل، قیمت و خرید انواع کرم ترمیم کننده با ارسال رایگان لطفا اینجا کلیک نمایید.

   با تشکر از همراهی شما.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :