طرز استفاده کرم ضد لک برای صورت

17 68,430

شاید شما هم نام کرم ضد لک را شنیده باشید و شاید جز مصرف کنندگان آن باشید. اما بهتر است بدانید که این کرم‌ها برای تمام افراد مناسب نبوده و محدویت استفاده‌ای دارد. کرم ضد لک و روشن کننده را باید زیر نظر پزشک و با توجه به محدوده نیاز، مصرف نمود.

انواع کرم‌ روشن‌کننده و ضدلک حاوی ترکیب‌ هیدروکینون با غلظت‌های مختلف و سایر ترکیب‌ها مثل ویتامین C هستند. مصرف مواردی که غلظت هیدروکینون در آنها زیر ۴ درصد است بلامانع است اما مصرف غلظت‌های بالاتر باعث تشدید لک یا سوختگی پوست می‌شود.

علت لک صورت

به غیر از علت ژنتیکی یکی از دلایل اصلی کک و مک، قرار گرفتن زیاد در معرض نور آفتاب است که باعث فعال شدن سلول‌های رنگ‌دانه پوست می‌شود؛ یعنی اشعه ماورای بنفش باعث تجمیع «ملانین» می‌شود که از سلول‌های رنگ‌ساز پوست ترشح می‌گردد. به همین دلیل کسانی که در معرض تابش نور خورشید هستند باید مراقبت‌های پوستی را انجام دهند؛ مانند استفاده از کلاه، عینک، سایه‌بان و کرم ضد آفتاب.

لک بارداری

یکی دیگر از عوامل ایجاد لک، دوران حاملگی و زایمان است که به لکه‌های حاملگی مشهور است. این لک‌های حاملگی در ناحیه صورت بیشتر در گونه، پیشانی و چانه دیده می‌شود و غالبا مدتی پس از زایمان از بین می‌رود. همچنین این لک‌ها در میان بانوانی که قرص ضدبارداری مصرف می‌کنند نیز شایع است که معمولا پس از مدتی که گاهی طولانی است برطرف می‌شود.

لک‌های پیری

با افزایش سن، لکه‌های پوستی با منشا قرار گرفتن حاد در معرض خورشید ممکن است بیشتر و پهن‌تر شوند. در این موارد اگر مشکلات پوستی رخ دهد به درمان نیاز است.

لک‌های پوستی دیگر

برای لکه‌های پوستی غیر از علت ژنتیک یا نور آفتاب، عوامل دیگری مانند بیماری‌ها (مثل نارسایی‌های کبدی و کلیوی)، سوختگی، عوارض دارو، شرایط محیطی کار، جنس لباس، نوع عطر یا اودکلن (در حالت استفاده روی پوست) ذکر شده است.

انواع کرم ضد لک

کرم‌های روشن‌کننده و ضد لک استاندارد که در داروخانه‌های معتبر فروخته می شوند یا فاقد هیدروکینون هستند یا معمولا غلظت زیر ۴ درصد هیدروکینون دارند.

اما کرم‌های غیر استاندارد که در برخی فضاهای غیر معتبر به فروش می‌رسند، نه تنها ممکن است حاوی غلظت‌های بالاتر از ۴ درصد هیدروکینون باشند بلکه گاهی حاوی ترکیب‌های مضر دیگری هم هستند.

برای روشن کردن پوست یا از بین بردن لک، باید مصرف برخی داروها از جمله داروهای ضدبارداری را قطع و روش دیگری را جایگزین نمود.

طرز استفاده کرم ضد لک برای صورت

دو قدم مهم

قدم اول و مهم این است که نباید مصرف کرم ضد آفتاب را فراموش کرد و در عین حال از تابش مستقیم نور آفتاب نیز دور ماند. تکرار دفعات مصرف ضد آفتاب نیز مهم است و هر ۴-۳ ساعت یک بار باید تمدید و تجدید شود.

قدم بعدی، استفاده از کرم ضد لک و روشن کننده است. این ترکیب‌ها بسیار متنوع‌ بوده و بهتر است تحت‌ نظر پزشک برحسب نوع پوست و شرایط فردی استفاده گردند. گاهی در کنار کرم‌های موضعی، استفاده از لایه‌ بردارها هم لازم است و باعث نفوذ بهتر ترکیب‌ها به پوست می‌شود اما پوست هنگام این درمان به مراقبت بیشتری نیاز دارد، زیرا فردی که مستعد لک صورت است، ممکن است در اثر پیلینگ یا لایه‌ برداری هم دچار لک شود.

همچنین میکرودرم ابریژن و استفاده از لیزر نیز در شرایط حاد خاصیت روشن‌ کنندگی دارند. تنها باید درنظر داشته باشید که احتمال حادتر شدن لک ها وجود دارد و باید مراقبت دائمی از پوست انجام گیرد.

سرم ویتامین C پریم

کرم ضد لک و سرم ویتامین C پریم موجب افزایش کلاژن سازی پوست شده و از ایجاد لکه‌های تیره جلوگیری می‌نماید. این سرم برای افرادی که دارای کک‌ومک هستند بسیار مناسب است و به دلیل دارا بودن ویتامین E از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند. استفاده مداوم از این سرم موجب رطوبت رسانی به پوست می‌شود.

عصاره‌های گیاهی و آنتی‌اکسیدان های موجود در این محصول با خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد و رطوبت رسانی موثر برای پوست ظاهری سالم، شاداب و جوان به ارمغان می‌آورد. ویتامین C در ترکیب خود، با خستگی، استرس و پیری پوست مقابله نموده، رطوبت، شادابی و شفافیت را به پوست‌های کدر بر می‌گرداند.

این محصول بدون آنکه اثری از چربی روی پوست به‌جا بگذارد، به‌سرعت جذب پوست می‌شود. با مصرف این محصول روزبه‌روز به شفافیت، شادابی و صافی پوست افزوده خواهد شد.

کلاژن موجب قوام و سلامتی پوست می‌شود، با افزایش سن ساخت کلاژن کاهش می‌یابد ویتامین C می‌تواند موجب تحریک کلاژن سازی شود و افزایش کلاژن سازی علائم پیری همچون چروک‌های پوست را از بین می‌برد. ویتامین C می‌تواند علائم آسیب پوستی ناشی از آفتاب شامل اختلالات رنگ یا همان کک‌ومک و ملاسما و چروک‌ها را بهبود بخشد.

به علت خاصیت آنتی اکسیدانی ویتامین C است می‌تواند لک‌های ناشی از افزایش سن و چروک‌ها را بهبود بخشد. سرم ویتامین C پریم لک‌های ناشی از افزایش سن و هایپر پیگمانتاسیون را درمان کنند همچنین به‌عنوان لایه‌بردار طبیعی عمل کرده و باعث روشن شدن پوست می‌شود.

طرز استفاده کرم ضد لک برای صورت

کرم ضد لک و روشن کننده قوی ملالیفت درمالیفت مناسب انواع پوست

لک و تیرگی پوست و تاثیرات روانی که به دنبال دارد یکی از دغدغه‌های پوستی است که امروزه بسیاری از افراد را درگیر کرده است. نور آفتاب، بالا رفتن سن، مصرف برخی داروها، بارداری و تغییرات هورمونی از جمله عوامل ایجاد لک هستند. کرم روشن کننده درمالیفت روشن کننده قوی پوست است.

کرم ضد لک و روشن کننده قوی ملالیفت درمالیفت تیرگی‌های پوست در اثر عواملی مثل نور خورشید، اثرات هورمونی، اثرات دوره بارداری، اثرات دارو و غیره را برطرف می‌کند. این محصول برای رفع لک‌هایی که به درمان‌های مختلف جواب نداده‌اند بسیار مناسب است. کرم درمالیفت باعث حفظ شادابی و طراوت پوست می‌شود.

مواد موثر کرم روشن کننده درمالیفت

از میان ترکیبات کرم ضد لک درمالیفت مواد موثره زیر را شرح می‌دهیم تا با محصول آشنایی پیشتری پیدا کنید.

بوتیل رزورسینول

این ماده با اتصال به گیرنده‌های آنزیم تیروزیناز به صورت برگشت‌ناپذیر مانع از تشکیل رنگدانه‌های پوستی می‌شود. این ماده فعالیتی سریع‌تر و قوی‌تر از هیدروکینون داشته ولی عوارض مصرف آن را بر روی پوست ایجاد نمی‌کند. بوتیل رزورسینول با اثر روشن‌کنندگی قوی خود رفع‌کننده لک‌های ناشی از نور خورشید، بارداری، افزایش سن و جای زخم‌ها و جوش‌ها می‌شود.

پتاسیم ازلوئیل دی گلیسینات ای

کمپلکسی از اسید آزلئیک و اسید آمینه گلایسین بوده و با مهار آنزیم تیروزیناز، لک‌ها و تیرگی‌های سطح پوست را برطرف می‌کند. همچنین باعث کاهش ترشحات اضافی سموم و افزایش خاصیت کشسانی پوست می‌شود.

آسپارلین

آسپارلین موجود در کرم روشن کننده درمالیفت با افزایش میزان انرژی و متابولیسم سلول‌ها (ATP) موجب طراوت و شادابی پوست می‌شود.

فوکوژل

ترکیبی پلی ساکاریدی است که موجب حفظ رطوبت لایه شاخی پوست می‌شود.

Hierogaline

پوست را در برابر اثرات مضر اشعه UV خصوصا UVA که اثر مستقیمی روی ایجاد لک دارد محافظت می‌کند. همچنین باعث مهار رادیکال‌های آزاد، ترمیم آسیب‌های ناشی از افزایش سن می‌شود. در حفظ و شادابی پوست بسیار موثر است.

17 نظرات
 1. حدیدفام می گوید

  من لکهایم پررنگ تر شد

 2. مدینه می گوید

  من حالا میخوام استفاده کنه کرمش خوبه

 3. فاطما می گوید

  میشه به جای کرم مرطوب کننده تو روتین روزانه جایگزین کرد و بعدش از کرم ضدآفتاب استفاده کرد؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز به اندازه کرم مرطوب کننده رطوبت لازم را برای پوست شما فراهم نمیکند.

 4. mahsa می گوید

  وقت بخیر
  دوره مصرف کرم های ضد لک چقدر باید باشه؟
  بنده در حال حاضر کرم هیدروکینون مصرف میکنم، آیا میتونم بعد از اتمام دوره فعلی بخاطر اینکه مصرف هیدورکینون یه سری عواقب داره، به صورت دائمی از کرم های ضد لک و فاقد هیدروکینون استفاده کنم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز در مورد هیدروکینون در نظر داشته باشید که شب هنگام استفاده نمایید و در طول روز ضدآفتاب استفاده کنید. همینطور در صورت بارداری مصرف آن توصیه نمیشود. در مورد سوال دوم شما بله میتوانید سایر فراورده ها را مصرف نمایید.

 5. سینا می گوید

  سلام، من صورتم آفتاب سوخته شده و پیشانیم هم لک آورده است. شب ها از سرم ضد لک درما آر ایکس استفاده میکنم. ولی روزها چون بیرون از خونه نمی رم از کرم ضد آفتاب استفاده نمیکنم، میخواستم ببینم آیا باید روزها برای ترمیم پوست صورتم از کرم ضد آفتاب در منزل استفاده کنم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز بله بهتر است استفاده نمایید.

 6. مهناز هدایتی می گوید

  سلام خسته نباشید من تازه این کرم ضد لک سینره رو خریدم آیا شب موقع خواب هم باید استفاده کنیم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مهناز هدایتی می گوید

   لطفاً جواب بدید تشکر

  2. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز بر روی بروشور نحوه ی استفاده درج شده است.

 7. الهام می گوید

  بر روی بروشور نحوه استفاده درج نشده است. اگر امکانش هست نحوه استفاده ضدلک روجا رو بگین.

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز استفاده از آن به مواد موثر آن بستگی دارد. اگر دارای ترتینوئین و یا هیدروکینون است حتما باید شب هنگام خواب استفاده شود. در حین مصرف تمام انواعشان حتما ضد آفتاب و مرطوب کننده استفاده نمایید. در اوایل، به صورت یک روز در میان و در صورت تحمل پوست، آن را هر روز مصرف نمایید.

 8. Amin می گوید

  سلام من از کرم روشن کنندن ملالیفت استفاده میکنم سه روزه لطفا راهنمایی کنید چندروزه جواب میگیرم ممنون و سپاسگذارم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز به عوامل مختلفی مانند ساختار پوست شما، سن و نوع لک بستگی دارد…در بازه ی زمانی استفاده از این محصول مصرف ضدآفتاب در طول روز و مرطوب کننده را فراموش نکنید.

  2. سدره سلطانی می گوید

   سلام من یک ماه است که هر شب از کرم ضد لکه نو اسکارس استفاده میکنم. وقتی کرم های مرطوب کننده دیگر چرب میکنم بسیار سوزش میکند دلیلش چی بوده میتوانه ایا عوارض دیگری نداره به صورتم.
   از کرم ضد لک نو اسکارس تا چی مدت استفاده کده میتوانم که نتیجه بهتر بگیریم .

   1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

    سلام کاربر گرامی
    شرکت سازنده فقط به گیاهی بودن آن اشاره کرده و اطلاعاتی در مورد ترکیباتی که در آن موجود می باشد بیان نکرده است و از طرفی بر روی محصولاتی با منشا گیاهی چندان مطالعه ای صورت نگرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.