نحوه استفاده از کاندوم چگونه است ؟


2 865

ارضاء میل جنسی در مسیری صحیح و در کنار یک فرد مناسب می‌تواند فراتر از حد تصور موجب بهبود اوضاع جسمی و روحی در هر شخص شود. برای داشتن یک رابطه جنسی ایده‌آل و موفق باید راه‌های حفظ سلامت جنسی را دانسته و با روش‌های جلوگیری از بارداری نیز آشنا شد. در این مطلب شما را با کاندوم، انواع آن و نحوه استفاده از کاندوم آشنا خواهیم کرد.

خرید اینترنتی کاندوم پیشنهادی مطلوب به ویژه برای افرادی است که با خرید حضوری این محصول خیلی راحت نیستند و خرید آنلاین را ترجیح می‌دهند.

کاندوم چیست ؟

استفاده از کاندوم بهترین راه برای محافظت از خود در برابر عفونت‌های مقاربتی و حاملگی ناخواسته است. کاندوم یک‌بار مصرف است و راه عفونت‌ها را در هنگام نزدیکی به طور کامل مسدود می‌کند؛ البته در صورتی‌که پارگی نداشته باشد. این وسیله پوشش پلاستیکی نرمی است که قابلیت ارتجاعی زیادی داشته و توسط مردان به هنگام رابطه جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگامی‌که آلت تناسلی مرد در حالت نعوظ قرار دارد، وی باید کاندوم را روی آن کشیده و به این ترتیب از ریخته شدن مایع منی که حاوی اسپرم است در دستگاه تناسلی زن پیشگیری به عمل آورد. در واقع کاندوم کمک می‌کند تا اسپرم مرد با تخمک زن ترکیب نشده و در نتیجه حاملگی رخ ندهد.

 کاندوم

کاندوم علاوه بر جلوگیری از بارداری به منظور جلوگیری از انتقال بسیاری از بیماری‌های جنسی مثل سیفلیس، سوزاک، ایدز، هپاتیت، هرپس تناسلی و بسیاری عفونت‌های دیگر نیز کاربرد دارد. آمار نشان می‌دهد که سالیانه در ایران بیش از ۷۰ میلیون کاندوم تهیه و عرضه می‌شود. درصد خطا در کاندوم در صورت مصرف صحیح به حدود ۲% می‌رسد. یعنی با استفاده از کاندوم تا حدود ۹۸% می‌توانید مطمئن باشید که از بیماری‌های جنسی و حاملگی ناخواسته در امان خواهید بود.

دیگر مزایای استفاده از کاندوم

در بخش بعدی نحوه استفاده از کاندوم را برای شما شرح خواهیم داد. اما پیش از آن باید بدانید که کاندوم به جز جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و بارداری ناخواسته مزایای دیگری نیز دارد:

 • مردانی که دچار زود انزالی هستند، با استفاده از کاندوم می‌توانند تا حدودی تحریک‌پذیری را به تاخیر انداخته و به حفظ حالت نعوظ نیز کمک کنند.
 • بعضی از خانم‌ها به مایع منی حساسیت دارند و در صورت تماس با آن دچار سوزش و خارش می‌شوند. در این حالت استفاده از کاندوم روش خوبی برای جلوگیری از آلرژی ناشی از مایع منی خواهد بود.
 • استفاده از کاندوم با جلوگیری از انتقال HPV احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را پایین خواهد آورد.
 • کاندوم در همه آقایان با هر سنی قابل استفاده است.
 • کاندوم نسبتا ارزان و برای همه افراد به سهولت قابل دسترسی است.

نحوه استفاده از کاندوم

به موارد زیر دقت کنید:

 • هر بسته از کاندوم را باید دقیقا در زمانی که قرار است استفاده شود باز کرده و قبل از استفاده باید کاندوم را چک کرد که سوراخ و یا پاره نباشد. هنگام مصرف باید دقت نمود کاندوم بر اثر تماس با ناخن پاره یا سوراخ نشود.
 • به دلیل آنکه در ترشحات مرد قبل از انزال نیز مقداری اسپرم وجود دارد باید قبل از آغاز مقاربت، کاندوم روی آلت تناسلی در حال نعوظ کشیده شود؛ در غیر این صورت احتمال حاملگی بالا می‌رود.
 • هنگام استفاده باید فضای خالی انتهای کاندوم را جهت تخلیه هوا فشار داد سپس آن را روی الت تناسلی کشید، به طوری که این فضای خالی کوچک در انتهای آن باقی بماند تا موقع انزال مایع منی در این فضا جمع شود.
 • کاندوم باید طوری قرار بگیرد که تمام طول آلت تناسلی را بپوشاند؛ به این شکل از نشت مایع منی به داخل دستگاه تناسلی زن جلوگیری خواهد شد.
 • بلافاصله پس از انزال، در حالی‌که آلت تناسلی هنوز در حالت نعوظ قرار دارد و کاندوم هم روی آن است، آلت تناسلی باید از درون واژن بیرون کشیده شود. این کار در حالتی باید انجام شود که کاندوم روی آلت با دست نگه داشته شده است.
 • در پایان کاندوم باید دور انداخته شود زیرا چنانچه اشاره کردیم، این وسیله یکبار مصرف است.

 طریقه مصرف کاندوم

دقت کنید که کاندوم هرگز نباید به وسیله وازلین یا دیگر مواد روغنی چرب شود زیرا در این صورت به آن آسیب وارد شده و خاصیت خود را از دست می‌دهد.

انواع مختلف کاندوم

نحوه استفاده از کاندوم را برای شما شرح دادیم. اکنون بد نیست اطلاعاتی نیز در مورد انواع کاندوم داشته باشید. کاندوم در حالت کلی در دو دسته مردانه و زنانه قرار می‌گیرد که البته نوع مردانه کاربرد بسیار بیشتری دارد. کاندوم خاردار، کاندوم ساده، کاندوم ترکیبی، کاندوم تاخیری، کاندوم بسیار نازک و … از محبوب‌ترین انواع کاندوم مردانه به شمار می‌آیند.

پژوهشگران در حال حاضر در حال ساخت کاندومی به نام کاندوم ضد HIV هستند. جنس این کاندوم از هیدروژل بوده و حاوی آنتی اکسیدان‌هایی است که ویژگی ضد اچ آی وی دارند و در پیشگیری از ایدز بسیار می‌توانند موثر باشند. این کاندوم در حال حاضر در مرحله آزمایش بوده و به بازار عرضه نشده است.

کاندوم زنانه چیست ؟

از کاندوم زنانه بیشتر بانوانی استفاده می‌کنند که نمی‌تواند همسر یا شریک جنسی خود را متقاعد به استفاده از کاندوم مردانه نمایند. نحوه استفاده از کاندوم زنانه از مردانه سخت‌تر بوده و قیمت بالاتری نیز دارد. این وسیله در صورتی‌که به شکلی صحیح مورد استفاده قرار گیرد، در پیشگیری از بیماری‌های جنسی و بارداری ناخواسته کاملا می‌تواند موثر باشد. این کاندوم طولی بلندتر از کاندوم مردانه داشته و برعکس کاندوم مردانه که تنها یک حلقه دارد، دارای ۲ حلقه است. کاندوم زنانه گردنه رحم را کاملا پوشانده و در قسمت خارج، تا لبه‌های دستگاه تناسلی را نیز پوشش می‌دهد. استفاده از کاندوم زنانه از ورود اسپرم به داخل رحم ممانعت به عمل می‌آورد.

دقت کنید هرگز کاندوم زنانه همزمان با کاندوم مردانه نباید مورد استفاده قرار گیرد.

انواع کاندوم از لحاظ جنس

از نظر جنس تولید، کاندوم‌ها در چند دسته مختلف جای می‌گیرند:

کاندوم طبیعی

کاندوم طبیعی می‌تواند از پوست بره تولید شود. استفاده از این نوع کاندوم در جلوگیری از حاملگی می‌تواند موثر واقع شود اما به دلیل داشتن منافذ ریز نمی‌تواند کارایی لازم را جهت جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی داشته باشد.

کاندوم لاتکس

بدون شک محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین نوع کاندوم، کاندوم لاتکس است. لاتکس از نوعی درخت در مناطق استوایی به دست آمده و قابلیت جلوگیری از بارداری و بیماری‌های مقاربتی را دارد اما متاسفانه بعضی از افراد به این نوع از کاندوم حساسیت دارند که در این صورت باید از انواع دیگری بهره بگیرند.

کاندوم غیر لاتکس یا پلاستیکی

افرادی که به کاندوم لاتکس حساسیت دارند می‎‌توانند از کاندوم‌های ساخته شده از پلی اورتان یا پلی ایزوپرن استفاده کنند. کاندوم‌های پلاستیکی نیز می‌توانند به طور کامل در برابر بیماری‌های جنسی و بارداری محافظت به عمل آورند. به این نوع کاندوم‌ها کاندوم صناعی نیز می‌گویند. این کاندوم‌ها معمولا فوق‌العاده نازک بوده و ضخامت آنها از چهار تا هفت صدم میلی متر متفاوت است.

 کاندوم

طرز استفاده از کاندوم تاخیری

کاندوم تاخیری یکی از پرفروش‌ترین انواع کاندوم به شمار می‌آید که طرفداران زیادی دارد. در این نوع کاندوم عموما از ترکیبات فعالی نظیر لیدوکائین یا بنزوکائین جهت ایجاد بی‌حسی موقتی در ناحیه تناسلی مردانه استفاده می‌شود. برای استفاده از کاندوم تاخیری طبق مراحل زیر پیش رفته و به نکاتی که گفته می‌شود، دقت کنید:

 • کاندوم را از بسته‌بندی خود بیرون آورده و پس از چک کردن آن از لحاظ سالم بودن و عدم پارگی، پشت و روی آن را مشخص کنید.
 • در حالی‌که آلت تناسلی در حالت نعوظ قرار دارد، کاندوم را از جهت درست روی آن بکشید.
 • در صورت تماس مواد بی‌حس کننده با آلت تناسلی زن، ممکن است حالت بی‌حسی برای وی به وجود آید؛ بنابراین مهم است که کاندوم را از جهت درست استفاده نمایید.
 • پس از استفاده از کاندوم آن را دور بیندازید.

چند نکته ضروری در رابطه با استفاده از کاندوم

لازم است تا در کنار نحوه استفاده از کاندوم به برخی نکات دیگر نیز توجه داشته باشید:

 • به هنگام خرید و قبل از اینکه از کاندوم استفاده کنید، حتما تاریخ تولید و انقضا را کنترل نمایید.
 • تنها از مراکز معتبر مثل داروخانه برای خرید انواع کاندوم اقدام نموده و برندهای معتبر را مورد استفاده قرار دهید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله: کدکس چیست ؟ را حتما مورد مطالعه قرار دهید.
 • کاندوم محصولی یکبار مصرف است و هرگز نباید مجددا مورد استفاده قرار گیرد.
 • برای نرم شدن کاندوم تحت هیچ شرایطی از انواع روغن استفاده نکرده و تنها از محصولاتی همچون ژل لوبریکانت بهره ببرید.
 • هر پرسشی که در مورد کاندوم دارید، بدون هیچ شرم و خجالتی از پزشک و افراد آگاه حتما باید بپرسید.

سخن پایانی

کاندوم یکی از ایده‌آل‌ترین و موثرترین راه‌های پیشگیری از بارداری است که در جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی نیز می‌تواند بسیار موثر واقع شود. در این مطلب نحوه استفاده از کاندوم را به شما آموزش دادیم. از آنجایی‌که بسیاری از افراد به دلیل شرم و خجالت ترجیح می‌دهند از مطرح کردن پرسش‌های خود در مورد مسائل جنسی سرباز بزنند، فضای مجازی مکان خوبی برای طرح این سوالات است زیرا حضور فیزیکی وجود ندارد. شما نیز می‌توانید تمامی سوالات خود پیرامون مسائل جنسی را در پایان این مقاله درج فرمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲ میانگین: ۵]

2 نظرات
 1. p می گوید

  بهترین مارک کاندوم کدکسه؟ من دنبال جنس نازک با احتمال کم پارگی هستم

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   بلع برند کدکس و کاپوت جز محصولات با کیفیت و پر فروش هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :