داروی هیدروکسی زین داروی ضد اضطراب


0 1,009

داروی هیدروکسی زین ضد اضطراب و خواب آور

نام فارسی: هیدروکسی زین

نام انگلیسی: Hydroxyzine

رده درمانی: آنتی هیستامین ها

اشکال دارویی: قرص و شربت

مکانیسم اثر:

داروی هیدروکسی زین دارای اثرات ضد اضطراب و تسکین بخشی است که بواسطه کاهش فعالیت برخی از نواحی زیر قشری CNS سبب بروز اثرات تسکین بخشی و ضد اضطراب می شود. در نظر داشته باشید، مصرف مقادیر زیاد این دارو اثر ضد درد هم دارد.

یکی دیگر از اثرات این دارو اثر ضد خارش آن است، به همین دلیل هیدروکسی زین برای پیوند یافتن به گیرنده های سلولی به طور مستقیم با هیستامین رقابت می کند.

همچنین این دارو بعنوان یک داروی کمکی برای ایجاد تسکین و داشتن اثرات آنتی هیستامین و آنتی کولینرژیک، قبل و بعد از جراحی به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف دارو:

در مجموع داروی هیدروکسی زین یک مرتبه شب ها قبل از خواب تجویز می شود. اما گاهی اوقات هم در صورت شدت علائم ممکن است روزانه دو تا سه مرتبه توصیه شود.

برای بزرگسالان بعنوان داروی آنتی هیستامین و یا ضد تهوع مقدار ۲۵ تا ۱۰۰ میلی گرم، سه الی چهار مرتبه در روز تجویز می شود و به منظور درمان اضطراب و آرام بخشی مقدار ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم به طور یکجا تجویز می گردد.

برای کودکان زیر ۶ سال به منظور درمان تهوع و بعنوان داروی آنتی هیستامین مقدار ۱۲/۵ میلی گرم هر ۶ ساعت تجویز می شود، و بعنوان داروی ضد اضطراب و یا آرام بخش روزانه مقدار ۵۰ میلی گرم در دوزهای منقسم توصیه می شود. اما در کودکان بالای ۶ سال بعنوان داروی آنتی هیستامین یا ضد تهوع مقدار ۱۲/۵ تا ۲۵ میلی گرم هر ۶ ساعت یکبار توصیه می شود و با هدف درمان اضطراب مقدار ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در دوزهای منقسم نیز مورد مصرف قرار می گیرد.

توضیحات دارو:

داروی هیدروکسی زین برای درمان اضطراب، فشار عصبی، ازدیاد فعالیت های حرکتی و خارش توصیه می شود. این دارو به صورت قرص روکش دار حاوی ۱۰ و ۲۵ میلی گرم هیدروکسی زین هیدروکلراید تولید می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاری دید، سرگیجه، خواب آلودگی، خشکی دهان، اختلال در دفع ادرار و بروز مشکلات گوارشی

هشدارها:

مصرف الکل عوارض خواب آوری این دارو را تشدید می کند.

در طول مدت مصرف این دارو در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.

به منظور پیشگیری از خشکی دهان از آدامس، یخ و یا آب نبات استفاده کنید.

در صورت داشتن بیماری های قلبی، بزرگی پروستات، گلوکوم، اشکال در دستگاه ادراری و زخم معده حتما قبل از مصرف هیدروکسی زین با پزشک مشورت نمایید.

هیدروکسی زین نباید بوسیله تزریق زیر جلدی داخل شریانی یا داخل وریدی تجویز شود.

اثر بخشی مصرف بیش از ۴ ماه باید بر اساس پاسخ قردی به این دارو مجدد بررسی شود.
هشدار !!!

همراهان گرامی مثبت سبز، مصرف و تعیین دوز دارو به عهده پزشک معالج شما می باشد و مجله پزشکی مثبت سبز هیچگونه مسئولیتی در خصوص مصرف خود سرانه داروها ندارد.
لطفا قبل از مصرف هرگونه دارو به صورت خود سرانه با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

مجله مثبت سبز

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :