قرص لیورمد قرص لیورمد

مواد تشکیل دهنده خمیر دندان چیست؟


0 870

انواع خمیر دندان در داروخانه آنلاین مثبت سبز موجود می‌باشند که هر کدام از آنها دارای فرمول‌های مختلفی هستند. بیشتر این خمیر دندان‌ها شامل مواد تشکیل‌دهنده ثابتی می‌باشند. این مواد عبارتند از:

ساینده‌ها

این مواد برای از بین بردن پلاک و تارتار دندان استفاده می‌شوند و به خمیر دندان‌ها قدرت پاکسازی می‌بخشند. ساینده‌ها همچنین دندان‌ها را صیقل داده و لکه‌ها را از بین می‌برند. ساینده‌های شناخته شده و موثر عبارت هستند از آلومینا، سیلیس هیدراته، دی‌کلسیم فسفات، کربنات کلسیم و بی‌کربنات سدیم (جوش شیرین).

محصولاتی که قدرت سایش بالایی دارند می‌توانند به مینای دندان آسیب برسانند. بدین صورت که باعث زرد شدن دندان‌ها شده و در آنها ایجاد حساسیت کنند.

مواد رنگی

رنگ، خمیر دندان‌ها را از لحاظ ظاهری و بصری جذاب می‌کند. رنگ‌های سبز، قرمز و آبی بیشتر در این محصولات به کار می‌روند. دی‌اکسید تیتانیوم نیز برای سفید کردن رنگ این محصولات استفاده می‌شود.

پاک‌کننده‌ها

موادی نظیر عوامل کف‌کننده و سورفکتانت‌ها یا مواد فعال سطحی هستند. مواد کف‌کننده علاوه بر کمک به پاکسازی، به جلوگیری از بیرون ریختن خمیر دندان از دهان هنگام مسواک زدن کمک می‌کنند. استفاده از مواد پاک‌کننده، لزوم استفاده از طمع‌دهنده‌ها را برای جلوگیری از بد طمع شدن خمیر دندان‌ها واجب می‌نماید. پاک‌کننده‌های متعارف عبارتند از سدیم لوریل سولفات و سدیم لوریل ساکروسینات. متاسفانه این مواد در برخی از افراد ایجاد زخم‌های دهانی می‌کنند. برای افرادی که از این مشکلات رنج می‌برند خمیر دندان‌های بدون این مواد نیز وجود دارد.

هامکتانت‌ها

این مواد برای جلوگیری از خشک شدن خمیر دندان و همچنین نگه داشتن حالت خمیری آن استفاده می‌شوند. نمونه‌هایی از این مواد سوربیتول، گلیسیرین، آب و پنتاتول هستند.

طمع‌دهنده

باعث بهبود طمع خمیر دندان می‌شوند. خمیر دندان‌ها معمولاً طمع نعناع تند، نعناع شیرین و دارچین دارند.

فلوراید

منوفلوروفسفات سدیم که با نام فلوراید شناخته می‌شود، با جای دادن خود در مینای دندان از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند و همچنین دندان‌ها را در مقابل اسید تولیدی توسط باکتری‌ها مقاوم می‌کند.

نگهدارنده‌ها

از رشد میکروب‌ها در خمیر دندان جلوگیری می‌کنند. معروفترین آنها بنزوات سدیم، پارابن متیل و پارابن اتیل هستند.

سفیدکننده‌ها

این مواد به طور واقعی دندان‌ها را سفید نمی‌کنند، بلکه فقط لکه‌های روی دندان‌ها را کاهش می‌دهند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :