پماد موضعی ایکتیول چه کاربردی دارد ؟


4 4,652

پماد موضعی ایکتیول ۱۰ درصد کیمیا دارو سپهر دارای خاصیت ضد باکتری بوده و در درمان بسیاری از مشکلات پوستی موثر است. با مطالعه این مطلب با کاربردهای مختلف این محصول بیشتر آشنا خواهید شد.

معرفی پماد موضعی ایکتیول

پماد موضعی ایکتیول به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضدعفونی کننده جهت اختلالات پوستی کاربرد داشته و به درمان پسوریازیس ، گزش حشرات، باد سرخ، اریتماتوز،  لوپوس و دیگر التهاب‌های پوستی مزمن کمک می‌کند. به صورت کلی ترکیبات موضعی موادی هستند که جهت استعمال روی پوست و دیگر بافت‌های سطحی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصول از کیمیا دارو سپهر حاوی ۱۰% ایکتامول بر پایه وازلین بوده و علاوه بر خاصیت قابض و ضد باکتری، اثرگذاری کراتولیتیک نیز دارد. محصول فوق با لیز کردن پوست روی کورک یا دمل سبب خارج شدن چرک یا محتویات آن می‌شود. لازم به ذکر است غلظت‌های زیاد این پماد ممکن است قرمزی و التهاب پوست را به دنبال داشته باشد.

کورک چیست ؟

به برجستگی‌های قرمز رنگی که گاه روی پوست به وجود آمده و دردناک نیز هستند، کورک گفته می‌شود. باکتری استافیلوکوک اورئوس عامل ایجاد کننده این عارضه پوستی است. کورک اغلب در فولیکول عفونی شده مو دیده می‌شود اما به هر حال در نقاط دیگری از بدن به ویژه نقاطی که نزدیک به فولیکول مو التهاب و تعریق زیادی صورت می‌گیرد، نیز ممکن است مشاهده شود. وقتی چندین کورک یا جوش در کنار هم قرار می‌گیرند، دمل‌های بزرگ به وجود می‌آید. به کمک محصولی که در این مطلب معرفی شد، می‌توان به بهبود کورک کمک کرد.

کرم ایکتویل

نحوه استفاده از پماد اکتیول

طریقه استعمال بسیار ساده است. مقداری از پماد موضعی ایکتویل را روی پوست در موضع مورد نظر به طور یکسان پخش نمایید. چنانچه اشاره کردیم این کرم دارای ۱۰ درصد ایکتامول بوده و با خواص بی‌نظیری که دارد کمک می‌کند تا در کمترین زمان ممکن بهبود حاصل شود.

عوارض جانبی

خوشبختانه این کرم دارای کمترین عوارض جانبی است. به ندرت گزارش شده که فردی به اجزای تشکیل‌دهنده آن حساسیت داشته باشد. واضح است که در صورت حساسیت از مصرف آن باید بپرهیزید. همچنین اگر در غلظت‌های بالا از پماد مذکور استفاده کنید، قرمزی و التهاب پوست ممکن است دیده شود. دقت کنید که از تماس این کرم با چشم باید اجتناب نمایید و آن را دور از نور و حرارت نگه دارید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۴ میانگین: ۳.۵]

4 نظرات
 1. مردانیان می گوید

  پماد ایکتویل برای کودکان قابل استفاده است؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   سن کودک را بفرمایید.

 2. هما می گوید

  سلام ایا پماد ایکتویل برای جوشهای نوجوان ۱۵ساله خوبه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   اگر جوشها ریز بوده (کومدون های سیاه و یا سفید) و التهابی و چرکی نیستند استفاده از داروهای موضعی چون بنزوئیل پروکساید و یا اریترومایسین و کلیندامایسین کفایت می کند اما اگر شدت بیشتر دارند همراه با چرک و عفونت شاید نیاز به مصرف آنتی بیوتیک خوراکی باشد و استفاده از لایه بردارهای موضعی که مستلزم مراجعه به پزشک می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :