در مورد ویروس کرونا بیشتر بدانیم

0 307

حداقل در یک ماه اخیر شیوع ویروس جدید کرونا تیتر اول تمام اخبار دنیا شده است. شیوع این ویروس که از کشور چین آغاز شده، به اسرعت بسیار باورنکردنی در جهان در حال گسترش است. کشورها در سرتاسر جهان تلاش خود را برای مقابله با ویروس جدید که هزاران نفر را به کام مرگ فرستاده، در پیش‌گرفته‌اند. کارشناسان بهداشت عمومی در همه جای دنیا در تلاش برای شناخت عملکرد ویروس کرونا هستند. بهتر است بدانید که تاکنون اطلاعات چشمگیری دراین‌باره در دست نیست و حتی پزشکان درمان بیماری ناشی از ابتلا به این ویروس درمانده شده‌اند و خود قرنطینگی و رعایت بهداشت عمومی را از مؤثرترین راه‌ها برای مبارزه با کرونا معرفی می‌کنند. برای اینکه استرس افراد جامعه کم شود و البته درصد بیشتری از مردم نکات مهم را رعایت کنند، باید در مورد ویروس کرونا بیشتر بدانیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

میزان شیوع ویروس کرونا

سازمان بهداشت جهانی شیوع کرونا ویروس از استان ووهان چین به سراسر جهان را به‌عنوان یک بیماری همه‌گیر و شروع یک بحران جهانی معرفی کرد. متاسفانه طبق آمارهای جهانی ثبت‌شده از ۲۵ مارچ ۲۰۲۰ (مصادف با ۶ فروردین ۹۹)، بیش از ۲۰ هزار  نفر در سراسر جهان براثر COVID-19 (بیماری ناشی از کرونا ویروس) درگذشتند. دانشمندان سراسر جهان در حال بررسی و تحقیق روی این ویروس هستند. یافته‌های کمی دراین‌باره به‌دست‌آمده که تا حدی به کم شدن شیوع این بیماری کمک می‌کند.

جالب اینجاست که بدانید هرچقدر که شیوع این بیماری از فردی به فرد دیگر به‌شدت بالاست، میزان کشندگی آن نسبت به برخی بیماری‌های همه‌گیر جهانی کمتر است. اما بدن هر فرد باوجود میزان توانایی سیستم ایمنی و یا وجود بیماری‌های زمینه‌ای دیگر، در مقابله با این ویروس به‌طور متفاوت عمل کرده است. یکی از نگرانی‌های مهم اینجاست که یک فرد مبتلا می‌تواند تا ۱۴ روز بدون علامت باقی بماند و در این زمان تعداد بسیار بالایی از افراد را به این ویروس مبتلا کند. به همین دلیل اگر در مورد ویروس کرونا بیشتر بدانیم کمک خواهد کرد تا جان سالم به درببریم.

ویروس کرونا چیست

ویروس کرونا چیست ؟

طبق نظر سازمان بهداشت جهانی، کرونا ویروس‌ها، خانواده ویروس‌هایی هستند که باعث ایجاد بیماری‌هایی مشابه سرماخوردگی تا بیماری‌های شدیدتر مانند سندرم حاد تنفسی حاد یا همان سارس و سندرم تنفسی خاورمیانه یا همان مرس، می‌شوند. این ویروس‌ها در ابتدا از حیوانات به انسان منتقل می‌شدند.

 به‌عنوان‌مثال، بیماری سارس از گربه‌های اهلی به انسان منتقل می‌شد. درحالی‌که مرس از نوعی شتر به انسان منتقل می‌شد. نام کرونا ویروس از واژه لاتین corona به معنی تاج گرفته‌شده است. درواقع در زیر میکروسکوپ الکترونی، به نظر می‌رسد که بدنه این ویروس توسط یک تاج خورشیدی احاطه‌شده است. ویروس کرونا به‌عنوان یک ویروس جدید در جهان شناخته می‌شود که اطلاعات کمی در مورد آن داریم. در مورد آن چیزهای کمی در مورد آن داریم. تعداد تلفات ناشی از این کرونا ویروس جدید بیش از تلفات شیوع سارس در سال ۲۰۰۲ ثبت‌شده است. به همین دلایل اگر در مورد ویروس کرونا بیشتر بدانیم کمک خواهد کرد تا سالم بمانیم و سلامتی را برای اطرافیان و جامعه نیز حفظ کنیم. که خود قرنطینگی و رعایت بهداشت عمومی مواردی هستند که در صدر مراقبت‌ها در برابر کرونا ویروس قرار دارند.

منشا شیوع ویروس کرونا

منشا ابتدایی شیوع ویروس

در اواخر ماه دسامبر، مقامات بهداشت عمومی از چین به سازمان بهداشت جهانی اطلاع دادند که مشکلی دارند. یک ویروس ناشناخته و جدید باعث ایجاد بیماری شبیه پنومونی در شهر ووهان شد. آن‌ها به‌سرعت تشخیص دادند که این یک تاج ویروس است و به‌سرعت در داخل و خارج ووهان پخش می‌شود. در ۷ فوریه (۱۸ بهمن ۹۸)، محققان چینی گفتند که ویروس می‌تواند از طریق حیوانات آلوده که به‌صورت قاچاق در بازار غذاهای دریایی به فروش می‌رسید به انسان منتقل شد. مقامات بهداشتی چین هنوز در تلاش هستند تا منشا ویروس را به‌طور دقیق کشف کنند. البته به گفته آن‌ها دانشمندان به خفاش‌ها یا مارها به‌عنوان منبع احتمالی ویروس اشاره‌کرده‌اند. اگر بخواهیم در مورد ویروس کرونا بیشتر بدانیم باید راه‌های انتقال آن را بشناسیم.

راه های انتقال

ویروس کرونا که در ابتدا از طریق حیوانات به انسان منتقل شد، اکنون دیگر از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. یکی از مهم‌ترین راه‌های انتقال ویروس کرونا از طریق تماس نزدیک با فرد مبتلا محسوب می‌شود. این ویروس در حقیقت با قطرات کوچک بینی یا دهان هنگام سرفه یا عطسه فرد مبتلا به افراد دیگر منتقل می‌شود. البته این قطرات می‌توانند روی سطوح مختلف باقی بمانند و تا ۹ روز ویروس را به فرد دیگر انتقال دهند. این موضوع اهمیت استفاده ماسک برای افراد مبتلا و اهمیت ضدعفونی کردن دست و تمام وسایل شخصی و سوپرمارکتی را نشان می‌دهد.

علائم ابتلا

تاکنون در افراد مختلف علائم بسیاری دیده‌شده است. اما مطابق نظر سازمان بهداشت جهانی، شایع‌ترین علائم در افراد بیمار عبارت بوده از: تب، سرفه خشک، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی. بخشی از بیماران نیز ممکن است درد بدن، احتقاق بینی، آبریزش بینی و یا حتی اسهال را تجربه کنند. البته در موارد شدیدتر، می‌تواند منجر به ذات‌الریه، نارسایی اندام‌های متعدد و حتی مرگ شود. کارکنان بهداشت جهانی زمان بین عفونت و شروع علائم را از یک تا ۱۴روز تخمین زده‌اند. البته بیشتر افراد آلوده طی پنج تا شش روز علائم خود را نشان می‌دهند. بااین‌حال، بیماران آلوده همچنین می‌توانند بدون علامت باشند، به این معنی که علیرغم داشتن ویروس در سیستم‌های خود هیچ علائمی از خود نشان نمی‌دهند.

درمان بیماری ناشی از ویروس کرونا

هرچند این بیماری جدید است و اگر بخواهیم در مورد ویروس کرونا بیشتر بدانیم ممکن است با اطلاعات تکراری مواجه شویم اما ارزشش را دارد. چراکه محققان و دانشمندان سراسر جهان در تلاش برای پیدا کردن راهی جهت درمان کووید ۱۹ هستند. درواقع از ابتدای همه‌گیر شدن این ویروس تاکنون دانشمندان در سراسر جهان در حال تلاش برای تولید واکسن هستند. اما هشدار داده‌اند که به‌احتمال‌زیاد هیچ‌گونه واکسنی قبل از سال ۲۰۲۱ برای توزیع گسترده در دسترس نخواهد بود.

نکات مهم برای مقابله با ویروس کرونا

اکنون‌که درمانی برای ابتلا به ویروس کرونا وجود ندارد، مهم‌ترین اقدام این است تا به این ویروس مبتلا نشویم. با انجام موارد ساده زیر به‌راحتی می‌توانید از سلامتی خود مراقبت کرده و از دیگران نیز محافظت کنید:

 • مرتبا دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آن‌ها را با آب و صابون بشویید. شستن دستان خود با آب و صابون یا استفاده از الکل اتانول باعث از بین رفتن ویروس‌هایی می‌شود که ممکن است روی دستان شما باشد.
 • حداقل بین ۱ متر (۳ فوت) فاصله بین خود و هر کس که سرفه یا عطسه می‌کند، حفظ کنید. هنگامی‌که فرد سرفه یا عطسه می‌کند، قطرات مایع کوچکی از بینی یا دهان خود که حاوی ویروس هستند، می‌پاشند.
 • از لمس چشم، بینی و دهان خود خودداری کنید. دست‌ها بسیاری از سطوح را لمس می‌کنند و می‌توانند ویروس‌ها را به بدنتان منتقل کنند.
 • اگر تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید، سریعا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.
 • پس از ورود به منزل تمام لباس‌های خود را دم در از تن خارج کنید و در یک مکان مشخص قرار دهید.
 • از مواد غذایی بسته‌بندی‌شده استفاده کنید.
 • بسته‌بندی مواد غذایی را قبل از باز کردن ضدعفونی کنید.
 • نان را قبل از مصرف حتما دوباره گرم‌کنید.
 • از سفرهای غیرضروری بپرهیزید.
 • خروج از منزل را به حداقل برسانید. تنها در مواقع ضروری و برای خرید مواد غذایی یا دارو با رعایت تمام نکات بهداشتی از خانه خارج شوید.
 • استرس را از خود دور کنید و با داشتن رژیم غذایی سالم به تقویت سیستم ایمنی بدن خود کمک کنید.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از ابتلا به کوید۱۹ هستند ؟

با توجه به اطلاعاتی که در جهت اینکه در مورد ویروس کرونا بیشتر بدانیم تاکنون در دسترس سازمان جهانی بهداشت قرارگرفته، این ویروس برای برخی از افراد نسبت به بقیه مرگ‌بارتر بوده است. برای مثال افراد بالاتر از ۸۰ سال بیشتر از بقیه درخطر مرگ هستند. حدود ۱۴ درصد از افراد بالای ۸۰ سال که بیمار شده‌اند تاکنون فوت کرده‌اند.

البته کودکان زیر ۸ سال نیز تاکنون کمترین میزان تلفات را داشته‌اند. آژانس اتحادیه اروپا برای کنترل بیماری می‌گوید، استعمال سیگار می‌تواند افراد را در معرض عوارض جدی ناشی از عفونت کرونا ویروس قرار دهد. افراد سیگاری را در بین افراد بالقوه آسیب‌پذیر در برابر COVID-19 قرارداد. همچنین گروه‌های در معرض خطر عبارت‌اند از بیماران قلبی، فشارخون بالا، دیابتی‌ها و بیماران ریوی.

سخن پایانی

جهان در طول تاریخ همواره در معرض بیماری‌های همه‌گیر بوده است. ویروس کرونا یکی از جدیدترین ویروس‌های همه‌گیر و به‌شدت مسری است. این ویروس از کشور چین در سرتاسر جهان پخش شد. به‌راحتی از طریق قطرات دهان و بینی در حین سرفه یا عطسه به فرد دیگر منتقل می‌شود و یا روی سطوح می‌نشیند. تا ۹ روز از طریق سطوح می‌تواند افراد را مبتلا کند. علائمی مانند تب، سرفه خشک، احتقاق بینی و مشکلات تنفسی از شایع‌ترین عوارض ابتلا به این بیماری محسوب می‌شود. اینکه در مورد ویروس کرونا بیشتر بدانیم راهی برای محافظت خودمان در جلوگیری از ابتلا یا راه‌های درمان در صورت ابتلا است. اما به دلیل نبود درمان مؤثر برای این بیماری، تنها راه نجات از آن رعایت بهداشت فردی و ماندن در قرنطینه خانگی محسوب می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.