آیا شما هم مشکل کمبود وزن و بی اشتهایی دارید؟

0 337

در حالی که طبق آمار بیش از ۶۰ درصد از مردم مشکل اضافه وزن و چاقی دارن، حدود ۲۰ درصد هم با مشکل کمبود وزن و بی اشتهایی دست و پنجه نرم می کنن. لاغری مفرط و سوتغذیه در خیلی از کشورهای فقیر یه مشکل ناخواسته است و در کل سوتغذیه باعث بیماری افراد شده، اما در مقابل مشکل کمبود وزن و بی اشتهایی زمانی مطرح می شه که فرد در میان انواع نعمات، نتونه از اونها استفاده کنه و هیچ رغبتی به خوردن غذا نداشته باشه.

مشکل کمبود وزن و بی اشتهایی

خیلی از افراد از کودکی جذب موادغذایی توی بدنشون با مشکل بوده و برخی افراد دیگه هیچ اشتهایی به خوردن غذاها ندارن، یعنی چیزی نمی خورن که جذب بشه.

بی اشتهایی اگه به صورت مقطعی باشه می تونه نشونه افسردگی یا حتی اختلالی در گوارش باشه، این مشکل می تونه از سمت پرکاری تیروئید یا کم خونی و مشکلات دیگه حتی شروع سرطان هم حادث بشه.

به همین علت، عوامل مختلفی از جمله سن، جنسیت، سابقه ژنتیکی، سابقه بیماری ها و… توی تصمیم پزشک تغذیه برای قرار دادن فرد توی روند افزایش وزن و اشتها به شدت موثر و تاثیرگذاره!

مشکل کمبود وزن و بی اشتهایی

چند راهکار برای داشتن اشتهای بیشتر

  • همیشه صبحانه بخورید، صبحانه خوردن معده شما و سیستم بدنی شما رو آماده و فعال می کنه تا باقی مواد غذایی رو هم طلب کنید.
  • غذاهای مورد علاقه تون رو لیست کنید، غذاهایی که دوست ندارید رو از فهرست غذاهای روزمره تون حذف کنید، با غذاهایی شروع کنید که به خوردن اونها به نسبت بیشتر راغبید.
  • در چند وعده غذا بخورید، خودتون رو مجبور نکنید که یه بشقاب بزرگ از غذا رو با دیگران میل کنید، می تونید توی وعده های کوچیک تر و به تعداد بیشتر، غذا رو به بدنتون برسونید. باید رژیم غذایی بگیرید که ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلوکالری بیشتر از مقداری که در حال حاضر دریافت می کنید، انرژی داشته باشید.
  • غذاهای پر ادویه و پر زرق و برق بخورید، سعی کنید به رستوران هایی برید که به ظاهر غذا به اندازه طعم اون اهمیت می دن، ظاهر جذاب می تونه باعث بشه تا شما به خوردن غذا بیشتر رغبت داشته باشید.
  • تنها غذا نخورید، سعی کنید با جمع شادی از دوستان یا خانواده غذا بخورید تا میل و رغبت شما به غذاخوردن هم زیاد بشه.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.