شب کاری افزایش دهنده دیابت

193
شب کاری افزایش دهنده دیابت

شب کاری افزایش دهنده دیابت

یک مطالعه جدید در مجله سلامتی اذعان داره شیف کاری شب می تونه سبب کاهش سطح قند خون در بدن شود و در حقیقت شب کاری افزایش دهنده دیابت می باشد. محققان در یک مطالعه ای که بالغ بر 270 هزار شرکت کننده داشت به این مهم رسیدن که شیفت کاری شب و یا چرخشی شانس ابتلا به دیابت نوع دو را 44 درصد نسبت به افرادی که روزانه کار می کنن افزایش می دهد، و می دونیم که این بیماری یکی از پیش فاکتورهای بیماری قلبی است.

کار چرخشی خصوصا شیفت شب سبب مختل شدن ریتم اجتماعی و بیولوژیکی افراد می شه و شانس ابتلا به اختلالات متابولیکی از جمله دیابت هم بالا می ره. محققین بر این باورند افرادی که در ساعات غیر معمول فعالیت دارن ریسک بیشتری برای دیابت نوع دو دارن. این یافته ها نشون داد هر فردی که سه بار در طی یکماه کار شیفت شب انجام بده در حدود 24 درصد شانس بیشتری برای این بیماری داره و اگر فردی 8 شب شیفت کاری شبانه در یکماه داشته باشه در حدود 36 درصدشانس بیشتری برای دیابت داره.

با این حال کارگرهایی که به طور دائمی شیفت کاری شبانه دارن می تونن ارتباطی هم با بیماری دیابت نوع دو نداشته باشند، چرا که بدن اونها با این سیستم کاری عادت کرده و ساز و کار خود را تغییر داده است.

در حدود 15 میلیون آمریکایی به صورت دائمی در شیفت شب کار می کنن که دانشمندان به منظور پیشگیری از ابتلا معتقدند این افراد اگر نمی تونن از کار شبانه اجتناب کنن، بایستی که ریسک ابتلا به بیماری را در خودشون کاهش دهند، با رعایت یه سری نکات از قبیل داشتن رژیم غذایی سالم، جلوگیری از افزایش وزن و حفظ توازن در وزنشون، انجام تمرینات ورزشی  و خوابیدن به میزان کافی.

شاید امروز به طور قطع نتوان گفت رابطه علت و معلولی بین ساعات کاری  و دیابت نوع دو وجود داره، اما این موضوع به قطعیت رسیده که بین برنامه های کاری و بیماری های قلبی، سرطان و دیابت ارتباطی وجود داره.

مجله مثبت سبز

0 ratings 0/5
اشتراک
عضو پر انرژی مثبت سبزه، یه آشپز درجه یک که هیچ کس توی ذوق و سلیقه اش شک نداره، کارشناسی مدیریت بازرگانی داره و متولد قلب پاییزه. اون حامی حیواناته و رابطه خیلی خوبی هم با افراد مسن داره.

نظر خود را درج فرمایید: