مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

شب کاری افزایش دهنده دیابت

شب کاری افزایش دهنده دیابت

یک مطالعه جدید در مجله سلامتی اذعان داره شیف کاری شب می تونه سبب کاهش سطح قند خون در بدن شود و در حقیقت شب کاری افزایش دهنده دیابت می باشد. محققان در یک مطالعه ای که بالغ بر 270 هزار شرکت کننده داشت به این مهم رسیدن که شیفت کاری شب و یا چرخشی شانس ابتلا به دیابت نوع دو را 44 درصد نسبت به افرادی که روزانه کار می کنن افزایش می دهد، و می دونیم که این بیماری یکی از پیش فاکتورهای بیماری قلبی است.

کار چرخشی خصوصا شیفت شب سبب مختل شدن ریتم اجتماعی و بیولوژیکی افراد می شه و شانس ابتلا به اختلالات متابولیکی از جمله دیابت هم بالا می ره. محققین بر این باورند افرادی که در ساعات غیر معمول فعالیت دارن ریسک بیشتری برای دیابت نوع دو دارن. این یافته ها نشون داد هر فردی که سه بار در طی یکماه کار شیفت شب انجام بده در حدود 24 درصد شانس بیشتری برای این بیماری داره و اگر فردی 8 شب شیفت کاری شبانه در یکماه داشته باشه در حدود 36 درصدشانس بیشتری برای دیابت داره.

با این حال کارگرهایی که به طور دائمی شیفت کاری شبانه دارن می تونن ارتباطی هم با بیماری دیابت نوع دو نداشته باشند، چرا که بدن اونها با این سیستم کاری عادت کرده و ساز و کار خود را تغییر داده است.

در حدود 15 میلیون آمریکایی به صورت دائمی در شیفت شب کار می کنن که دانشمندان به منظور پیشگیری از ابتلا معتقدند این افراد اگر نمی تونن از کار شبانه اجتناب کنن، بایستی که ریسک ابتلا به بیماری را در خودشون کاهش دهند، با رعایت یه سری نکات از قبیل داشتن رژیم غذایی سالم، جلوگیری از افزایش وزن و حفظ توازن در وزنشون، انجام تمرینات ورزشی  و خوابیدن به میزان کافی.

شاید امروز به طور قطع نتوان گفت رابطه علت و معلولی بین ساعات کاری  و دیابت نوع دو وجود داره، اما این موضوع به قطعیت رسیده که بین برنامه های کاری و بیماری های قلبی، سرطان و دیابت ارتباطی وجود داره.

مجله مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.