مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

غده پروستات چیست؟

غده پروستات یکی از اعضا دستگاه تناسلی مردان است که وظیفه اصلی آن ترشح مایع پروستات است که یکی از اجزا مایع منی می‌باشد. این غده همچنین وظیفه هدایت این مایع را به مجرای ادراری دارد. این غده یک غده عضلانی است که حدود ۲۰ گرم وزن دارد و به اندازه یک زردآلوی کوچک است و در زیر مثانه قرار دارد و مجرای ادراری را احاطه کرده است. با توضیحات پیرامون این موضوع در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید.

غده پروستات چیست؟

در زمان انزال، میلیون‌ها اسپرم از بیضه‌ها، از طریق لوله‌ای به نام مجرای دفران به پروستات وارد می‌شوند. در این لحظه، پروستات منقبض شده و دهانه بین مثانه و مجرای ادراری را می‌بندد؛ سپس مایع را به مجرای ادراری فرستاده و منی را از آنجا به بیرون می‌راند.

مایعی که توسط پروستات تولید می‌شود، یک سوم مقدار مایع منی را تشکیل می‌‎دهد و حاوی آنزیم‌های مختلفی مانند روی و اسید سیتریک است. مایع تولیدی توسط این غده تا حدودی اسیدی است؛ مایع دیگری که توسط وزیکول‌های تولید کننده منی به وجود می‌آید تا حدودی قلیایی است. این مایع قلیایی از اسپرم‌ها زمانی که وارد ناحیه اسیدی واژن می‌شوند مراقبت کرده و طول عمر آنها را بیشتر می‌کند.

یکی از اجزا دیگر مایع پروستات آنزیمی است که به آن آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA) می‌گویند. این آنزیم باعث می‌شود تا مایع منی حالت مایع خود را حفظ کرده و لخته نشود. بدین صورت اسپرم می‌تواند راحت‌تر حرکت کند.

غده پروستات چیست؟وظیفه غده پروستات در بدن

با اینکه این غده در بهترین نقطه برای رسانیدن این مایع مهم و فشردن آن به درون مجاری ادراری است، اما با این حال این غده می‌تواند در صورت تورم یا بزرگ شدن، به دلیل فشار آوردن به مجاری ادراری و همچنین دیواره مثانه باعث تداخل و ایجاد مشکل در دفع ادرار شود.

بیشتر از نصف مردان در دهه ششم زندگیشان از رشد غده پروستات که هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BPH) نامیده می‌شود رنج می‌برند. در محدوده سنی بین ۷۰ تا ۸۰ شانس ابتلا به BPH در مردان به ۹۰ درصد می‌رسد. از علائم آن می‌توان به تکرر ادرار، نشت و بی‌اختیاری ادرار یا جریان کم ادرار اشاره کرد. رشد این غده می‌تواند نشانه‌ای از سرطان پروستات نیز باشد.

1 نظر
  1. همه چیز درمورد مضرات خلوص فواید ماست خوردن | داروخانه اینترنتی مثبت سبز

    […] بالای ۵۰ واحد زمان ( روز موجب فاش اشعار التهاب تومور پروستات صداقت مشکلات اندر پی اون می […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.