پیشگیری از پیری پوست پیشگیری از پیری پوست

برای تقویت حافظه چه باید کرد ؟


8 1762

قطعا برای شما نیز پیش آمده که نام یکی از آشنایان خود را برای چند لحظه فراموش کنید یا برای دقایقی اصلا یادتان نیاید که مثلا سوئیچ ماشین خود را کجا گذاشته‌اید. این اتفاقات در بیشتر موارد نشانگر این هستند که ذهن شما کاملا مشغول بوده و درگیر هستید و بنابراین نگران‌کننده به حساب نمی‌آیند. اما از طرفی گاه می‌توانند نشانگر تضعیف حافظه بوده و در درازمدت مشکل‌ساز شوند. ژنتیک، سن، رژیم غذایی، سبک زندگی و شرایط پزشکی از جمله عواملی هستند که روی حافظه تاثیر مستقیم دارند. برخی از این عوامل قابل کنترل و برخی دیگر خارج از کنترل به نظر می‌رسند. در این مقاله با تکنیک‌های تقویت حافظه آشنا می‌شوید تا بتوانید تاثیری مثبت بر عملکرد مغز خود در یادآوری مطالب و وقایع داشته باشید.

با کلیک روی لینکی که به شما ارائه می‌شود می‌توانید وارد داروخانه آنلاین مثبت سبز شده و بهترین قرص تقویت حافظه و تمرکز را مشاهده و در صورت تمایل خریداری نمایید.

تمرینات ذهنی انجام دهید

همان‌طور که ماهیچه‌ها و عضلات شما برای سالم ماندن نیاز دارند تا از آنها کار بکشید و تمرینات ورزشی انجام دهید، مغز نیز برای حفظ سلامت خود نیاز به استفاده مداوم دارد. تمرینات ذهنی برای به چالش کشیدن مغز موثر بوده و به بهبود حافظه کمک می‌کنند. مطالعات نشان داده است که افرادی که حداقل ۱۵ دقیقه در هفته تمرینات ذهنی انجام می‌دهند، عملکرد مغزی بهتری دارند. حل کردن جدول، انجام بازی شطرنج، فرا گرفتن یک موسیقی جدید، یاد گرفتن یک زبان خارجی، محاسبات ریاضی به صورت ذهنی، به خاطر سپردن شماره تلفن‌ها و انجام برخی از کارهای روزمره با چشم بسته از بهترین تمرینات ذهنی برای مغز هستند.

بازی برای تقویت حافظه

فعالیت بدنی و تمرینات ورزشی داشته باشید

فعالیت بدنی بر سلامت مغز تاثیر مستقیم دارد. انجام ورزش به صورت منظم خطر بروز کاهش عملکرد شناختی را که معمولا با افزایش سن به وجود می‌آید، کاهش می‌دهد و از مغز در برابر تحلیل محافظت می‌کند. نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که انجام ورزش‌های هوازی به تقویت حافظه در افراد مبتلا به آلزایمر که در مراحل اولیه بیماری به سر می‌برند کمک می‌کند. ورزش‌های هوازی مثل پیاده‌روی سریع، دویدن، شنا و رقصیدن ضربان قلب را افزایش داده و در بهبود عملکرد قلبی نیز موثر هستند.

برای تقویت حافظه مدیتیشن انجام دهید

مدیتیشن به بهبود حافظه کمک کرده، عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد و علائم انحطاط مغز را کاهش می‌دهد. مدیتیشن هم روی حافظه کوتاه‌مدت تاثیر می‌گذارد و هم حافظه بلند مدت. محققان در مطالعات خود به مقایسه مغز افرادی که مدیتیشن انجام داده و آنهایی که انجام نداده‌اند، پرداخته و دریافتند که انجام مدیتیشن در دراز مدت اثرات مثبتی در مغز خواهد گذاشت که از آن جمله به افزایش پلاستیته مغز جهت حفظ سلامتی می‌توان اشاره کرد. انجام ۲۰ دقیقه مراقبه در طی روز به منظور افزایش توانایی‌های مغزی به همه افراد پیشنهاد می‌شود.

به اندازه کافی بخوابید

بهره بردن از خواب کافی و باکیفیت برای سلامت کلی مغز حیاتی است. اختلال در چرخه خواب می‌تواند منجر به اختلالات شناختی شده و باعث شود تا فرایندهای مغز برای به یاد آوردن خاطرات با اشکال مواجه شود. همه بزرگسالان باید هر شب حداقل ۷ تا ۹ ساعت خواب مفید داشته باشند تا به مغز کمک شود خاطرات و رویدادها را به خوبی ایجاد و ذخیره نماید.

مصرف قند را در رژیم غذایی خود کاهش دهید

مصرف شیرینی‌جات و غذاهای قندی در دراز مدت می‌تواند در از دست دادن حافظه نقش داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی حاوی نوشیدنی‌های شیرین با بیماری آلزایمر رابطه مستقیم دارد. بنابراین اجتناب از شکر اضافی ممکن است بتواند به مقابله با این خطر کمک نماید. مواد غذایی که به طور طبیعی شیرین هستند، مانند میوه‌ها افزودنی‌های مناسبی برای رژیم غذایی به شمار می‌آیند اما از مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر و غذاهای حاوی قندهای فرآوری شده باید خودداری کرد.

 حافظه

از رژیم های پرکالری خودداری کنید

در کنار حذف منابع قندی اضافی، کاهش کالری دریافتی نیز به محافظت از مغز کمک کرده و در تقویت حافظه نقش دارد. محققان بر این باورند که رژیم‌های پرکالری می‌توانند حافظه را مختل نموده و ضمنا موجب چاقی شوند. تاثیر رژیم پر کالری روی حافظه ممکن است به این دلیل باشد که رژیم‌های پرکالری منجر به التهاب در بخش‌های خاصی از مغز خواهند شد.

در یک مطالعه زنان با میانگین سنی ۶۰.۵ سال مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد که کاهش ۳۰ درصدی در کالری دریافتی آنها پیشرفت قابل توجهی در حافظه کلامی ایجاد کرده است.

مصرف کافئین را افزایش دهید

کافئین از منابعی مانند قهوه یا چای سبز ممکن است برای حافظه مفید باشد. در یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۴ مشخص شد که افراد شرکت کننده در این تحقیق که ۲۰۰ میلی گرم کافئین مصرف کرده بودند، در آزمایش‌های حافظه پس از ۲۴ ساعت امتیاز بهتری نسبت به افرادی که کافئین نخورده بودند، کسب کردند. کافئین همچنین ممکن است در تقویت حافظه کوتاه مدت نیز تاثیر بسزایی داشته باشد. در یک مطالعه دیگر مشخص شد که اشخاصی که به هنگام صبح کافئین مصرف کرده بودند، حافظه کوتاه مدت بهتری نسبت به سایرین داشتند.

شکلات تلخ بخورید

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که فلاونوئیدهای موجود در کاکائو که ترکیبات فعال موجود در شکلات هستند، به تقویت عملکرد مغز کمک کرده و حافظه را بهبود می‌بخشند. فلاونوئیدهای کاکائو می‌توانند جریان خون را نیز در مغز بهتر کنند. شما باید از شکلات تلخی استفاده کنید که حداقل ۷۲% کاکائو داشته و شکر زیادی به آن افزوده نشده باشد.

نقش ویتامین ها در تقویت حافظه

برخی از ویتامین‌ها و اسیدهای چرب در کند کردن روند از دست دادن حافظه و جلوگیری از تضعیف حافظه نقش دارند. با رژیم غذایی سالم همواره سطح مواد مغذی در بدن باید در حد مناسب حفظ شود تا مشکلات سلامتی کمتر حاصل شوند. مهم‌ترین ترکیبات مغذی برای بهبود عملکرد مغز ویتامین B12، اسیدهای چرب امگا ۳ و مکمل‌های گیاهی مانند جینکوبیلوبا هستند. در ادامه پرفروش‌ترین و بهترین مکمل‌های تقویت حافظه را به شما معرفی می‌کنیم:

کپسول جینکوبیلوبا ویتارمونیل

به منظور بهبود حافظه و تمرکز یکی از بهترین محصولات داروخانه‌ای که می‌توانید مورد استفاده قرار دهید، قرص جینکوبیلوبا است. این محصول حاوی عصاره برگ گیاه جینکوبیلوبا بوده و در درمان آلزایمر، اختلالات شناختی، سرگیجه و اختلالات عروق محیطی موثر عمل می‌کند. این فرآورده به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی در کاهش روند پیر شدن سلول‌ها نقش داشته و موجب تحریک و بهبود گردش خون می‌شود. در زمان انجام فعالیت‌های مهم ذهنی، مواقع امتحان و در صورتی که فرد بیش از ۵۰ سال سن دارد، می‌توان از قرص جینکوبیلوبا استفاده کرد.

 جینکوبیلوبا

جینکوبیلوبا 2

قرص نروزان ویتابیوتیکس

این قرص در بهبود عملکرد سیستم عصبی و مغز موثر بوده و در کنار کاهش اضطراب و افسردگی در تقویت حافظه و عملکرد شناختی نیز تاثیرگذار است. در ترکیبات قرص نروزان انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی را می‌توانید بیابید. مصرف این قرص از زوال مغز جلوگیری کرده و خلق و خو را نیز بهبود می‌بخشد.

 نروزان

کپسول نروزان

کپسول نوروفیت آپوویتال

ترکیبات موثر موجود در کپسول نوروفیت به بهبود عملکرد ذهنی و مغزی کمک کرده و اضطراب و خستگی را نیز کاهش می‌دهد. این کپسول با داشتن جینسینگ، امگا ۳ و دیگر مواد مغذی مثل سلنیوم دارای خاصیت آنتی اکسیدانی فوق‌العاده قوی بوده و التهاب را در بدن کاهش می‌دهد. این محصول تحت لیسانس آلمان است.

 نوروفیت

 کپسول نوروفیت

از دیگر مکمل‌های تاثیرگذار در تقویت حافظه می‌توان به قرص ممورکس ایران داروک و قرص مموری پاور جالینوس اشاره کرد.

دیگر راهکارهای مفید برای تقویت حافظه

برای بهبود حافظه به موارد زیر نیز دقت کنید:

 • ماهی و مکمل‌های حاوی روغن ماهی مثل امگا ۳ می‌توانند به بهبود حافظه به ویژه در افراد مسن کمک کنند.
 • وزن خود را در حالت ایده‌آل حفظ کنید.
 • مصرف نوشیدنی‌های الکی را برای همیشه کنار بگذارید.
 • به سطوح مناسب ویتامین D در بدن خود دقت کنید.
 • بازی برای تقویت حافظه می‌تواند بسیار مفید باشد بنابراین بازی‌های فکری مثل شطرنج را در اوقات فراغت خود حتما انجام دهید.

برای تقویت حافظه چه بخوریم ؟

یکی از بهترین خوراکی‌ها که طب سنتی نیز مصرف آن را توصیه کرده کندر است:

کندر برای تقویت حافظه

کندر هم به صورت تازه و هم خشک شده می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. کندر از صمغ نوعی درخت به دست آمده و طعمی تلخ و گس دارد. هم به منظور افزایش هوش و هم با هدف بهبود عملکرد مغز و حافظه می‌توان از کندر استفاده نمود. برخی از تحقیقات نشان داده است که مصرف کندر در زمان بارداری در افزایش ضریب هوشی کودک موثر خواهد بود. شاید شنیده باید که برای پیشگیری و درمان کرونا نیز کندر را پیشنهاد می‌دهند. اگر به هنگام صرف صبحانه کندر بخورید، در کاهش استرس و اضطراب نیز می‌تواند مفید واقع شود.

سخن پایانی

با رعایت آنچه که در این مقاله عنوان شد می‌توانید گامی موثر در بهود حافظه خود بردارید اما دقت داشته باشید که اگر فردی از لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به آلزایمر و زوال عقل باشد، در بیشتر موارد نمی‌توان برای آن کاری کرد. در موارد دیگر می‌توان خطر تضعیف حافظه را با داشتن رژیم غذایی صحیح و دیگر نکاتی که به آنها اشاره کردیم، کاهش داد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲ میانگین: ۵]

پست های مرتبط

8 نظرات
 1. فرشته می گوید

  سلام. من ۴۲ ساله هستم و گاهی چیزهای خیلی معمول را یادم میره. با توجه به اینکه پدرم آلزایمر داشت، ممکنه منم در حال پیش آلزایمر باشم؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   باید حتما با پزشک متخصص مشورت کنید و در صوتر نیاز از مکمل های تقویت حافظه مثل نوروزان و یا ممورکس استفاده کنید.

 2. جوااان می گوید

  جوان ها هم می تونن از قرص های حافظه مثل ممورکس استفاده کنند؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بله میتوانید استفاده نمایید اما با تعدادی دارو تداخل داشته و در برخی موارد مانند عمل جراحی باید مصرف آن قطع شود.

 3. هانیه می گوید

  با لووتیروکسین میتونن تداخل داشته باشن داروهای حافظه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   لطفا اسم دارویی که برای تقویت حافظه توسط پزشک تجویز شده و یا قصد مصرف آن را دارید بفرمایید.

 4. 808 می گوید

  سلام وقت بخیر میشه یه قرص برای تقویت لب فرونتال یا لب پیشانی معرفی کنید با تشکر

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   اگر در فردی به دلیل سکته ی مغزی و یا کهولت سن و یا آسیب فیزیکی و … مشکلی پیش آید مصرف برخی داروها تا حدودی کمک کننده هستند اما در فرد سالم تغییری ایجاد نمی کنند.
   البته از گیاه جینکگو بایلوبا تاثیرات خوبی مشاهده شده است اما در مصرف آن از جهت تداخل با برخی داروها و یا اعمال جراحی بایستی احتیاط صورت گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :