مولتی ویتامین مینرال برای ریزش مو مفید است؟

2 15,061

داشتن موهای سالم و پرپشت هم یکی از فاکتورهای زیبایی محسوب می‌شود و هم نشانه سلامت جسم است. مانند هر قسمت دیگر از بدن، موها برای سالم بودن و رشد به انواع مواد مغذی نیاز دارند. در حقیقت، بسیاری از کمبودهای تغذیه‌ای با ریزش مو مرتبط هستند. البته عواملی مانند سن، ژنتیک و هورمون‌ها نیز روی رشد مو تأثیر می‌گذارند. کاشت مو سر و ابرو یکی از پرطرفدارترین درمان‌های زیبایی محسوب می‌شوند. کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی یکی از شایع‌ترین دلایل ریزش مو محسوب می‌شود. در بسیاری از مواقع که فرد دچار کمبودهای شدید می‌شود، مکمل مولتی ویتامین مینرال راه‌حل اثربخشی برای درمان ریزش مو ناشی از کمبود مواد معدنی و ویتامین‌هاست. ما در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز دامنه اثر مکمل مولتی ویتامین مینرال برای ریزش مو را بررسی کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

اهمیت درمان ریزش مو

در حالت عادی هر فرد سالم روزانه بین ۵۰ تا ۷۰ تار مو از دست می‌دهد. اما اگر ریزش مو افزایش یابد و با کاهش رویش همراه شود، به‌اصطلاح می‌گویند فرد دچار ریزش مو شده است. ریزش مو می‌تواند روی پوست سر یا تمام بدن شما تأثیر بگذارد. این موضوع احتمالاً نتیجه وراثت، تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی یا کمبودهای تغذیه‌ای نیز است. تقریباً همه افراد یک‌بار در طول عمر خود ریزش مو را تجربه کرده‌اند، اما به‌طورکلی ریزش مو در مردان شایع‌تر است. کم شدن موی سر و یا طاسی به دلیل اهمیت مو در زیبایی چهره، می‌تواند بسیار عذاب‌آور باشد. و این موضوع اهمیت درمان به‌موقع ریزش مو را نشان می‌دهد.

پزشک یا متخصص پوست شما می‌تواند بر اساس معاینه جسمی و سابقه سلامتی شما علت ریزش مو شمارا مشخص کند. همچنین در برخی موارد، تغییرات ساده در رژیم غذایی و یا استفاده از یک مکمل نیز زیر نظر پزشک مانند مولتی ویتامین مینرال برای ریزش مو می‌تواند به‌راحتی ریزش مو را از بین ببرد. اما بدانید که قبل از آغاز هرگونه درمانی باید از دلیل اصلی ریزش مو مطلع شد.

مولتی ویتامین چیست؟

 مولتی ویتامین مینرال به ویتامین‌ها و مواد معدنی گفته می‌شود که با یک رژیم غذایی اصولی می‌توانید تمام آن‌ها را دریافت کنید. درواقع مولتی ویتامین مینرال جزء مکمل‌های دارویی هستند. عمدتاً آن‌ها به شکل قرص، کپسول، پودر، مایعات یا فرمولاسیون تزریقی در دسترس هستند. حال بررسی خواهیم کرد که مولتی ویتامین مینرال برای ریزش مو مفید است یا خیر؟

مولتی ویتامین مینرال برای ریزش مو مفید است؟

کپسول مولتی ویتامین مینرال حاوی چه ترکیباتی است؟

به‌طورکلی بسیاری از فرمول‌های مولتی ویتامین حاوی ویتامین C ، B1 ، B2 ، B3 ، B5 ، B6 ، B7 ، B9 ، B12 ، A ، E ، D2 (یا D3) ، K ، پتاسیم، ید، سلنیوم، بورات، روی ، کلسیم، منیزیم و منگنز هستند. مولتی‌ویتامین‌ها به‌طورمعمول در فرمول‌های متنوعی با توجه به سن و جنس، یا (مانند ویتامین‌های قبل از تولد) بر اساس نیازهای غذایی خاص‌تر در دسترس هستند. مولتی ویتامین برای آقایان ممکن است آهن کمتری داشته باشد، درحالی‌که یک مولتی ویتامین برای افراد سالخورده ممکن است حاوی ویتامین دی اضافی باشد.

علائم ریزش مو

بهتر است بدانید که بسته به علت ایجاد آن، ریزش مو به طرق مختلف ممکن است ظاهر شود. این بیماری می‌تواند به‌طور ناگهانی یا به‌تدریج روی دهد و روی پوست سر یا بدن شما تأثیر بگذارد. برخی از انواع ریزش مو موقتی هستند و برخی دیگر دائمی. برخی از علائم و نشانه‌های ریزش مو عبارت‌اند از:

 • نازک شدن تدریجی تارهای مو: این موضوع رایج‌ترین نوع ریزش مو محسوب می‌شود، هم در آقایان و هم در خانم‌ها دیده می‌شود. در مردان،خالی شدن تدریجی موها معمولاً از خط پیشانی در خطی شبیه به حرف M. شروع می‌شوند.
 • طاسی سکه‌ای: این نوع ریزش مو معمولاً فقط روی پوست سر تأثیر می‌گذارد. اما گاهی اوقات در ریش یا ابرو نیز رخ می‌دهد.
 • کم شدن ناگهانی مو: شوک جسمی یا عاطفی می‌تواند باعث شل شدن موها شود. تعداد انگشت‌شماری از موها ممکن است هنگام شانه زدن یا شستن موها یا حتی پس از کشیدن ملایم بیرون بیایند.
 • ریزش کامل موی بدن.: برخی شرایط و درمان‌های پزشکی مانند شیمی‌درمانی در درمان سرطان می‌تواند منجر به ریزش مو در بدن شود.

دلایل ایجاد ریزش مو

افراد معمولاً روزانه حدود ۱۰۰ مو از دست می‌دهند. این معمولاً باعث کم شدن قابل‌توجه موهای پوست سر نمی‌شود، زیرا موهای جدید در همان زمان در حال رشد هستند. ریزش مو هنگامی اتفاق می‌افتد که این چرخه رشد و ریختن مو مختل شود یا هنگامی‌که فولیکول مو از بین برود و با جای زخم جایگزین شود. ریزش مو معمولاً مربوط به یک یا چند عامل زیر است:

 • وراثت: شایع‌ترین علت ریزش مو یک بیماری ارثی است به نام طاسی مردانه یا طاسی با الگوی زنانه. معمولاً به‌تدریج با پیری و در الگوهای قابل پیش‌بینی اتفاق می‌افتد ، موهای زائد و لکه‌های طاس در مردان و نازک شدن موها در خانم‌ها.
 • تغییرات هورمونی: انواع شرایط می‌تواند باعث ریزش موی دائمی یا موقت ازجمله تغییرات هورمونی ناشی از بارداری ، زایمان ، یائسگی و مشکلات تیروئید شود.
 • شرایط پزشکی: شرایط پزشکی شامل آلوپسی است که باعث ریزش موی لکه‌دار، عفونت‌های پوست سر مانند کرم حلقه و اختلال در رشد مو می‌شود.
 • داروها و مکمل‌ها: ریزش مو می‌تواند یک عارضه جانبی ناشی از استفاده برخی از داروها باشد، مانند داروهایی که برای سرطان، آرتروز، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشارخون بالا استفاده می‌شود.
 • یک اتفاق بسیار استرس‌زا. بسیاری از افراد چند ماه پس از یک شوک جسمی یا عاطفی دچار ریزش عمومی مو می‌شوند. البته این نوع ریزش مو در بیشتر مواقع موقتی است.
 • مدل نگهداری از مو: در بیشتر مواقع بستن محکم مو سر، رنگ کردن‌های مکرر، استفاده از دستگاه‌های حرارتی برای زیبایی و حالت‌دهی و همچنین صاف کردن مو با مواد شیمیایی، می‌توانند باعث ایجاد ریزش مو شوند.
 • کمبود مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری در بدن: در بسیاری از مواقع فرد به دلیل کاهش وزن شدید و یا فقر مواد مغذی در رژیم غذایی روزانه از کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی رنج می‌برد. باید بدانید که رژیم غذایی فاقد پروتئین، آهن و سایر مواد مغذی می‌تواند باعث ایجاد ریزش مو در فرد شود.

مولتی ویتامین مینرال برای ریزش مو مفید است؟

فواید مولتی ویتامین مینرال برای ریزش مو

با توجه به مواد تشکیل‌دهنده کپسول مولتی ویتامین مینرال، در اینجا به‌اختصار فواید مولتی ویتامین مینرال برای ریزش مو را آورده‌ایم:

 • ویتامین A به غدد پوست کمک می‌کند تا ماده‌ای روغنی به نام سبوم ایجاد کنند. سبوم پوست سر را مرطوب می‌کند و سلامت مو را به دنبال دارد. همچنین مو برای رشد نیاز قابل‌توجهی به این ویتامین دارد. رژیم‌های غذایی دارای کمبود ویتامین A ، مشکلات متعددی ازجمله ریزش مو به همراه خواهند داشت.
 • یکی دیگر از فواید مولتی ویتامین مینرال برای ریزش مو ویتامین‌های موجود در آن است. یکی از ویتامین‌های مناسب رشد مو ویتامین B یا بیوتین است. مطالعات کمبود بیوتین را با ریزش مو در انسان پیوند می‌دهد. ویتامین‌های دیگر خانواده ویتامین‌های B نیز به ایجاد گلبول‌های قرمز کمک می‌کنند، که اکسیژن و مواد مغذی را به پوست سر و فولیکول‌های مو منتقل می‌کنند. این فرایندها برای رشد مو اهمیت بالایی دارند.
 • آسیب رادیکال آزاد می‌تواند رشد را مسدود کرده و باعث پیری موهای شما شود. ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است که به محافظت در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد کمک می‌کند. علاوه بر این، بدن به ویتامین C برای ایجاد پروتئین معروف به کلاژن، که بخش مهمی از ساختار مو است، نیاز دارد. ویتامین C همچنین به بدن شما در جذب آهن کمک می‌کند.

تحقیقات متعدد نشان می‌دهد که ویتامین D به ایجاد فولیکول‌های جدید مو کمک می‌کند. به همین دلیل هم مولتی ویتامین مینرال برای ریزش مو مفید خواهد بود.

 • مشابه ویتامین C، ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند از استرس اکسیداتیو جلوگیری کند. در یک مطالعه، افراد مبتلا به ریزش مو پس از مکمل ویتامین E به مدت ۸ ماه ، ۳۴.۵ درصد رشد مو را تجربه کردند.
 • روی نقش مهمی در رشد و ترمیم بافت مو دارد. همچنین به سالم نگه‌داشتن غدد روغن در اطراف فولیکول‌ها کمک می‌کند. ریزش مو یکی از علائم کمبود روی است.

راه‌های جلوگیری از ریزش مو

متأسفانه ریزش مو ژنتیکی قابل‌پیشگیری نبوده و یا حفظ موها در این حالت بسیار مشکل است. اما به‌طورکلی باید بدانید که محکم بستن موها ریشه مو را ضعیف می‌کند و در طولانی‌مدت باعث ریزش مو می‌شود. جالب است بدانید که همانند پوست، موی سرتان را نیز باید در مقابل نور خورشید و منابع دیگر نور ماوراءبنفش محافظت کنید. سیگار نکشید. برخی از مطالعات ارتباط بین استعمال سیگار و طاسی در مردان و ریزش مو در زنان را ثابت کرده است. مطمئن شوید که یک رژیم متعادل دارید که شامل مقدار کافی ویتامین‌ها، مواد معدنی، آهن و پروتئین است.

سخن پایانی مولتی ویتامین مینرال برای ریزش مو

غذای طبیعی و سالم بهترین منبع ویتامین‌های موردنیاز برای رشد مو است. با داشتن آگاهی لازم از ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز بدن برای رشد مو به‌راحتی می‌توانید رژیم غذایی خود را غنی کنید. اما اگر نتوانید به‌اندازه کافی مواد مغذی را از رژیم غذایی خود دریافت کنید، مکمل‌ها راه مناسبی برای فرار از عوارض ناشی از کمبودهاست. اگر ریزش موی سرتان ارثی نباشد، در صورت شروع سریع درمان به‌راحتی می‌توانید این مشکل را کنترل کنید. البته خوشبختانه جراحی‌های زیبایی مانند کاشت مو به‌راحتی این مشکل را حل کرده است. علاوه بر این مصرف مولتی ویتامین مینرال برای ریزش مو با مشورت پزشک نیز یکی از راه‌های مفید است. اگر قصد خرید مولتی ویتامین مینرال را دارید، داروخانه ها تنها فروشگاه معتبر برای تهیه هر نوع مکمل و دارویی هستند. همچنین می توانید از داروخانه آنلاین مثبت سبز محصولات داروخانه ای خود را به صورت اینترنتی سفارش دهید.

2 نظرات
 1. افشین می گوید

  مممنون خوب بود

  1. نسیم کریمی می گوید

   سلامت باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.