بنر شماره یک موبایل بنر شماره یک دسکتاپ

مولتی ویتامین عضله ساز و نحوه عملکرد آن در بدنسازی

مولتی ویتامین عضله ساز چیست و چه ترکیباتی دارد؟


7 2040

آیا به کمک مولتی ویتامین می‌توان عضله سازی کرد؟ اصلا محصولی به نام مولتی ویتامین عضله ساز در داروخانه‌ها یا بازار وجود دارد؟ مولتی ویتامین فرآورده‌ای است که اغلب در قالب قرص و کپسول تهیه شده و تامین‌کننده ریزمغذی‌های لازم برای بدن است. اما اینکه این مکمل چگونه می‌تواند در بدنسازی موثر واقع شود قابل بحث بوده و نیاز به توضیحاتی دارد که این مطلب را به آن اختصاص داده‌ایم. به عنوان یک ورزشکار تاکنون از مولتی ویتامین بدنسازی استفاده کرده‌اید؟

ضرورت مصرف مولتی ویتامین در بدنسازی

هیچ قرص مولتی ویتامینی جادو نمی‌کند و با چند بار مصرف موجب رشد توده عضلانی در شما نخواهد شد. اگر شما به طور حرفه‌ای و تقریبا سنگین تمرینات ورزشی انجام می‌دهید، احتمال اینکه در بعضی دوره‌ها دچار کمبود مواد مغذی در بدن خود شوید بسیار زیاد است. به عنوان مثال اگر در دوره کات یا چربی‌سوزی به سر می‌برید، احتمالا مصرف بسیاری از مواد غذایی برای شما محدود شده است. در این حالت ممکن است با کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی روبرو شوید. اگر چنین باشد، عضله‌سازی و رشد توده عضلانی برای شما سخت خواهد شد. در این هنگام است که مصرف مولتی ویتامین عضله‌ساز یا بهتر بگوییم مولتی ویتامین بدنسازی به شما پیشنهاد می‌شود.

از طرف دیگر تحقیقات نشان می‌دهد که بدنسازان و ورزشکارانی که تمرینات سنگین انجام می‌دهند بیش از افراد عادی به ریزمغذی‌ها یعنی ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که هرچه فعالیت فرد بیشتر باشد نیاز وی به ریزمغذی‌ها بیشتر خواهد شد. گاهی تنها با رژیم غذایی نمی‌توان پاسخگوی این نیاز بود. در این هنگام است که حتی مربیان ورزشی نیز مصرف مولتی ویتامین بدنسازی را توصیه می‌کنند. درست است که برای عضله‌سازی بیش از هر چیز به پروتئین نیاز دارید اما ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز به عملکرد انتقال‌دهنده‌های عصبی، انرژی سلولی و رشد ماهیچه‌ها کمک می‌کنند.

ویتامین های تاثیرگذار در عضله سازی و بدنسازی

این ریزمغذی‌ها در بدنسازی باید مورد استفاده قرار بگیرند:

ویتامین C در بدنسازی

ویتامین C نقش آنتی اکسیدانی بی‌نظیری دارد. این ویتامین در آقایان روزانه ۹۰ میلی‌گرم و در خانم‌ها روزانه ۷۵ میلی‌گرم باید مورد استفاده قرار بگیرد. اگر دقت کرده باشید بسیاری از بدنسازان حرفه‌ای روزانه از قرص جوشان ویتامین C در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند. به هنگام انجام ورزش‌های سنگین مقدار رادیکال‌های آزاد در بدن افزایش می‌یابد. ویتامین ث به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی می‌تواند به مبارزه با این ترکیبات مخرب پرداخته و از تخریب عضلات ممانعت به عمل آورد. از طریف دیگر ویتامین سی در کمک به ریکاوری و کاهش احتمال آسیب به عضلات نیز می‌تواند مفید واقع شود.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید:  فواید مصرف ویتامین C در بدنسازی

ویتامین سی در بدنسازی

نقش ویتامین های گروه B در رشد عضلات

شاید نشنیده باشید اما باید بدانید که ویتامین‌های گروه B برای رشد عضلات ضروری هستند. برای متابولیسم و انرژی سلولی همه ورزشکاران به مقادیر مناسب از ویتامین‌های ب نیاز دارند. این گروه از ویتامین‌ها کمک می‌کنند تا بدن در طول فعالیت‌های بدنی به درستی عمل کرده و رشد عضلانی امکان‌پذیر شود. سطوح پایین ویتامین‌های گروه ب که شامل ۸ ویتامین می‌شوند، مانع از انجام عملکرد ورزشی به بهترین شکل خواهد شد. خوشبختانه ویتامین‌های B در بسیاری از مواد غذایی یافت می‌شوند. با این حال از قرص ویتامین ب کمپلکس نیز می‌توانید استفاده کنید.

کمبود ویتامین D مساوی با رشد ضعیف ماهیچه ها

مولتی ویتامین عضله ساز حتما باید شامل ویتامین D نیز باشد. منظور این نیست که ویتامین دی عضله سازی می‌کند. اما رشد ضعیف ماهیچه‌ها و کاهش سلامت عضلات به طور قطع با کمبود ویتامین دی مرتبط است. برای رهایی از کمبود ویتامین D کافیست هر روز حداقل ۲۰ دقیقه زیر نور مستقیم آفتاب قرار بگیرید. اما از آنجایی که این امکان برای همه وجود ندارد، کمبود این ریزمغذی بسیار شایع است. به همین دلیل به ویژه ورزشکاران ممکن است لازم باشد حتما از قرص ویتامین دی در کنار رژیم غذایی خود استفاده کنند.

لزوم مصرف ویتامین E برای بدنسازان

درست همانند ویتامین C که توضیح دادیم ویتامین E نیز خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی دارد. از آنجایی که به هنگام ورزش‌های سنگین احتمال افزایش رادیکال‌های آزاد که مخرب سلول هستند افزایش می‌یابد، به کمک ویتامین E می‌توان به حل این مشکل کمک کرد. رادیکال‌های آزاد در صورت تجمع بیش از حد در بدن نه تنها سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند بلکه در رشد عضلانی نیز اختلال ایجاد کرده و ریکاوری را نیز دشوار می‌کنند. یکی از راه‌های نجات از این مشکل مصرف خرید قرص ویتامین E است.

برای اطلاعات جامع‌تر خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم: بهترین زمان مصرف ویتامین E در بدنسازی

ویتامین ای در بدنسازی

تاثیر ویتامین A در بدنسازی

وقتی به هنگام ورزش سنتز پروتئین در بدن افزایش می‌یابد، سطوح ویتامین A با کاهش مواجه می‌شود. بنابراین ضروری است که به مقدار مصرف ویتامین A حتما توجه صورت گیرد. ویتامین آ همچنین روی تستوسترون نیز تاثیر دارد. این هورمون یکی از مهم‌ترین هورمون‌ها در امر عضله‌سازی است. کمبود ویتامین آ باعث کاهش سطح تستوسترون در بدن آقایان شده و تاثیر منفی روی روند رشد عضلات می‌گذارد. ویتامین آ یک ویتامین محلول در چربی است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. بنابراین در کاهش آسیب رادیکال‌‌های آزاد نیز می‌تواند موثر واقع شود.

مواد معدنی ضروری در مولتی ویتامین عضله ساز

اگر برای افزایش انرژی، کاهش خستگی و کمک به جلوگیری از بروز اختلال در رشد عضلات به دنبال مولتی ویتامین عضله ساز هستید، دقت کنید مکملی بخرید که حاوی این املاح معدنی باشد:

نقش آهن در بدنسازی

آهن به انتقال اکسیژن در خون کمک می‌کند و در تامین انرژی لازم در طول فعالیت ورزشی موثر است. بهترین منابع آهن برای بدن گوشت قرمز، گوشت مرغ، غذاهای دریایی، عدس، اسفناج و شکلات تلخ است. کمبود آهن در بدن سبب بروز کم‌خونی می‌شود. واضح است که با وجود کم‌خونی ورزشکار نمی‌تواند تمرینات خود را به شکل صحیح انجام دهد. قیمت قرص آهن بسته به برند و کیفیت آن متفاوت است و اگر مایلید در داروخانه آنلاین مثبت سبز می‌توانید آن را چک کنید.

مصرف کلسیم برای ورزشکاران

مهم‌ترین ماده معدنی مفید برای حفظ سلامت استخوان‌ها کلسیم است. کلسیم به رشد استخوان‌ها کمک کرده و در انقباضات ماهیچه‌ای نقش دارد. برای اینکه عضلات رشد مطلوبی داشته باشند، مسلما به مقادیر مناسب از کلسیم نیاز است. بیشتر بزرگسالان روزانه به ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم نیاز دارند. در صورتی که کمبود کلسیم دارید می‌توانید این کمبود را با خوردن قرص کلسیم جبران کنید.

منیزیم بهترین مکمل برای رفع اسپاسم عضلانی

عملکرد صحیح عضلات و اعصاب در گرو مصرف مقادیر مناسب از عنصر منیزیم است. مصرف منیزیم در قالب مکمل به افزایش توده عضلانی کمک نمی‌کند اما موجب می‌شود تا در روند رشد عضلات اختلالی ایجاد نشود و ماهیچه‌ها رشد مناسب خود را داشته باشند. سبزیجات سبز، آجیل، دانه‌ها و غلات کامل منابع بسیار ایده‌آلی از ماده معدنی منیزیم هستند. به ویژه اگر با گرفتگی عضلانی زیاد مواجه می‌شوید مصرف قرص منیزیم را به شما پیشنهاد می‎‌دهیم.

زینک برای کمک به ریکاوری در بدنسازی

بهتر است مولتی ویتامین عضله ساز حتما حاوی عنصر زینک نیز باشد. زینک یک ماده معدنی ضروری برای تقویت سیستم ایمنی به شمار می‌آید. همچنین ورزشکاران می‌توانند جهت کمک به ریکاوری عضلات نیز از زینک (روی) استفاده کنند. زینک همچنین به سنتز پروتئین عضله نیز کمک می‌کند. بزرگسالان حداقل حدود ۸ تا ۱۳ میلی‌گرم روی در هر روز باید مورد مصرف قرار دهند. این مقدار در ورزشکاران ممکن است بیش از اینها باشد. تاکنون برای خرید قرص زینک از داروخانه اقدام کرده‌اید؟

قیمت مکمل بدنسازی

قیمت مکمل بدنسازی را در داروخانه آنلاین مثبت سبز مشاهده کنید.

بهترین مولتی ویتامین عضله ساز کدام است ؟

با توجه به آنچه که در این مقاله شرح دادیم بهترین مولتی ویتامین عضله ساز محصولی است که در آن ویتامین‌های A، E، C، D و گروه B در مقادیر کافی وجود داشته باشند. همچنین بهتر است در این فرآورده از املاح معدنی نظیر زینک، کلسیم، منیزیم و آهن نیز استفاده شده باشد. به این منظور می‌توانید از مولتی ویتامین‌های زیر استفاده کنید:

 • قرص مولتی ویتامین مینرال نوتریمد
 • مولتی ویتامین و مینرال فارما پلاس
 • قرص میلو اید اروند فارمد
 • در برخی از مکمل‌های فوق به جز ریزمغذی‌ها از ترکیبات دیگری همچون ال کارنیتین نیز استفاده شده است. با خوردن این مولتی ویتامین‌ها عضله سازی در بدن شما با سهولت بیشتری صورت گرفته و ریکاوری نیز تسریع خواهد شد. همچنین ممکن است کمتر احساس خستگی داشته باشید.

جدول مقدار مصرف ویتامین ها برای ورزشکاران

در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید که خانم‌ها و آقایان بزرگسالان روزانه به چه مقدار از ویتامین‌ها و مواد معدنی ذکر شده در بالا نیاز دارند:

نام ویتامین یا ماده معدنی مقدار پیشنهاد شده مصرف روزانه برای مردان مقدار پیشنهاد شده مصرف روزانه برای زنان حداکثر مقدار مصرف مجاز در هر روز
ویتامینA ۹۰۰ میکروگرم ۷۰۰ میکروگرم ۳۰۰۰ میکروگرم
ویتامینB1 ۱.۲ میلی گرم ۱.۱ میلی گرم
ویتامینB2 ۱.۳ میلی گرم ۱.۱ میلی گرم
ویتامینB3 ۱۶ میلی گرم ۱۴ میلی گرم ۳۵ میلی گرم
ویتامینB5 ۵ میلی گرم ۵ میلی گرم
ویتامینB6 ۱.۳ میلی گرم ۱.۳ میلی گرم ۱۰۰ میلی گرم
ویتامینB7 ۳۰ میکروگرم ۳۰ میکروگرم
ویتامینB9 ۴۰۰ میکروگرم ۴۰۰ میکروگرم ۱۰۰۰ میکروگرم
ویتامینB12 ۲.۴ میکروگرم ۲.۴ میکروگرم
ویتامینC ۹۰ میلی گرم ۷۵ میلی گرم ۲۰۰۰ میلی گرم
ویتامینE ۱۵ میلی گرم ۱۵ میلی گرم
ویتامینD ۱۵ میکروگرم ۱۵ میکروگرم ۱۰۰ میکروگرم
ویتامینK ۱۲۰ میکروگرم ۹۰ میکروگرم
آهن ۸ میلی گرم ۱۸ میلی گرم ۴۵ میلی گرم
کلسیم ۱۰۰۰ میلی گرم ۱۰۰۰ میلی گرم ۲۵۰۰ میلی گرم
منیزیم ۴۰۰-۴۲۰ میلی گرم ۳۱۰ تا ۳۲۰ میلی گرم ۳۵۰ میلی گرم
زینک ۱۱ میلی گرم ۸ میلی گرم ۴۰ میلی گرم

مقادیر فوق برای سن ۱۹ تا ۵۰ سال در نظر گرفته شده‌اند.

کلام پایانی

به ویژه اگر ورزش‌های سنگین انجام می‌دهید، حتما باید به مقادیر مصرف ریزمغذی‌ها در بدن خود توجه داشته باشید. مولتی ویتامین عضله ساز محصولی است که روند رشد ماهیچه‌ها را ساده‌تر می‌کند. چنانچه ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن شما به اندازه کافی نباشند، در رشد توده عضلانی اختلال حاصل می‌شود. به این نکته نیز دقت کنید که ورزشکاران حرفه‌ای که تمرینات سنگین انجام می‌دهند ممکن است بیش از افراد عادی که فعالیت کمی دارند به مواد مغذی نیاز داشته باشند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۳ میانگین: ۴.۳]
منبع shape

پست های مرتبط

7 نظرات
 1. کاظمی می گوید

  قرص جوشان ویتامین سی را قبل از ورزش بخوریم یا بعدش؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   در حین تمرین و بعد از اون میتونین استفاده کنید‌.

 2. ابراهیم می گوید

  سلام برای افزایش عضلات آلت خوبن سایزشوبزرگ میکنه،اگه موردی هست اسمشوبگین راهنمایی کنین این روزا تواینستا هی تبلیغ میکنن گیاهی اینا چی خوبن یاکلاه برداریه

 3. ابراهیم می گوید

  سلام برای افزایش عضلات آلت خوبن سایزشوبزرگ میکنه،اگه موردی هست اسمشوبگین راهنمایی کنین این روزا تواینستا هی تبلیغ میکنن گیاهی اینا چی خوبن یاکلاه برداریه این مکمل ها که گفتین خوبه

  1. محسن می گوید

   این مولتی ویتامین واسه ورزش است نه سکس نفهم

 4. وحیدی می گوید

  سلام
  بسیار معلومات سودمند و جالب خیلی ممنون .

 5. ابراهیم می گوید

  ادب ورزشیت کشته منوگل بافهم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :