مجله پزشکی مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

بیماری چاقی و جراحی های درمان کننده آن

بیماری چاقی و جراحی های درمان کننده آن

گاهی کمی اضافه وزن رو هم چاقی می دونیم و سریعا در صدد رفع اون برمیایم، بعضی وقت ها هم این اضافه وزن حقیقتا به چاقی مفرط مبدل میشه که دیگه کاهش دادن اون سخته، در این مواقع میشه اصطلاح بیماری چاقی رو به کار برد.

اما حقیقتا این بیماری به چه معناست و مثل باقی امراض چه دلایل، نشونه ها و چه درمان هایی داره؟

چرا چاقی رو یه بیماری می دونیم؟

چاقی خود به خود می تونه زمینه ساز دنیایی از امراض به حساب بیاد، قدم اول در کاستن اعتماد به نفس، تنگی نفس، ناباروری، دیابت، انواع سرطان و… همگی از بیماری هایی است که چاقی دلیل و سرمنشا اونهاست.

وزن بدن وقتی زیاد میشه که مقدار انرژی که از خوردن غذا به دست میاد از مقدار انرژی که با فعالیت روزمره سوزونده و مصرف میشه، بیشتر باشه. اگه مقدار افزایش وزن در حدی باشه که شاخص BMI بالای ۲۵ باشه، به عنوان اضافه وزن و بالای ۳۰ رو چاق در نظر می گیریم.

عوارض چاقی مفرط یا همون بیماری چاقی چیست؟

بیماری چاقی و جراحی های درمان کننده آن

عوارضی چون مشکلات قلبی، اختلال عروق اصلی قلب، پرفشاری خون، واریس اندام تحتانی، مشکلات ریوی مثل تنگی نفس در حین فعالیت، وقفه نفس در خواب، عوارض گوارشی مثل ریفلاکس معده، سنگ های صفراوی، دردهای مفاصل زانو، قوزک پا، مهره های کمری و آرتروز ناشی از سائیدگی سطح مفصلی، افزایش چربی خون، بیماری دیابت، تخمدان های پلیکیستیک، نازایی و عقیمی و همچنین اختلالات قاعدگی، سقط جنین و بروز برخی ناهنجاری های جنینی، از جمله عوارض قابل توجه چاقی در بانوان است. احتمال بروز آمبولی ریوی در افراد چاق نسبت به افراد لاغر یا نرمال به مراتب بیشتر است.

روش های درمان کدامند؟

در اغلب موارد ورزش و داشتن تحرک کافی و همچنین سر و سامان دادن به برنامه غذایی می تونه باعث کاهش وزن بشه، اما در این بین برخی افراد که به چاقی مفرط دچار هستن، با این روش ها قادر به کم کردن همه اضافه وزن خود نیستن، از این روعمل های جراحی مختلف می تونن چاره ساز باشن.

سه روش جراحی:

  1. اولین روش، محدود کننده ورود غذاست که با تنگ کردن ابتدای معده با گذاشتن حلقه سیلکونی که قابل تنظیم هم هست ورود و مصرف غذا محدود می شه.
  2. در روش دوم، با بریدن و برداشتن سه چهارم معده به طور عمودی از حجم معده کاسته می شه.
  3. سومین روش عمل توام محدود کردن ورود غذا و ایجاد سوجذبه، در این روش معده از مسیر ورود و عبور غذا حذف می شه و مواد غذایی مستقیما به روده باریک وارد میشن.
  4. روش چهارم تلفیقی از عمل اسلیو و جابه جایی روده باریکه که در این عمل هم غذا به میزان محدود مصرف و هم از جذب اون کاسته میشه.

مجله مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.