مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

چرا چاقی باعث دیابت میشود؟

چرا چاقی باعث دیابت میشود؟

می دونیم که به ناتوانی تولید هورمون انسولین در بدن برای مقابله با قند خون، دیابت میگن و همچنین این نکته مبرهنه که چاقی باعث دیابت هم میشه، به همین دلیل کنترل وزن و دوری از چاقی به نوعی میشه گفت راهی برای پیشگیری از دیابت هم هست. متاسفانه طبق آمار دو درصد از مرگ های هر ساله رو مبتلایان به دیابت تشکیل میدن.

انواع دیابت:

چرا چاقی باعث دیابت میشود؟

دو نوع اصلی دیابت وجود داره، دیابت نوع یک که بیشتر در دوران کودکی و نوجوانی رخ میده و در اون، بدن توانایی تولید انسولین نخواهد داشت و نوع دیگه ای از دیابت، دیابت نوع دو هست که در نتیجه واکنش نامناسب بدن به انسولین به وجود میاد.

آیا چاقی و دیابت با هم در ارتباطند؟

باید بگیم که با وجود باورهای قبلی، چاقی باعث بروز دیابت نشده و دیابت هم باعث چاقی نمی شه بلکه چاقی و دیابت هر دو منشا مشترکی دارن و هر دو در اثر اختلال متابولیسم انسولین به وجود میان.

عوامل زیادی وجود دارن که احتمال ابتلا به دیابت رو زیاد می کنن؛ سن، نژاد، بارداری، استرس، مصرف برخی داروها، ژنتیک، کلسترول و چاقی از مهمترین این عوامل هستن.

خطر افزایش وزن:

در بین عوامل ایجا دکننده دیابت، چاقی یا اضافه وزن بیشتر از بقیه، خطر ابتلا به دیابت نوع دو رو افزایش میده.

بیشتر از 90 درصد افرادی که به دیابت نوع دو مبتلا هستن، مشکل چاقی یا اضافه وزن هم دارن. با اضافه وزن یا چاقی به بدن فشار بیشتری برای استفاده از انسولین وارد میشه و در نتیجه خطر دیابت افزایش پیدا می کنه.

به طور کلی ازدیاد انسولین باعث افزایش متابولیسم کربوهیدرات میشه و میزان ذخایر چربی رو هم زیادتر می کنه؛ در مقابل وقتی که کربوهیدرات ها قابل استفاده یا در دسترس نباشن، مثل دیابت، بیماری کبدی و گرسنگی طولانی سرعت آزادسازی اسیدهای چرب از بافت چربی رو بیشتر می کنه.

در یک نگاه کلی:

هورمون های زیادی بر متابولیسم چربی و چاقی اثرگذارن. آسیب هیپوفیز و هیپوتالاموس و یا کم کاری این غده می تونه با چاقی درارتباط باشه، پرکاری غدد فوق کلیوی و هورمون های ترشح کننده باعث چاقی تنه ای و سر و گردن و همچنین کم کاری تیروئید هم باعث چاقی در کل بدن میشه!

مجله مثبت سبز

یکی از منابع معتبر که مقاله فوق از مفهوم آن اقتباس گرفته شده، medicinenet می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.