آیا می دانید چه گیاهانی برای درمان استرس مفید است ؟


1 1,389

استرس یا فشار روانی ناشی از ناتوانی در مدیریت شرایط است. البته عدم توانایی مدیریت شرایط، به باور ذهنی هر فرد مربوط می‌شود. اما شرایط استرس‌ زا و میزان استرس در هر فرد با دیگری فرق دارد. استرس در بعضی شرایط می‌تواند به فرد کمک کند، اما در صورتی‌ که فشار روانی بیش از تحمل فرد شود، پس از مدتی مشکلات جسمی در پی آن ایجاد خواهد شد. پس از تشخیص سطح شدید استرس فرد باید تحت مداوای دارویی قرار بگیرد. اما از دیرباز تاکنون همواره طبیعت هدایای زیادی برای درمان انواع بیماری‌ها برایمان داشته است. در واقع با مصرف گیاهان دارویی نه ‌تنها آرامش را تجربه می‌کنید بلکه هیچ آسیبی به بدن نخواهد رسید. اگر می‌خواهید بدانید که چه گیاهانی برای درمان استرس مفید است تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

زندگی در دنیای مدرن و کنترل استرس

زندگی در دنیای مدرن، با وجود تغییر سبک زندگی گاهی باعث ایجاد تنش در افراد شده است. در عین‌ حال که استرس مفید است، اما اگر باعث از دست دادن کنترل و مشکلات جسمی شود، مخرب خواهد بود. بهتر است بدن همواره با تمرین زیاد، قدرت خود را در برابر اتفاق‌های ناگوار ناگهانی تقویت می‌کند. هر چند میزان توانایی مدیریت استرس، با محیطی که در آن پرورش پیدا می‌کنیم نیز در ارتباط خواهد بود.

 بهتر است بدانید که اگر با استفاده از تکنیک‌های کنترل استرس موفق نباشید، به دلیل مشکلات جسمی احتمالی حتما به دارو درمانی نیاز خواهید داشت. اما در عین‌ حال داروهای ضد استرس اثرات مخربی دارد و ممکن است عوارضی ناخواسته را در فرد ایجاد کنند. خوشبختانه طبیعت همیشه ما را مورد لطف خود قرار می‌دهد. در درمان استرس نیز ما می‌توانیم با استفاده از مؤثرترین گیاهان خود را از داروهای شیمیایی مصون کنیم. حالا پیش از اینکه به جواب سؤال چه گیاهانی برای درمان استرس مفید است ؟ بپردازیم بهتر است اندکی درباره استرس یا فشار روانی صحبت کنیم.

زندگی در دنیای مدرن و کنترل استرس

استرس چیست و چه دلایلی به آن دامن می زند ؟

استرس واکنش بدن به هر تغییری است که نیاز به تنظیم یا پاسخ دارد. بدن با واکنش‌های جسمی، روحی و عاطفی به این تغییرات واکنش نشان می‌دهد. در واقع استرس یک بخش طبیعی از زندگی محسوب می‌شود که هر فردی در روند زندگی خود شاید بارها آن را تجربه کند. بدن انسان به ‌گونه‌ ای طراحی‌ شده است که استرس را تجربه کرده و نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد. استرس می‌تواند مثبت باشد و ما را هوشیار، باانگیزه و آماده برای جلوگیری از خطر کند. استرس زمانی منفی می‌شود که فرد بدون تسکین یا آرامش بین شرایط استرس‌ زا با چالش‌های مداوم روبرو شود. این مشکل دلایل بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد.

دلایل استرس های عادی

انجام دادن به‌ موقع کارها، انجام تکالیف درسی، انجام خریدهای خانه، بیدار شدن به‌ موقع از خواب، انجام مسئولیت‌های زندگی از قبیل فرزند پروری و غیره.

دلایل استرس شدید

استرس‌های شدید زمانی به ما وارد می‌شوند که اتفاقی غیره منتظره را تجربه کنیم. این اتفاق‌ها عبارت‌اند از: از دست دادن یکی از اعضای خانواده، ورشکست شدن یا از دست دادن شغل و مواردی از این ‌دست.

چه گیاهانی برای درمان استرس مفید است ؟

اگرچه درمان‌ها با داروهای شیمایی سریع‌ تر پاسخ می‌دهند اما این داروها عوارضی مانند وابستگی دارویی یا مشکلاتی مانند اختلالات جنسی می‌توانند برای افراد داشته باشند. برای اینکه از عوارض داروهای شیمیایی به دور باشید و اگر از آن دسته از افرادی هستید که در قدم اول قصد دارید با انجام تکنیک‌هایی در خانه استرس خود را کنترل کنید، باید به شما بگوییم بسیاری از گیاهان در درمان استرس مؤثر عمل می‌کنند. شما می‌توانید در کنار تکنیک‌های کنترل استرس با استفاده از این گیاهان آرامش را به خود برگردانید. در اینجا شما را با برخی از مؤثرترین گیاهان برای درمان استرس آشنا می‌کنیم.

چه گیاهانی برای درمان استرس مفید است؟

نعناع

 نعناع، که بسیاری از ما از آن به‌ عنوان ماده معطر یا طعم‌ دهنده استفاده می‌کنیم، درواقع برای رفع استرس بسیار عالی است. بر اساس یک مطالعه، روغن عصاره نعناع هنگام تسکین سردردهای تنشی مؤثر است. نعناع درواقع می‌تواند سرخوردگی را کاهش داده و هوشیاری را افزایش دهد.

بابونه

در پاسخ به اینکه چه گیاهانی برای درمان استرس مفید است ؟ گیاه دیگری که معرفی می‌کنیم، بابونه خواهد بود. از زمان‌های بسیار قدیم از بابونه به ‌عنوان یک گیاه دارویی مؤثر استفاده ‌شده است. بابونه اثرات ضد اضطراب برای افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی دارد. با گذشت سال‌ها از بابونه نیز به‌ عنوان یک کمک خواب برای درمان بی‌خوابی استفاده می‌شود. با خواب کافی، بدن شما تنظیم مجدد خواهد شد و معمولاً سطح استرس شما کاهش پیدا می‌کند.

گل گاوزبان

گیاه گل گاوزبان به دلیل دارا بودن پتاسیم و کلسیم در آرام کردن سیستم عصبی تاثیر بسزایی دارد. این گیاه از دیرباز به ‌عنوان یک آرام ‌بخش طبیعی استفاده می‌شده است.

اسطوخودوس

 بر اساس آزمایش‌های متعدد هنگام استنشاق اسطوخودوس، می‌توانید اثرات آرام‌بخش و تسکین‌دهنده آن را کشف کنید. استفاده از روغن اسطوخودوس می‌تواند سردرد، بی‌خوابی و افسردگی را تسکین دهد.

سنبل الطیب

ریشه سنبل الطیب معمولاً به‌عنوان داروی گیاهی برای بی‌خوابی و سایر اختلالات خواب استفاده می‌شود. مصرف این گیاه به بی‌خوابی ناشی از اضطراب کمک می‌کند. یک منبع مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۵ نشان داد که عصاره سنبل الطیب اضطراب را در زنان تحت عمل جراحی کاهش می‌دهد.

چای سبز

 چای سبز حاوی آمینواسید ال تیانین است که تولید امواج مغزی آلفا را در مغز افزایش می‌دهد. بهتر است بدانید که امواج آلفا در مغز به کاهش استرس، افزایش آرامش، بهبود تمرکز و هوشیاری ذهنی کمک می‌کنند.

پونه کوهی

پونه کوهی غالباً برای سرماخوردگی، درد عضلانی، سردرد، حساسیت و خستگی استفاده می‌شود. همه این شرایط می‌تواند منجر به استرس بیشتر شود. بنابراین هر وقت این علائم را احساس می‌کنید بهتر است با مصرف یک فنجان دم‌ کرده پونه کوهی هوشیاری خود را به دست بیاورید.

شیرین بیان

عصاره گیاه شیرین بیان نه‌ تنها به درمان علائم بیماری‌های باکتریایی و عفونت‌ها کمک می‌کند، بلکه نوعی آرام‌ بخش محسوب می‌شود و برای کاهش استرس مؤثر خواهد بود.

مکمل های ضد استرس

نکات مهم در مورد مصرف گیاهان مفید در درمان استرس

حالا که دانستید چه گیاهانی برای درمان استرس مفید است ؟ باید به این نکته هم اشاره ‌کنیم که مصرف هر کدام از گیاهان یادشده قواعد خاص خود را دارد. برای مثال یکی از مهم‌ ترین نکات در مورد درمان استرس یا گیاهان دارویی این است که طول مدت درمان کمی بیشتر از داروهای شیمیایی است. بنابراین کمی باید صبور باشید.

همچنین توجه کنید که از مصرف بیش‌ از اندازه گیاهان در یک روز بپرهیزید. برخی از این گیاهان با داروها ممکن است تداخل داشته باشند، بنابراین اگر از مشکل خاصی رنج می‌برید حتما با پزشک خود مشورت کنید. همچنین برای دم کردن دم‌ نوش این گیاهان بهتر است از حرارت غیرمستقیم و ظرف چینی استفاده کنید تا خواص آن‌ها حفظ شود.

مواد غذایی گیاهی که برای استرس مفید است

۶ خوردنی برای کاهش استرس

در کنار مصرف گیاهان دارویی و توجه به اینکه چه گیاهانی برای درمان استرس مفید است ؟ برای از بین بردن استرس می‌بایست اندکی سبک زندگی خود را تغییر دهیم که در این زمینه انجام ورزش و همچنین رژیم غذایی نقش مهمی در کاهش و کنترل استرس نیز خواهد داشت. در ادامه به تعدادی از مواد غذایی که به کاهش استرس کمک می‌کنند اشاره خواهیم کرد:

 1. بادام زمینی
  بادام زمینی سرشار از ماده روی است و میزان مناسب این ماده در بدن نیز به کاهش اضطراب و افسردگی و سایر مشکلات روحی کمک می‌کند.
 2. انواع توت‌ها
  این مواد از نظر آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی گیاهی سرشار هستند که واکنش استرس بدن را بهبود می‌بخشند.
 3. اسفناج
  اسفناج نیز با داشتن سطح بالایی از منیزیم می‌تواند خستگی و استرس را از افراد دور کند.
 4. جوانه گندم
  جوانه گندم کلسترول خون را کاهش می‌دهد، بدن را تقویت کرده و به کاهش استرس نیز کمک می‌کند.
 5. جعفری
  جعفری سرشار از آمینه اسید است که باعث تقویت مغز خواهد شد و مصرف مقدار قابل‌ توجه آن به‌ طور چشمگیری استرس را کاهش می‌دهد.
 6. روغن‌ زیتون
  این روغن با محافظت از قلب و عروق از اثرات منفی استرس بر بدن جلوگیری می‌کند.

همچنین دقت کنید که مصرف شیرینی‌ها و فست فودها کاملا اثر منفی روی سیستم عصبی‌ تان خواهد داشت. پس بهتر است کمی آگاهانه‌ تر غذاهای خود را انتخاب کنیم.

سخن پایانی ؛ با این راهکارها استرس را از خود دور کنیم

شاید بتوان امروزه استرس را بخش جدایی‌ ناپذیر زندگی بشر معرفی کرد. ما از کودکی با تجربه‌ های گوناگون خود می‌آموزیم که چگونه استرس را کنترل کنیم. مدیریت استرس به قدرت ذهن ما بستگی دارد به همین دلیل است که انجام یوگا و مدیتیشن در درمان استرس معمولا نتیجه‌ بخش خواهد بود.

اما در صورتی‌ که استرس بیش‌ از حد و غیر قابل ‌کنترل شود، بی‌ شک مجبور به استفاده از داروها خواهیم شد. بهتر است قبل از هر چیزی با تکنیک‌های ساده درصدد کنترل استرس برآییم. ما در این مقاله بیان کردیم که چه گیاهانی برای درمان استرس مفید است ؟ در نتیجه برای کاهش استرس می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم. اما در این رابطه باید کمی صبور باشیم و مدت ‌زمان بیشتری را صرف آن کنیم. همچنین تغییر رژیم غذایی روزانه، یعنی حذف شیرینی و فست فودها و افزودن میوه‌ها و سبزی‌ها به آن گام بزرگی برای درمان استرس محسوب می‌شود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

1 نظر
 1. apadanatajhiz.com می گوید

  ممنون از مطلب خوبتون خسته نباشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :