سندرم تخمدان پلی کیستیک


0 561

سندروم تخمدان پلی کیستیک (s.p.c.o) که از آن با نام تنبلی تخمدان نیز نام برده می شود، یکی از شایع ترین اختلالات هورمونی و غدد درون ریز در زنان و شایع ترین علت نازایی ناشی از عدم تخمک گذاری می باشد. با مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید.

تخمدان پلی کیستیک چیست؟

بروز این مشکل از آنجایی نشات می گیرد که تغییراتی در ساخت و ساز هورمون های داخل تخمدان و مشکلات آنزیمی به وجود آید. در این تغییرات میزان ترشح هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون کاهش می یابد و در عوض میزان ترشح هورمون های مردانه آندروژن افزایش می یابد. همانطور که می دانید در طی یک ماه در حدود ۴ تا ۵ عدد از فولیکول های داخل تخمدان شروع به رشد کرده و در نهایت یکی از آنها به منظور عمل لقاح و آزاد سازی تخمک به رشد خود ادامه می دهد و رشد بقیه فولیکول ها متوقف خواهد شد. اما افرادی که دچار این مشکل هستند، بدنشان قادر به ترشح هورمون استرادیول و استروژن نخواهد بود و در نتیجه هیچ یک از این فولیکول ها به اندازه کافی رشد نخواهند کرد، در نتیجه تخمک گذاری انجام نمی شود و فولیکول رشد کرده همراه با مایعات داخل تخمدان و سایر فولیکول ها ادغام شده و به کیست تبدیل می شود.

چه عواملی سبب ایجاد تخمدان پلی کیستیک می شوند؟

هنوز به طور قطع علت این بیماری شناخته نشده است اما در ادامه به توضیح برخی از عوامل تاثیر گذار می پردازیم.

انسولین بالا: بدن برای کسب انرژی، نیازمند استفاده از قند (گلوکز) می باشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که پانکراس هورمون انسولین را تولید کند و به سلول ها اجازه استفاده دهد. حال اگر بدن افراد نسبت به انسولین مقاوم شده باشد، توانایی بدن برای مصرف بهینه انسولین مختل می گردد و پانکراس برای جبران گلوکز مورد نیاز سلول ها انسولین بیشتری تولید می کند، که در نهایت انسولین بالا سبب ترشح و ساخت بیشتر هورمون های مردانه آندروژن در تخمدان ها می شود.

وراثت: اگر خواهر و یا مادر شما این بیماری را داشتند، احتمال اینکه شما هم مبتلا شوید بسیار بالا است.

درجه های پایین التهاب: زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک درجات پایینی از التهاب را دارند. به طوریکه به دنبال جلوگیری از عفونت، گلبول های سفید ماده ای را ترشح می کنند، که در بدن سبب مقاومت به انسولین و تجمع کلسترول در رگ ها می شود. به این حالت آترواسکلروز گفته می شود. که موجب بروز بیماری های قلبی در افراد می شود.

علایمی که تخمدان پلی کیستیک به همراه دارد

  • قاعدگی های نامنظم: هر گاه فاصله بین دو قاعدگی ۳۵ روز بود و در طی سال کمتر از ۸ مرتبه رخ دهد و یا عادت ماهانه در طول یکسال کمتر از ۸ مرتبه باشد، می توانیم بگوییم عادت ماهانه نامنظم است.
  • افزایش هورمون مردانه آندروژن: همانطور که در بالا گفته شد در این بیماری با افزایش میزان هورمون مردانه آندروژن مواجه هستیم، بنابراین افراد دارای نشانه های ظاهری نظیر، رشد موهای زائد در صورت و بدن در نواحی ریش، پشت لب، قفسه سینه، آکنه و طاسی با الگوی مردانه هستند.
  • ناباروری: این بیماری شایع ترین دلیل ناباروری در بین خانم ها است، زیرا سبب کاهش تخمک گذاری می شود.
  • چاقی: در حدود نیمی از زنان مبتلا به این بیماری دچار چاقی هستند.
  • دیابت نوع ۲: زنانی که مبتلا به این بیماری هستند بدنشان دچار مقاومت به انسولین می گردد، که این امر توانایی بدن برای استفاده بهینه از انسولین را مختل می کند. در نتیجه این موضوع سبب بالا رفتن قند خون و بروز بیماری دیابت نوع ۲ می شود.

درمان بیماری s.p.c.o

  • تغییر و بهبود سبک و روش زندگی
  •  ورزش کردن و دوری از چاقی
  • کاهش کلسترول بالا
  • تنظیم دوره های قاعدگی
  • جراحی
لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :