دلایل پیری زودرس

0 325

دلایل پیری زودرس

پیری برای انسان یک پدیده طبیعی و اجتناب ناپذیر است، اما با رعایت آرامش روان و خوش بینی و همچنین نکات دیگر می توان از عوارض پیری زودرس تا حدی جلوگیری نمود و در هر سنی که هستید از چهره خود لذت ببرید.

اتفاق پیری زودرس به دلایلی از قبیل عادات غلط غذایی، بهداشتی و روحی روانی نیز بستگی دارد و حتی گاهی افراد به دلایل پنهان پیر می شوند.

متخصصان معتقدند با رعایت نکاتی که در ادامه خواهیم گفت افراد به خصوص خانم ها که این مسئله برایشان بسیار با اهمیت است، بتوانند از  پدیده پیری زودرس پیشگیری کنند.

مهم ترین عوامل تاثیر گذار در پیری زودرس

رژیم غذایی ناسالم:

سرخ کردنی ها: مواد غذایی سرخ شده دارای بالاترین مقدار مواد التهابی و چربی های ترانس هستند، که موجب افزایش کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب در بدن می شوند.

شیرینی جات: خوراکی های قند دار حاوی ترکیبات محرک بوده و در حقیقت با مصرف قند روندی به نام گلیکیشن رخ می دهد که بر اثر آن قند در جریان خون به پروتئین ها می چسبد و مولکول های جدیدی به نام AGES به وجود می آید که اصطلاحا سبب ریزش پوست می گردند.

غذاهای فراوری شده و دارای افزودنی: در ترکیبات این محصولات به منظور نگهداری بیشتر، از نیترات و نمک استفاده شده است که برای سلامت پوست بسیار مضر هستند.

از دیگر مواد غذایی ناسالم و مضر سلامتی پوست می توان از نوشابه های گازدار، گوشت قرمز، مصرف کم مواد حاوی آنتی اکسیدان و کلسیم دار و نوشیدنی های الکلی نام برد.

خواب ناکافی: سعی کنید در طول شبانه روز از میزان خواب کافی که در حدود ۷ تا ۸ ساعت برای بزرگسالان است، بهره مند باشید زیرا کم خوابی موجب پف چشمان و افتادگی پلک می گردد و همچنین تنها ۳ شب کم خوابی می تواند تا ۶۰ درصد باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدنتان گردد.

استرس: پوست یکی از اعضای بدن است که در مواقع ناراحتی و استرس عکس العمل نشان داده و تغییر حالت می دهد. در حقیقت در مواقع فشار روحی بدن برای مقابله با شرایط موجود نیازمند انرژی بیشتر است که این انرژی از طریق ترشح گلوکز اضافی تامین می گردد. زمانیکه گلوکز در جای صحیح مصرف نگردد در بدن تبدیل به چربی می شود و موجب بروز بسیاری از بیماری ها نظیر قلبی-عروقی و دیابت و افزایش وزن نیز می گردد.

نور خورشید: قرار گرفتن در معرض نور آفتاب از یک حدی که بیشتر شود سبب آسیب رسانی شده و با نفوذ اشعه ماورای بنفش خورشید رادیکال های آسیب رسان فعال می گردند و پوست دچار پیری می گردد.

مجله پزشکی مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.