تاثیر تغذیه در کم کردن درد قاعدگی


0 529

کم کردن درد قاعدگی بخصوص برای خانم های جوان از جمله دردسرهایی است که ممکن است منجر به ناراحتی های دیگر گردد. درد زیر دل، درد پا و کمر از عمده شکایات خانم ها در شروع دوران قاعدگی می باشد.

درد در سیکل قاعدگی به چند دسته تقسیم می شود

  • درد دوران تخمک گذاری؛ که در برخی ماه ها محسوس می شود و نهایت یک روز به طول می انجامد.
  • درد قبل از شروع قاعدگی؛ که این درد همراه با تغییر شرایط روحی نیز همراه می باشد.
  • درد در اوایل دوران قاعدگی؛ که با میزان خونریزی رابطه عکس دارد.

عمده درد را بانوان در اوایل دوران قاعدگی در شکم، کمر، پا و… تجربه می کنند. گفتنی است میزان و تمرکز درد بسته به هر فردی متفاوت می باشد. عامل وراثت، تغذیه، ورزش و… بر میزان درد، تعداد روزهای قاعدگی و حتی میزان خونریزی می تواند تاثیرگذار باشد.

تاثیر تغذیه در کم کردن درد قاعدگی

عامل تغذیه

به دلیل از دست رفتن خون در دوران قاعدگی و از آنجایی که خون از نظرپزشکی طبعی گرم دارد، بنابراین از دست رفتن خون باعث سردی بدن می شود. پس باید تدابیری برای جلوگیری از این سردی انجام شود. در دوران قاعدگی توصیه می شود از مصرف برخی خوراکی ها که طبعی سرد دارند، مانند انواع ترشی و سبزیجات، سالاد، سرکه، خیار، گوجه فرنگی و… پرهیز شود یا میزان مصرف آنها را به کمترین حد ممکن رساند .در مقابل از موادی تغذیه شود که در عین گرم و مفید بودن ، به راحتی در دسترس است، مانند حلوا، زنجیل دم کرده ، چای زنجیل، چای بابونه و….

برای کم کردن درد قاعدگی استفاده از پک تسکین دردهای قاعدگی نیوشا، شامل دمنوش های زعفران و زنجبیل توصیه می گردد.

محدود کردن مصرف نمک و کافئین

ممکن است شما نسبت به خوردن این مواد میل زیادی داشته باشد، اما باید بدانید که مصرف این مواد در زمان قاعدگی در تشدید مشکلات شما بسیار موثرند و اگر واقعا نمی ‌توانید در برابر آنها مقاومت کنید، حداقل مصرف متوسط و کمی ‌از آنها داشته باشید.

از غذاهای حساسیت زا دوری کنید

به شما توصیه می کنیم برای کم کردن درد قاعدگی تا فهرستی از غذاهای حساسیت زایتان را تهیه نموده و در دوره‌های بعدی، از مصرف آنها خودداری کنید.

مصرف مکمل ها بخصوص مکمل منیزیم

توصیه می شود یک هفته قبل از قاعدگی، شروع به مصرف روزانه ۵۰۰ میلی گرم منیزیم به علاوه ۵۰ میلی ‌گرم ویتامین B6 کنید که در کاهش درد و گرفتگی های زیر شکم بسیار مفید است، در این راستا مصرف مکمل های بانوان که متناسب با نیازهای شما باشد، نیز توصیه می گردد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :