بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

تنظیم قاعدگی با ورزش


زمان خواندن تقریبی مقاله : 3 دقیقه
0 3124

از جمله مشکلات بانوان بخصوص دوشیزگان، داشتن سیکل قاعدگی نامنظم است،که منجر به ایجاد مشکلات بسیاری برای آنان می‌گردد. جالب است بدانید که تنظیم قاعدگی با ورزش از جمله راه‌حل‌هایی است که در این زمینه در مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز توصیه می‌شود.

قاعدگی نامنظم چیست؟

اختلاف و تغییر در طول سیکل قاعدگی معمولا نتیجه یک عدم تعادل موقتی هورمونی است .تغییرات مقادیر هورمونی در طی بلوغ باعث می‌شود که قاعدگی‌ها در ماه‌های اولیه بی‌نظم باشند؛ تغییرات زیاد در الگوهای خونریزی طبیعی خانم‌ها در چند ماه اول پس از زایمان و در نزدیک یائسگی نیز بسیار شایع است.

در سایر مواقع عدم تعادل هورمونی ممکن است به علت عواملی چون استرس، افسردگی و بیماری‌های شدید و طولانی مدت ایجاد شود. ورزش‌های سنگین و از دست دادن شدید وزن، نیز از عوامل شایع ایجاد اختلالات هورمونی بوده که می‌توانند سیکل قاعدگی را نامرتب گرداند.

گاهی اوقات قاعدگی نامنظم ممکن است علامتی از بیماری تخمدان یا رحم باشد، در بسیاری از مواقع هم به صورت ارثی این مشکل برای فرد رخ می‌دهد.

عوارض نامنظم بودن قاعدگی

از مهمترین عوارض شابع اختلال در روند منظم قاعدگی با توجه به دلیل ایجاد آن، می‌توان به افسردگی، ناراحتی‌های روحی، جوش صورت و بدن، از دست دادن قدرت باروری و… اشاره نمود.

راه حل درمانی

  • انواع داروها بسته به سن، دوره زندگی و علل ایجاد
  • رژیم‌های غذایی مناسب با علت اختلال
  • و…

و اما بهترین راه یعنی، تنظیم قاعدگی با ورزش

ورزش با آزاد سازی اندورفین سبب تقویت تولید سروتونین در مغز می‌شود و این امر سبب افزایش احساس شادی، کاهش استرس و اضطراب و در نتیجه بهبود سیکل قاعدگی می‌گردد.

ورزش کردن با توان برقراری تنظیم هورمون‌ها می‌تواند علل اختلال قاعدگی را درمان و آن را برطرف سازد.

با توجه به دفع عرق و  زدوده شدن برخی سموم از بدن، ورزش می‌تواند سیکل قاعدگی را منظم و اثرات منفی برهم خوردگی آن را بر طرف سازد.

متخصصان بر این باورند، دختران جوانی که از قبل از رسیدن به سن بلوغ، ورزش منظم انجام می ‌داده‌اند، به جز موارد استثنا و ارثی، همگی دارای سیکل قاعدگی منظم و باروری سالمی در طول عمر خود هستند.

همچنین گفته می‌شود زنان ورزشکار، بارداری و وضع حملی بسیار آسان نسبت به باقی بانوان خواهند داشت.

دو  نکته مهم

  • در ۱۵ تا ۶۰ درصد زنان ورزشکار مشاهده می‌شود که وزن پایین بدن، از دست دادن سریع وزن، ورزش‌های سنگین، تغذیه ناکافی در مقایسه با احتیاج به انرژی و وجود استرس‌های فیزیکی و روانی، باعث اختلال قاعدگی شده است. بنابراین با توجه به دلایل ذکر شده باید با انجام ورزش‌های غیرافراطی و تغذیه صحیح به روند منظم قاعدگی به کمک ورزش دست یافت.
  • استفاده از ژل بهداشتی مناسب در دوره قاعدگی می‌تواند منجر به آسایش شما جهت ادامه دادن روند ورزش خود در آن دوران گردد.
لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :