رابطه بین استرس و اضافه وزن


0 373

اثرات استرس بر چاقی

مسلما شما هم شنیده اید که استرس به چند دلیل بر روی بدن افراد تاثیرگذاره، و حتی کمر افراد به طرز خاصی قربانی این موضوع است و متاسفانه این یک حقیقت تلخ است. چندین دلیل برای اثبات رابطه بین استرس و اضافه وزن وجود داره که در ادامه به اونها خواهیم پرداخت.

یکی از دلایل ترشح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) عصبانیت و تنش است که نکته نگران کننده اینجاست که هر چه ترشح این هورمون بیشتر باشه به همون اندازه میل و اشتیاق بدن برای دریافت غذاهای سالم کمتر شده و تمایل بیشتری به مصرف غذاهای حاوی قند و چربی نیز بوجود می یاد که این می تونه وزن بدن رو تحت تاثیر قرار بده.

اگر شما از اون دسته افرادی هستید که به طور مزمن دچار استرس می شوید شک نکنید که رابطه بین استرس و اضافه وزن صحت داشته و بنا به دلایل زیر دچار افزایش وزن می شوید:

تاثیر رابطه بین استرس و اضافه وزن بر متابولیسم

قطعا متوجه شدید زمان هایی که استرس دارید تمایل بیشتری هم به خوردن غذا دارید و حتی اگر تمایل بیشتری هم به غذا خوردن نداشته باشید تو این وقتها هورمون کورتیزول ترشح شده متابولیسم بدنتون رو کند می کنه و باعث می شه شما با وجود اینکه غذا به اندازه همیشه و یا کمتر خورده اید، باز هم چاق شوید، چون همزمان با ترشح این هورمون سوخت و ساز بدن پایین می یاد.

گرایش ها

اگر مدام دچار استرس مزمن هستید شک ندارم که گرایش بدنتون به سمت غذاهای شیرین، چرب، شور و فراوری شده بیشتر از سبزیجات و غذاهای سالم است و می دونیم که این غذاها همگی چاق کننده هستند.

قند خون

استرس طولانی مدت موجب تغییر سطح قند خون، تغییرات خلق و خوی، خستگی و همینطور هیپرگلیسمی می شود. استرس بیش از حد حتی با سندروم متابولیک نیز مرتبط است و ممکنه منجر به مشکلات بهداشتی مانند حملات قلبی و دیابت نیز شود.

فست فودها

کارشناسان معتقدند از عمده دلایل چاقی این روزهای مردم این است که تحت فشارهای روحی و مشغله فراوان وقتی برای طبخ غذاهای سالم ندارند و تمایل بیشتری به غذاهای حاضری پیدا کرده اند. حتی اگر در بیرون از منزل غذاهای سالم هم بخورید باز هم بیشتر از منزل دچار اضافه وزن خواهید شد، زیرا رستوران ها برای افزایش طعم دهی از مقادیر بیشتری کره و یا چربی استفاده می کنند.

نبودن وقت کافی برای ورزش کردن

اکثر مردم در طی روز یک لیست بلند بالایی وظیفه دارند که بایستی اونها رو انجام دهند، اما متاسفانه ممکنه ورزش در آخر این لیست قرار داشته باشه و وقت زیادی بهش اختصاص ندهند. اما باید بدونید که ورزش یکی از بهترین راه ها برای کاهش میزان استرس و در نتیجه تناسب اندام شما می باشد.

کلام آخر

استرس بخشی از زندگی های روزمره ما شده و نمی تونیم به طور کل حضورشو نادیده بگیریم، اما می تونیم با استفاده از راه های کاهش هورمون استرس و مصرف غذاهای کاهنده استرس، اضطرابمون رو مدیریت کنیم.

مجله مثبت سبز

یکی از منابع معتبر که مقاله فوق از مفهوم آن اقتباس گرفته شده، verywellmind می باشد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :