راهکارهایی جهت تقویت سیستم ایمنی بدن کودک


0 845

در روزهایی که آلودگی‌های محیطی بیش از هر زمان دیگری بر دنیا سایه افکنده، بهتر است با آمادگی کامل جسمی و روحی به جنگ آنها رویم. همان طور که واضح است افراد مسن و کودکان نسبت به دیگر افراد سیستم بدنی ضعیفتری دارند. از این روی در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز راهکارهایی جهت تقویت سیستم ایمنی بدن کودک اراده خواهیم کرد.

سیستم ایمنی بدن چیست؟

سیستم ایمنی بدن شبکه ای از سلول‌ها و پروتئین‌ها است که از بدن در برابر عفونت و دیگر خطرات محیطی مانند ویروس و باکتری هم دفاع می‌کند. اگر باکتری‌ها، ویروس‌ها یا مواد خارجی دیگری وارد بدن شوند، گلبول‌های سفید خون آن را شناسایی کرده و آنتی‌بادی و سایر واکنش‌های لازم را تولید می‌کنند. آنها همچنین حمله را در حافظه خود ثبت می‌کنند تا دفعه دیگر بتوانند با آن راحت‌تر مبارزه کنند.

سیستم ایمنی کودک هنگام تولد بسیار ضعیف است. این سیستم در طول زندگی توسعه می یابد زیرا انسان در معرض میکروب‎های مختلفی است که می توانند باعث بیماری شوند.

سیستم ایمنی بدن در نوزادان

پیش از دانستن راه‌هایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودک باید با این سیستم در بدن نوزادان آشنا شویم. آنتی بادی‌ها در سه ماهه سوم (۳ ماه آخر بارداری) از مادر به کودک از طریق جفت منتقل می‌شوند. این امر هنگام تولد از کودک محافظت می‌کند. نوع و میزان آنتی بادی‌های منتقل شده به نوزاد بستگی به میزان ایمنی بدن مادر دارد.

در هنگام تولد، باکتری‌های واژن مادر به نوزاد منتقل می‌شوند. این کمک می کند تا مستعمره باکتری‌ها در روده ایجاد شود که به ایمنی آنها کمک می‌کند.

پس از تولد هم آنتی بادی‌های بیشتری در آغوز و در شیر مادر به کودک منتقل می‌شود. اما سیستم ایمنی نوزادان هنوز به اندازه بزرگسالان قوی نیست. نوزادان نارس بیشتر در معرض خطر عفونت هستند زیرا سیستم ایمنی بدن آنها ضعیفتر است و آنتی بادی‌های زیادی را از مادرانشان دریافت نکرده‌اند.

نوزادان هر بار که در معرض ویروس یا میکروب قرار می‌گیرند، آنتی بادی‌های را تولید می‌کنند، اما زمان لازم است تا این سیستم ایمنی به طور کامل توسعه یابد.

مصونیت منفعل منتقل شده از مادر هنگام تولد نیز دوام چندانی نخواهد داشت و در چند هفته و ماه‌های اول پس از تولد کاهش می‌یابد.

چگونه تقویت سیستم ایمنی بدن کودک امکان پذیر است؟

هر بار که کودک شما بیمار می‌شود، در حال تولید آنتی بادی‌های جدید هستند که در آینده از بدنش محافظت می‌کند. در این میان موارد مهمی وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از کودک خود انجام دهید.

شیر دادن

شیر مادر حاوی عناصر بسیاری است که تقویت سیستم ایمنی بدن کودک را در پی دارد. اینها شامل پروتئین‌ها، چربی‌ها، قندها و آنتی بادی‌ها و پروبیوتیک‌ها هستند. هنگامی که یک مادر با میکروب‌ها در تماس است، آنتی بادی ایجاد می‌کند تا به وی در مبارزه با عفونت کمک کند. این موارد در شیر مادر به کودک منتقل می‌شود. از آنجایی که مادران و نوزادان معمولا در معرض میکروب‌های مشابه قرار دارند، این بدان معنی است که کودک از آن محافظت می‌شود.

نوزادان شیرخوار عفونت کمتری دارند و سریعتر از نوزادان تغذیه شده با شیرخشک تغذیه می شوند. با این حال، شیردهی نمی‌تواند کودک شما را از عفونت‌های جدی و خطرناک مانند پولیو، دیفتری یا سرخک محافظت کند. همچنین، برای مادرانی که قادر به شیر دادن به کودک نیستند، شیرخشک جایگزینی سالم است.

واکسیناسیون

واکسیناسیون کودکان امن‌ترین و موثرترین راه برای محافظت از آنها در برابر بیماری‌های جدی و تقویت سیستم ایمنی بدن کودک است.

واکسیناسیون باعث می‌شوند پاسخ ایمنی به همان روش ویروس یا باکتری‌ها انجام شوند. این بدان معناست که اگر فرزند شما در آینده با بیماری واقعی در تماس باشد، سیستم ایمنی بدن میکروب را تشخیص داده و به اندازه کافی سریع برای مقابله با بیماری یا جلوگیری از عوارض جدی پاسخ خواهد داشت.

زنان باردار به دلیل سرفه در سه ماهه سوم خود واکسینه می‌شوند و در نتیجه مصونیت خود را به نوزادان منتقل می‌کنند. کودک شما اولین واکسیناسیون‌های خود را در بدو تولد و سپس برخی دیگر را در ۶ هفتگی، ۴ ماهگی و ۶ ماهگی و در چند سال اول زندگی دریافت می‌کنند.

راهکارهایی جهت تقویت سیستم ایمنی بدن کودک

رژیم غذایی و مکمل ها

مصرف آنتی بیوتیک می‌تواند برخی از باکتری‌های روده را که برای ایمنی بدن مهم هستند، از بین ببرد. پروبیوتیک‌ها اغلب به عنوان روشی برای تقویت ایمنی نوزادان پس از مصرف آنتی بیوتیک پیشنهاد می‌شوند. پروبیوتیک‌ها در اواخر بارداری و بعد از تولد نوزاد بی خطر هستند. با این وجود، شواهد موجود در مورد اینکه فواید آنها برای کودکان یا بزرگسالان دقیقا چقدر است، معلوم نیست. قبل از تصمیم گیری برای دادن پروبیوتیک به کودک، با پزشک خود حتما مشورت کنید.

در بیشتر موارد  شیر مادر و شیرخشک‌های کامل، ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز کودک شما را تأمین می‌کنند، به همین دلیل مکمل‌های حاوی ویتامین اضافی برای نوزادان توصیه نمی شود.

هنگامی که کودک شما مصرف غذاهای جامد را شروع کرد، انواع غذاهای تازه از جمله انواع مختلف سبزیجات و میوه‌های پوره شده برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودک کافی است.

روی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند، بنابراین می تواند در برابر عفونت‌ها مانند سرماخوردگی هم از بدن مراقبت کند، آن را در گوشت قرمز، ماهی‌های چرب و غلات سبوس دار پیدا کنید. نتایج تحقیقات و مطالعات نشان می دهند، اگرچه ویتامین C از سرماخوردگی جلوگیری نمی کند، شدت و طول آن را کاهش می‌دهد، انواع توت‌ها، مرکبات  سبزیجات سبز تیره و فلفل های روشن را در بشقاب کودک خود قرار دهید.

خرید انواع مکمل کودکان

میوه و سبزیجات بیشتری را سرو کنید

ویلیام سیرز نویسنده کتاب تغذیه خانوادگی، می گوید: هویج، لوبیای سبز، پرتقال، توت فرنگی و… همه آنها حاوی کاروتنوئیدها هستند که باعث تقویت ایمنی بدن هستند. مطالعات نشان می‌دهند که یک رژیم غذایی سرشار از گیاهان دارویی همچنین می‌تواند در بزرگسالی در برابر بیماری‌های مزمن مانند سرطان و بیماری‌های قلبی از کودک محافظت کند. سعی کنید کودک خود را به خوردن پنج وعده میوه و سبزیجات در روز ترغیب کنید.

راهکارهایی جهت تقویت سیستم ایمنی بدن کودک

زمان خواب کودک را تنظیم کنید

مطالعات مربوط به بزرگسالان نشان می‌دهد که کمبود خواب با کاهش سلول‌های کشنده طبیعی، سلاح‌های سیستم ایمنی بدن که به میکروب‌ها و سلول‌های سرطانی حمله می کنند، می تواند شما را مستعد ابتلا به بیماری کند. تحقیقات نشان می‌‌دهد که همین مورد در مورد کودکان نیز صادق است. کودکان در مهد کودک در معرض خطر کمبود خواب هستند، پس حتما باید برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودک ساعت خوابش تنظیم شود.

بچه ها چقدر به خواب نیاز دارند؟

ممکن است یک کودک در روز حداکثر ۱۶ ساعت خواب داشته باشد، کودکان نوپا ۱۱ تا ۱۴ ساعت و کودکان پیش دبستانی ۱۰ تا ۱۳ ساعت خواب نیاز دارند. دکتر کمپر می گوید: “اگر فرزند شما نمی تواند در طول روز چرت بزند، سعی کنید زودتر او را به رختخواب بگذارید.”

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :