بهترین زمان مصرف مکمل های خوراکی

4788
بهترین زمان مصرف مکمل های خوراکی
بهترین زمان مصرف مکمل های خوراکی

بهترین زمان مصرف مکمل های خوراکی

بهترین زمان مصرف مکمل های خوراکی را به وضوح می توان از روی بسته بندی معتبر آن مطالعه کرد. اما خوب است بدانیم که بهترین زمان استفاده از مولتی ویتامین ها و مکمل های غیر دارویی جهت بیشترین تاثیرگذاری، چه زمانی است؟

بیشتر پزشکان و متخصصان تغذیه معتقدند که مصرف ویتامین ها و املاح در زمان هایی خاص می تواند جذب بیشتری داشته باشد، همچنین در حالتی دیگر، همراه کردن آنها با بعضی خوراکی ها می تواند از اثربخشی آنها بکاهد.

نکته مهم

نباید هیچ مکملی را خودسرانه مصرف نمود. بدن هر فرد بسته به شرایط خاص، املاح و ویتامین های مختلفی را دارد و با کمبود برخی دیگر روبه روست، پس در حالی که شرایط خاص دارید، به عنوان مثال، باردارید یا ورزشکار و… حتما با مشورت پزشکتان انواع مکمل ها را برای افزایش سلامتی خود، استفاده کنید.

بهترین زمان مصرف مکمل ها و ویتامین ها

بهترین زمان مصرف مکمل های خوراکی

به طور کلی اگر از فرآورده مولتی ویتامین استفاده می کنید، توصیه می شود که آن را صبح ها همراه صبحانه مصرف کنید. چون در صورت مصرف همراه غذا، ویتامین های طبیعی جذب بهتری خواهند داشت. مصرف صبحگاهی مولتی ویتامین ها موجب افزایش احتمال استفاده کامل بدن از این فرآورده ها در طول روز می شود.

مصرف برخی ویتامین ها مانند ویتامین C و ویتامین های گروه B مخصوصا B12 به دلیل خواص محرک این ویتامین ها، در صورت مصرف شبانه می تواند موجب بروز اختلالات خواب شود؛ بویژه در افراد حساس به محرک ها توصیه می شود که این فرآورده ها با فاصله از زمان خواب مصرف شوند.

بهترین زمان مصرف مکمل های بانوان

بهترین زمان مصرف مکمل های خوراکی

اکثر مکمل های مربوط به خانم ها بر پایه آهن هستند. فقر آهن و کم خونی که خانم ها بیشتر با آن روبه رو هستند، می تواند زمینه نیاز به مصرف این مکمل ها را فراهم آورد.

بهترین زمان مصرف آهن، مصرف آن با معده خالی یا همراه فرآورده های اسیدی مانند ویتامین C است. مکمل های غذایی با آنالیز خوب، همیشه در کنار آهن ویتامین C هم دارند. همچنین برای جذب بهتر آهن، درصورت مصرف آهن حداقل تا دوساعت از مصرف شیر، پنیر و ماست، تخم مرغ، اسفناج، چای یا قهوه و حبوبات خودداری نمایید.

درصورت تجویز همزمان کلسیم و آهن، حتما رعایت فاصله زمانی مصرف این دو دارو با هم را مدنظر داشته باشید. یعنی مصرف این دو ماده معدنی حداقل دو ساعت فاصله زمانی داشته باشد.

بهترین زمان مصرف مکمل های ورزشی

بهترین زمان مصرف مکمل های خوراکی

مکمل های ورزشی را حتما باید زیر نظر مربی و پزشک، بسته به دوره خاص بدنسازی مصرف نمود. دقت کنید که مصرف بدون سوزاندن این مکمل ها می تواند تاثیرات مخرب زیاد بر سلامتی بخصوص سلامت کبد شما بگذارد.

بهترین زمان مصرف مکمل های بارداری

بهترین زمان مصرف مکمل های خوراکی

مصرف مکمل‌های حاوی اسید فولیک معمولا به خانم‌های باردار توصیه می‌شود. بنابراین بهتر است آن‌ها برای پیشگیری از ابتلا به کم‌خونی یا آسیب رساندن به خود و جنینشان میزان مصرف این مکمل را به صورت خودسرانه کم یا زیاد نکنند. بیشتر خانم‌های باردار یا کسانی که قصد بارداری دارند، برای پیشگیری از کم‌خونی یا ایجاد اختلال در زایمان، اقدام به مصرف خودسرانه و بیش از اندازه مکمل‌های حاوی اسیدفولیک می‌کنند. بهتر است این گروه از افراد بدانند که مصرف بیش از 1000 میکروگرم اسیدفولیک در روز به هیچ‌کس و تحت هیچ شرایطی توصیه نمی‌شود.

برای جذب بهتر و تأثیر بیشتر مکمل اسید فولیک باید آن را در ساعت‌ های مشخصی از روز مصرف کنید. اینکه مکمل اسید فولیک را صبح، ظهر، عصر یا حتی هنگام خواب مصرف کنید، اهمیت و فرق چندانی ندارد. همان‌طور که گفتیم مهم این است که آن را هر روز و در ساعت مشخصی میل کنید.

بهتر است مکمل اسید فولیک را با خوراکی‌های حاوی این ریزمغذی مصرف کنید. سبزی های دارای برگ پهن، مرکبات، حبوبات و غلات سبوس‌ دار می‌توانند همراهان غذایی خوبی برای این مکمل باشند.

بهترین زمان مصرف مکمل های مفاصل و استخوان

بهترین زمان مصرف مکمل های خوراکی

مکمل کلسیم هم مانند بسیاری از مکمل‌های غذایی دیگر می‌تواند در هر ساعتی از روز اما به صورت منظم مصرف شود. بسیاری افراد خوردن کلسیم را در شب پیشنهاد می کنند به این دلیل که مصرف کلسیم در بدن بیشتر در شب صورت می گیرد و همچنین به دلیل این که کلسیم می تواند به خوابیدن کمک کند.

مصرف مکمل کلسیم با بسیاری از داروها از جمله آنتی‌ بیوتیک‌ها و داروهای کاهش‌ دهنده فشارخون تداخل پیدا می‌ کند؛ یعنی اگر این مکمل را با داروهای نامبرده به طور همزمان مصرف کنید، هم جذب کلسیم در بدنتان را مختل کرده‌اید و هم اثر داروی مصرفیتان را کاهش داده‌اید. بنابراین بهتر است در این مورد با پزشکتان مشورت یا مکمل کلسیم را حداقل 2 ساعت پیش از خوردن داروها و مکمل‌های دیگر مصرف کنید.

خرید مکمل رژیمی و غذایی

مجله پزشکی مثبت سبز

نظر خود را درج فرمایید: