مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

نقش روی (زینک) در بدن چیست؟

نقش روی (زینک) در بدن چیست؟

روی (زینک) جز ۱۵ عنصر معدنی و ضروری است، که بدن ما برای حفظ کامل سلامتی به آن نیازمند است. یکی از عوارض کمبود روی در بدن کاهش یا از دست دادن حس بویایی و چشایی است که در بین سالمندان از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که احتمال مسمومیت های غذایی در اثر از کار افتادن این دو حس بیشتر می باشد.

اهمیت روی (زینک) در بدن:

مشخص شده این ماده معدنی مهم نه تنها در عملکرد غده پروستات و رشد اندام های تناسلی تاثیرگذار می باشد، بلکه در پیشگیری یا تقلیل ابتلا به آکنه، تنظیم فعالیت های غدد، تقویت سیستم دفاعی بدن، سرعت بخشیدن به التیام زخم ها، حفاظت کبد در قبال آسیب های شیمیایی، شکل گیری استخوان ها، هدایت و فعال سازی بسیاری از آنزیم ها و هورمون ها در چرخه های زیست شیمیایی بدن مثل سنتز پروتئین و کلاژن تاثیرگذار می باشد.

روی با شکل گیری صحیح استخوان ها نیز در ارتباط مستقیم قرار دارد، همچنین به عنوان فعال کننده آنزیم های ضد زنگ یا اکسیداسیون هم عمل کرده و از جمله تاثیر آن سوپراکسید دیسموتاز(SOD) می باشد که این عنصر با رادیکال های آزاد مبارزه نموده و از شکل گیری آنها و تهاجم به سایر ترکیبات بدن جلوگیری می کند.

منابع غذایی حاوی روی (زینک):

نقش روی (زینک) در بدن چیست؟

مواد غذایی پروتئینی حاوی مقادیر بالایی روی هستند. گوشت گاو و گوسفند بیشتر از گوشت ماهی حاوی روی (زینک) هستند. بخش های قرمز گوشت مرغ نیز به نسبت بخش های سفید آن بیشتر حاوی روی (زینک) می باشد. مغزهای خوراکی، غلات کامل، حبوبات و مخمر نیز جز منابع خوب برای دریافت این ماده مغذی است.

پیشنهاد سبز:

گفتنی است به علت تغذیه ناصحیح و رژیم غذایی ناصحیح برای جبران کمبود روی را می توانید از طریق مصرف مکمل های رژیمی و غذایی پوست، مو و ناخن نیز برطرف سازید.

عوارض کمبود روی:

کمبود روی (زینک) عوارض منفی مختلفی را به دنبال دارد که یکی از آنها همان طور که گفته شد، کاهش یا از دست دادن حس بویایی و چشایی است، همچنین ظهور خال های سفید بر روی ناخن و پوسته پوسته شدن ناخن، به تاخیر افتادن بلوغ جنسی، خستگی، اختلال در رشد کودکان، طولانی شدن دوره درمانی زخم های بدن، افزایش یافتن کلسترول، ناتوانی جنسی در مردان، ریزش شدید مو، عدم توان مقاومت در برابر بیماری های عفونی، افزایش احتمال نازایی، کاهش حافظه، بروز اختلالات قند خون و دیابت، سرماخوردگی های مکرر و آنفلوآنزا، از عوارض کمبود زینک در بدن می باشد.

مجله مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.