ترفندهای رشد سریع مو در کوتاه ترین زمان ممکن ترفندهای رشد سریع مو در کوتاه ترین زمان ممکن

تمام فواید مصرف ال کارنیتین چیست؟


2 2789

ال کارنیتین در مغز، کبد و کلیه‌های انسان ساخته شده و به بدن کمک می‌کند تا چربی را به انرژی تبدیل کند. ال کارنتین خواص بسیاری دارد اما آنچه که این ماده را در بدنسازی بیش از همه مطرح می‌سازد، خاصیت چربی‌سوزی آن است. همراه ما باشید تا شما را با تمام فواید مصرف ال کارنیتین آشنا کنیم.

ال کارنیتین چیست ؟

کارنیتین انواع مختلفی دارد که ال کارنیتین تنها یکی از آنها محسوب می‌شود. L-carnitine از مشتقات اسیدهای آمینه است یعنی چندین آمینو اسید با یکدیگر ترکیب شده و این ماده را به وجود می‌آورند. اسیدهای آمینه در ترکیب با هم پروتئین‌هایی را به وجود می‌آورند که عملکردهای مهمی را در بدن ایفا می‌کنند. کارنیتین به بدن کمک می‌کند تا اسیدهای چرب را تجریه کرده و جهت تقویت سلول‌ها آنها را به انرژی تبدیل نماید.

ال کارنیتین یک ماده مغذی ضروری است و به مقدار کافی در بدن تولید می‌شود اما اگر به هر دلیل در بدن شخصی به مقدار کافی وجود نداشته باشد از طریق مصرف مواد غذایی یا مکمل ال-کارنیتین باید آن را برای بدن تامین کرد. یکی از محبوب‌ترین انواع مکمل ال کارنیتین، ال کارنیتین مایع است که جذب فوق‌العاده‌ای در بدن دارد. در بدن انسان کبد و کلیه‌ها از ترکیب دو آمینو اسید به نام‌های لیزین و متیونین، ال کارنیتین را به وجود می‌آورند. کلیه‌ها همچنین این قابلیت را دارند که ال کارنیتین را جهت استفاده‌های بعدی ذخیره نمایند و مقدار اضافی را نیز از طریق جریان ادرار دفع کنند.

 ال کارنیتین چیست

فواید مصرف ال کارنیتین

مهم‌ترین خواص ال-کارنیتین شامل موارد زیر است:

موثر در کاهش وزن

از آنجایی‌که ال-کارنیتین به انتقال اسیدهای چرب به سلول‌ها کمک می‌کند تا انرژی تولید شود، این احتمال به وجود می‌آید که ممکن است در افزایش توانایی بدن در سوزاندن چربی‌ها و کاهش وزن نیز موثر باشد. با این حال باید به این نکته توجه داشت که بدن انسان بسیار پیچیده است و این مسئله از جهات مختلفی باید مورد بررسی قرار گیرد. تاکنون تحقیقات زیادی در مورد تاثیر ال کارنیتین روی لاغری صورت گرفته و نتایج مختلفی حاصل شده است. اما بیشتر این تحقیقات نشان داده‌اند که با مصرف مکمل ال کارنیتین در کنار ورزش می‌توان به کاهش وزن کمک کرد. پیشنهاد می‌دهیم مقاله: از ال کارنیتین چگونه برای لاغری استفاده کنیم ؟ را حتما مطالعه کنید.

تاثیر ال کارنیتین در عملکرد مغز

بدون شک یکی از مهم‌ترین فواید مصرف ال کارنیتین مربوط به تاثیر آن روی مغز به عنوان اصلی‌ترین ارگان بدن است. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که استیل ال کارنیتین می‌تواند به جلوگیری از زوال عقل کمک کرده و از کاهش عملکرد مغز که مرتبط با سن است پیشگیری به عمل آورد. به زبان ساده‌تر با استفاده از مکمل ال کارنیتین در فرم استیل می‌توان از برور آلزایمر جلوگیری کرده و حتی حافظه را نیز تقویت نمود. استیل ال کارنیتین از مغز در برابر آسیب‌های سلولی محافظت می‌کند.

بهبود عملکرد ورزشی در ورزشکاران

ال کارنیتین بیش از هر قشری مورد استفاده ورزشکاران قرار می‌گیرد. مطالعات مختلف در مورد اثر ال کارنیتین در بهبود عملکرد ورزشی نتایج مختلفی را حاصل کرده است اما به طور کلی می‌توان گفت که این مکمل مزایای زیر را به همراه دارد:

 • ریکاوری پس از انجام تمرینات ورزشی را بهبود می‌بخشد.
 • اکسیژن‌رسانی به عضلات را افزایش می‌دهد.
 • جریان خون و تولید نیتریک اکسید را افزایش داده و توان فیزیکی را بیشتر می‌کند.
 • احساس خستگی پس از ورزش را کاهش می‌دهد.
 • درد عضلات پس از ورزش را کم می‌کند.
 • تولید گلبول قرمز را در بدن بیشتر کرده و در نتیجه اکسیژن بیشتری در اختیار سلول‌ها قرار می‌گیرد.

پیشنهاد می‌دهیم حتما این مقاله را مطالعه کنید: آیا ال کارنیتین بدون ورزش تاثیر دارد ؟

 ال کارنیتین برای کاهش وزن

فواید مصرف ال کارنیتین برای قلب

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مصرف ال کارنیتین می‌تواند در کاهش فشار خون و میزان التهاب در بدن موثر بوده و در نتیجه به جلوگیری از بیماری‌های قلبی کمک کند. در یک مطالعه مشخص شد که مصرف روزانه ۲ گرم استیل ال کارنیتین می‌تواند تفاوت فاحشی در کاهش فشار خون داشته باشد. مصرف L-carnitine همچنین با بهبود بیماران مبتلا به اختلالات شدید قلبی مانند بیماری عروق کرونر قلب و نارسایی مزمن قلبی مرتبط است. برخی دیگر از تحقیقات نیز نشان داده‌اند که احتمال بروز بیماری‌های قلبی و همچنین مرگ و میر در افرادی که از مکمل ال کارنیتن استفاده می‌کنند، به مراتب کمتر است.

تاثیر ال کارنیتین در درمان سرطان

یکی دیگر از فواید مصرف ال کارنیتین مربوط به بیماران سرطانی است. درمان‌هایی همچون شیمی‌درمانی که اغلب برای بهبود سرطان استفاده می‌شوند، ممکن است منجر به کاهش سطح طبیعی ال کارنیتین در بدن شوند. در این موارد می‌توان با استفاده از مکمل ال کارنیتین به کاهش علائمی مانند ضعف و خستگی کمک کرد. در حال حاضر محققان در حال مطالعه هستند تا احتمالا بتوانند از ال کارنیتین به عنوان راهی احتمالی برای جلوگیری از آسیب بافتی ناشی از شیمی درمانی بهره بگیرند اما هنوز به تحقیقات جامع‌تری نیاز دارند.

خواص ال کارنیتین برای کلیه ها و کبد

در ابتدای مقاله اشاره کردیم که ال کارنیتین در کبد و کلیه تولید می‌شود. بنابراین هر نوع اختلال در این اندام‌ها ممکن است منجر به کمبود ال کارنیتین در بدن شود. از این رو پزشکان معمولا در این موارد برای حمایت از عملکرد کلیه و کبد مکمل ال کارنیتین تجویز می‌کنند تا از کمبود این ماده در بدن جلوگیری شود.

 ال کارنیتین در ورزش

برخی از فواید احتمالی مصرف مکمل ال کارنیتین

در این موارد نیز ممکن است قرص ال کارنیتین مفید واقع شود:

 • ال کارنیتین ممکن است بتواند تعداد اسپرم‌ها و تحرک آنها را بیشتر کند و در نتیجه قدرت باروری در مردان را افزایش دهد.
 • مصرف قرص ال کارنیتین ممکن است افزایش احتمال تخمک‌گذاری را نیز بیشتر کرده و احتمال بارور شدن تخمک را افزایش دهد.
 • مصرف ال کارنیتین احتمالا می‌تواند از مسمومیت کبدی با اسید والپروئیک جلوگیری کند.
 • استفاده از ال کارنیتین در قالب مکمل می‌تواند درد قفسه سینه را کاهش داده و در بهبود عملکرد ورزشی افرادی که با این مشکل مواجه هستند، همراه باشد.
 • مکمل ال کارنیتین تا حدود اندکی می‌تواند در کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید نیز موثر باشد.
 • برخی از کودکان مبتلا به دیفتری ممکن است دچار میوکاردیت شوند. به نظر می‌رسد مصرف DL-carnitine از طریق دهان خطر میوکاردیت و مرگ را در این کودکان کاهش دهد.
 • ال کارنیتین ممکن است علائم دیابت نوع ۲ و خطرات ناشی از آن را نیز کم کند.
 • ممکن است ال کارنیتین علائم اوتیسم را در بیماران مبتلا به این بیماری کاهش دهد.
 • ۲ تا ۴ گرم ال کارنیتین در روز ممکن است علائم تیروئید پر کار را نیز تسکین بخشد.

عوارض مصرف ال کارنیتین

فواید مصرف ال کارنیتین را برشمردیم و حالا بد نیست در مورد عوارض احتمالی آن نیز توضیحاتی را ارائه دهیم. اکثر افراد با خوردن ال کارنیتین دچار هیچ نوع عارضه‌ای نمی‌شوند به خصوص اگر در مقادیر مناسب از آن استفاده کرده باشند اما برخی نیز دچار عوارض گوارشی مثل:

 • معده درد
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال

می‌شوند. در کنار این عوارض جالب است به این نکته نیز اشاره کنیم که بعضی از افراد با خوردن ال کارنیتین در شکل مکمل از بوی بد بدن خود یا افرادی که این مکمل را مصرف کرده‌اند، شکایت می‌کنند. این بو شبیه به بوی ماهی است که ممکن است برای برخی از افراد آزاردهنده باشد اما نشانگر هیچ نوع خطری برای سلامتی نیست. اگر تا ۲ گرم در روز از ال کارنیتین استفاده شود، معمولا هیچ عارضه‌ای ایجاد نخواهد شد.

سخن پایانی

سعی کردیم در این مقاله شما را با فواید مصرف ال کارنیتین آشنا کنیم. این مکمل نه تنها برای ورزشکاران مفید است بلکه از بسیاری از جنبه‌های سلامتی نیز قابل توجه بوده و مزایای چشمگیری را عاید می‌کند. مثلا مغز و قلب با مصرف این مکمل می‌توانند عملکرد بهتری از خود نشان دهند. با این حال پیشنهاد می‌دهیم که پیش از مصرف این محصول حتما با پزشک مشورت نمایید تا با توجه به هدف شما دوز دقیق مصرف برایتان مشخص شود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲ میانگین: ۵]

پست های مرتبط

2 نظرات
 1. نجمی پور می گوید

  ال کارنیتین مایع از قرصش بهتره؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   هر دو عالی هستند ولی ال کارنتین مایع جذب بالاتری دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :