علت تا درمان کبد چرب

0 489

علت تا درمان کبد چرب

این روزها بیش از هر زمان دیگری اصطلاح بیماری کبد چرب را می شنویم. شاید خود یا اطرافیانمان به این عارضه مبتلا شده باشیم. وجود چربی در کبد هر انسانی طبیعی است اما اگر کبدی دارای ۵ تا ۱۰ درصد چربی باشد، کبد چرب نامیده می شود.

وظیفه کبد سالم

کبد به وزن تقریبی ۱۵۰۰ گرم، بزرگترین غده‌ بدن است و دو لوب اصلی، راست و چپ دارد. این عضو از دو منبع خونی تغذیه می شود: شریان کبدی، که یک سوم خون کبد را تامین می‌کند و از آئورت منشا می‌گیرد، و ورید باب که دو سوم خون آن را تامین می‌کند و خون گرفته شده از لوله گوارش را به آن می‌ رساند. مجموعه‌ای از مجاری صفراوی نیز در کبد وجود دارند که صفرا از طریق این مجاری خارج می‌شود.

کبد دومین عضو بزرگ در بدن ماست. با مسئولیتی خطیر به نام گذراندن تمام مواد غذایی از صافی!

این بدان معناست که کبد فاکتورهای مضرر مواد غذایی را گرفته و آنها را به صورت بدون ضرر وارد سیستم های دیگر بدن می کند. کبد به طور طبیعی خود را توسط سلول هایی ترمیم و پاکسازی می کند اما اگر فاکتورهای منفی وارد شده بسیار باشند در این کار اختلال رخ می دهد.

کبد قادر به تولید مجدد خود می‌ باشد. وجود ۲۰- ۱۰ درصد از کبد برای ادامه‌ حیات کافی است؛ ولی با خارج کردن آن از بدن، مرگ در عرض۲۴ ساعت اتفاق می‌ افتد. این عضو حیاتی برای انجام بیشتر اعمال متابولیک بدن ضروری بوده و بیش از ۵۰۰ عمل مختلف را انجام می‌ دهد.

کبد چرب چیست؟

علت تا درمان کبد چرب

کبد چرب یک موقعیت مخرب را در بدن ایجاد می کند و بدتر اینکه هیچ علامت هشدار دهنده ای در ابتلا ندارد!

آمار

۱۰ تا ۲۰ درصد مردم آمریکا مبتلا به بیماری کبد چرب هستند و این آمار برای ایرانیان چیزی بالغ بر ۴۰ درصد است که این هشدار بزرگی برای مردم ایران به حساب می آید.

علت بروز

اگرچه علت اصلی بیماری کبد چرب مشخص نیست، ولی به نظر می رسد این بیماری ارتباط نزدیک با برخی بیماری های متابولیک دارد که از آن جمله: چاقی، افزایش کلسترول و تری گلیسرید خون و دیابت را می توان نام برد.

انواع این بیماری

مجموعه‌ ای از عوامل باعث رسوب مزمن چربی در کبد و التهاب و نارسایی مزمن در کبد می‌ شوند. کبد چرب الکلی و غیر الکلی دو نوع اصلی این بیماری است.

کبد چرب الکلی که ناشی از مصرف طولانی مدت الکل می‌ باشد و جنسیت و نژاد در این مساله دخیل هستند.

کبد چرب غیر الکلی در جامعه ما شیوع بیشتری دارد، عوامل زیادی که بسیاری از آنها جنبه ژنتیکی دارند در بروز این نوع کبد چرب موثرند، مطالعات نشان داده عوامل زمینه ساز دیابت و بیماری های قلبی و برخی بیماری های متابولیسم با بروز کبد چرب غیر الکلی در رابطه است.

علائم

در مراحل اولیه ممکن است این بیماری بدون علامت باشد تا زمانی که تاثیرات منفی بر عملکرد کبد ایجاد شود. در آن زمان علائمی از قبیل احساس ضعف، خستگی و کاهش وزن بروز می کنند. از آنجایی که سیر این بیماری مزمن است، شاید سال ها طول بکشد تا منجر به ایجاد سیروز کبدی و در نهایت نارسایی کبد گردد.

در نقطه مقابل، در موارد نادری هم به دلیل ناشناخته، سیر بیماری کبد چرب متوقف و یا حتی به حالت طبیعی باز می گردد، بدون آنکه درمان خاصی انجام گرفته باشد!

خانم ها یا آقایان؟

شیوع بیماری کبد چرب در آقایان دو برابر خانم ها می باشد که با افزایش سن، میزان شیوع در خانم ها به آقایان نزدیک می شود، به ویژه پس از یائسگی، شیوع بیماری کبد چرب در خانم ها سیر فزاینده ای دارد.

راه تشخیص

یکی از ساده ترین روش های تشخیص، روش تصویربرداری می‌ باشد که می تواند به تشخیص کبد چرب در بیماران کمک کند و در کنار آن انجام آزمایش‌ ها برای آنزیم‌ های کبدی در تشخیص التهاب ناشی از کبد چرب به ما کمک می‌ کند.

درمان

علت تا درمان کبد چرب

شناخته شده‌ترین روش برای درمان کبد چرب ورزش همراه با کاهش وزن است. حتی دیده شده در بیمارانی که کاهش وزن نداشته‌اند، ورزش نقش مهمی در بهبود بیماری آنها داشته است. همچنین استفاده از داروهای کاهنده قند خون در بیماران دیابتی و استفاده از داروهای کاهنده LDL در بیماران مبتلا به کلسترول از راه‌ های مفید در کنار ورزش و کاهش وزن برای درمان این بیماری است.

مجله پزشکی مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.