تفاوت کرونا و آنفولانزا ،سرماخوردگی و حساسیت


0 311

اگر سرفه می‌کنید، آبریزش بینی دارید یا خسته و بی حال شده‌اید، لزوما به ویروس کرونا مبتلا نیستید. با رسیدن فصل بهار و جوانه زدن بسیاری از درختان و تجربه پاییز و زمستان حساسیت و سرماخوردگی و بعضا آنفولانزا برای افراد ایجاد می‌شود. بنا به گفته متخصصان درست است که این بیماری‌ها مشابه هستند، اما با یکدیگر یکی نیستند. از این رو جهت آگاهی از بیماری خود لازم است تا با علائم و تفاوت کرونا و آنفولانزا آشنا شوید تا به درمان مناسب بپردازید.

ویروس کرونا چیست ؟

این ویروس از جدید‌ترین خانواده ویروس‌های کرونا است که اولین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد. ویروس کرونا به نام Covid 19 (کووید ۱۹) نامگذاری شده است. ویروس‌ها ساختار سلولی و هیچ گونه علائم حیاتی ندارند. اما با ورود به سلول‌های زنده میزبان، کنترل سلول را به دست گرفته و سلول‌ها را وادار به تکثیر ویروس می‌کنند. این عمل تا جایی ادامه پیدا می‌کند که سلول می‌میرد و ویروس‌های زیادی در بدن پخش می‌شوند. ویروس کرونا به دلیل شیوع سریع‌تر افراد بیشتری را مبتلا می‌کند. اما طبق محاسبات ۱/۴% افراد مبتلا به کرونا در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند و ۹۸/۶% بهبود پیدا می‌کنند.
ویروس کرونا

علائم بیماری کرونا

قبل از بررسی تفاوت کرونا و آنفولانزا و سایر بیماری‌های مشابه بهتر است به صورت جداگانه علائم این بیماری‌ها را بدانید. سازمان بهداشت جهانی شایع‌ترین علائم ابتلا به این ویروس را سرفه‌ی خشک، خستگی و تب اعلام کرده است. از دیگر علائمی که کمتر شایع است نیز می‌توان به جوش زدن پوست یا رنگ پریدگی انگشتان دست و پا، از دست دادن بویایی و چشایی، سر درد، کوفتگی و گلو درد اشاره نمود. در سخت‌ترین شرایط ابتلا، فرد کم آوردن نفس یا درد و فشار بر قفسه سینه را تجربه خواهد کرد.

آنفولانزا چیست ؟

بیماری آنفولانزا، بیماری ویروسی حاد تنفسی است. زمانی که فرد به این بیماری آلوده می‌شود با سرفه و عطسه خود می‌تواند دیگران را نیز مبتلا کند. قطرات آلوده روی سطوح و دست‌های بیمار قرار می‌گیرد و یا در هوا پراکنده می‌شود. سایر افراد با استنشاق هوای آلوده یا لمس سطوح آلوده به ویروس، ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. این بیماری با شیوع کمتر آمار مرگ بیشتری را به خود اختصاص داده است. طبق گزارشات میزان مرگ و میر سالانه ناشی از این بیماری در سراسر دنیا ۳۰۰ تا ۶۵۰ هزار نفر است.
آنفولانزا2

علائم بیماری آنفولانزا

علائمی همچون گلو درد، درد عضلانی، گرفتگی، سرفه و تب می‌تواند نشان دهنده این باشد که شما آنفولانزا گرفته‌اید. اگر آنفولانزا داشته باشید احتمالا تب ۳۷ تا ۴۰ درجه سانتی گراد را تجربه خواهید کرد. در کودکان نیز تب آنفولانزا درجه بالاتری دارد. این بیماری می‌تواند خستگی و درد را برای شما به همراه داشته باشد. احساس ضعف و خستگی ممکن است تا ۳ هفته طول بکشد و یا حتی طولانی‌تر شود!

سرماخوردگی چیست ؟

بیش از دویست نوع ویروس عامل سرماخوردگی وجود دارد، با این حال راینو ویروس‌ها متداول‌ترین عامل این بیماری هستند. سرماخوردگی یک بیماری واگیردار مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی است و عمدتا بینی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ویروس‌های عامل می‌توانند تا مدت زمان طولانی در محیط فعال بمانند و از طریق دستان به بینی و چشمان که محل عفونت هستند، منتقل شوند. ویروس از طریق عطسه، سرفه و تماس با اشیا آلوده یا افراد قابلیت انتقال به بدن را دارد. فصل ابتلا به این بیماری فصل پاییز و زمستان است و میزان مبتلایان به سرماخوردگی افزایش می‌یابد. ولی تا کنون آماری از فوت فرد بیمار در اثر سرماخوردگی گزارش نشده است. شیوع این بیماری نیز بسیار کمتر بوده و با اجتناب از تردد در محیط‌های عمومی نزدیک به صفر است.
آنفولانزا

علائم بیماری سرماخوردگی

سرماخوردگی معمولا با عطسه، سر درد و خستگی آغاز شده و با علائمی همچون سرفه، آبریزش بینی، تب و گلو درد ادامه دارد. این بیماری معمولا بعد از هفت تا ده روز برطرف می‌شود ولی برخی علائم ممکن است تا سه هفته طول بکشد. همانطور که پیش از این اشاره شد، تفاوت کرونا و سرماخوردگی در بسیاری از علائم در میزان شدت و مدت زمان آن است.

آلرژی یا حساسیت چیست ؟

قبل از نام بردن تفاوت کرونا و حساسیت بهتر است با این بیماری آشنا شوید. حساسیت یک پاسخ سیستم ایمنی به یک ماده خارجی است که معمولا برای بدن مضر نیست. به این ماده خارجی آلرژن گفته می‌شود و می‌تواند شامل غذاهای خاص، گرده یا غذای شور حیوانات خانگی باشد. زمانی که شما آلرژی دارید، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی‌هایی را ایجاد می‌کند که آلرژن خاص را مضر می‌دانند. این واکنش می‌تواند به اشتباه باشد و سبب ایجاد اختلال در مجاری هوایی یا دستگاه گوارش شما شود. شدت آلرژی در افراد مختلف متفاوت است و می‌تواند از تحریک جزئی تا آنافیلاکسی متغیر باشد. این بیماری واگیردار نبوده و مرگی هم در پی ندارد.
آلرژی تفاوت کرونا و سرماخوردگی

علائم بیماری آلرژی

علائم این بیماری به نوع ماده آلرژی زا بستگی دارد. این ماده می‌تواند در مجاری هوایی، معابر بینی، سینوس‌ها، پوست و دستگاه گوارش شما تاثیرگذار باشد. عطسه، خارش چشم‌ها، بینی یا سقف دهان، آبریزش، چشم‌های قرمز یا متورم از جمله علائم معمول حساسیت هستند. علائم آلرژی غذایی نیز شامل سوزش در دهان، کهیر، تورم صورت، گلو یا زبان می‌شود.

چطور بیماری خود را تشخیص دهید ؟

پس از اینکه به صورت جداگانه این بیماری‌های ویروسی را معرفی کردیم، به دلیل شباهت بهتر است علائمشان را با یکدیگر مقایسه کنیم. در ادامه شما تفاوت کرونا و آنفولانزا ، تفاوت کرونا و سرماخوردگی و تفاوت کرونا و حساسیت را می‌شناسید و می‌توانید جهت درمان مناسب اقدام نمایید.

علائم کرونا آنفولانزا سرماخوردگی حساسیت
سرفه شایع شایع/ شدید متعادل تا خفیف گاهی
عطسه بسیار جزئی گاهی متداول متداول
گلو درد بسیار جزئی شایع شایع گاهی
تنگی نفس در وضعیت وخیم‌تر نادر نادر نادر بجز حساسیت آسم
اسهال بسیار جزئی گاهی در کودکان اصلا اصلا
خستگی و ضعف متداول شدید خفیف گاهی
کوفتگی مفرط بسیار جزئی متداول جزئی اصلا
سر درد بسیار جزئی شدید شایع نیست شایع نیست
آبریزش یا گرفتگی بینی نادر گاهی شایع شایع
از دست دادن حس بویایی و چشایی نادر گاهی گاهی اصلا
تب شایع بالا نادر اصلا

در نهایت اگر در فصل بهار دچار این علائم شدید و سابقه‌ی حساسیت و آلرژی دارید ابتدا به این دو بیماری شک کنید. چنانچه در فصل پاییز و زمستان هستیم و احساس کوفتگی و درد و تب دارید، امکان دارد به سرماخوردگی دچار شده باشید. با توجه به اینکه واکسن آنفولانزا شما را از ابتلا به این بیماری مصون می‌کند، پس از زدن واکسن احتمال ابتلا بسیار کم است. همچنین به طور معمول در صورت رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی و حاضر نشدن در جوامع عمومی امکان ابتلا به بیماری کرونا وجود ندارد.

سخن پایانی

به علت شباهت برخی از بیماری‌های ویروسی برای اینکه بهتر بتوانید بیماری خود را تشخیص دهید لازم است از تفاوت کرونا و آنفولانزا ، سرماخوردگی و حساسیت اطلاع داشته باشید. سپس با در نظر داشتن علائم نسبت به برطرف نمودن بیماری خود اقدام نمایید. اگر نمی‌دانید که دقیقا به چه بیماری مبتلا هستید و در مورد آن نگرانید، حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند تشخیص دهد که ویروس تنفسی شما از چه نوعی است.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :