دمنوش لاغری دمنوش لاغری

تاثیر عطر بر جسم و روح


0 1108

تاثیر عطر بر جسم و روح

تاثیر عطر بر جسم و روح به قدری است که یکی از رایج ترین روش های درمانی برای رفع مشکلات روانی و ذهنی در طب کهن، استفاده از عطر درمانی یا درمان با رایحه های مختلف بوده است که امروزه از آن با عنوان آروماتراپی یاد می شود. در مطلب انواع عطر به شرح کامل درباره عطرها پرداخته ایم و در این مطلب سعی داریم به شرح تاثیرات عطر بپردازیم.

حس بویایی، قوی ترین حس ما انسان هاست و رایحه ها می توانند آثار کوتاه مدت و بلندمدت مثبت و منفی فراوانی بر روح و جسم ما داشته باشند. مواد اولیه معطر سازنده عطر از طریق استخراج از منابع گیاهی، حیوانی و یا از روش‌ های تولید مصنوعی مواد شیمیایی تهیه می‌ گردند.

روانشناسان بر این باورند که عطرها و رایحه های مختلف آن ها، بر روحیه، حالات جسمی و خواب انسان تاثیرگذار می باشد. افشاندن عطر گل در اتاق خواب نسبت به وجود بوی نامطبوع و یا عدم وجود هیچ عطری در فضا، باعث دیدن خواب‌ های آرام تر و بهتری می‌ شود.

عطر درمانی (آروماتراپی)

تاثیر عطر بر جسم و روح

عطر درمانی شاخه‌ ای از طب گیاهی در تاثیر عطر بر جسم و روح است که در آن از برخی روغن‌ های گیاهی به ‌صورت استنشاقی یا همراه با ماساژ، به ‌صورت موضعی استفاده می‌ شود. آروماتراپی استفاده از روغن عصاره‌ای گیاهان برای حمایت و تعادل ذهن، بدن و روح و روان است.

حس بویایی در مغز کنترل می‌ شود و این گونه به نظر می رسد که در انسان های نخستین این قوه بسیار قوی ‌تر بوده است، تا بتوانند غذا و دشمن را ردیابی کنند. اما با اینکه این حد از قدرت کاربرد عطر به طور گسترده‌ای از بین رفته است، تاثیراتش بر جسم و مغز همچنان به قوت خود باقی‌ است.

تحقیقات معتبری نشان می دهند که عطر می‌ تواند بر هر چیزی، از قبیل خواب و احساسات، رانندگی، استرس، درد، تمرکز، حافظه و عشق، تاثیرگذار باشد. در حالی که یک بار بو کردن اسطوخودوس باعث ترشح هورمون‌ های خوشحالی می‌ شود و ما را خوشحال می‌ کند؛ همچنین عطر ناشی از گیاه اسطوخودوس باعث شل شدن عضلات و آرامش روانی می شود. بوی این گیاه خوش عطر به درمان بی خوابی یا اختلال خواب هم کمک می کند و می تواند در پیشگیری از ابتلا به افسردگی هم موثر باشد.

از جمله بخش های تاثیر عطر بر جسم و روح می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تاثیر عطر بر جسم و روح

  • استشمام عطر وانیل باعث افزایش شادی و آرامش می شود. از این رو، بهتر است گاهی در منزل، شمع یا عودهای وانیلی روشن کنید.
  • بوییدن عطر گل رز باعث کاهش فشار خون می‌ شود و مقدار کمی اکالیپتوس باعث هوشیاری می گردد.
  • استشمام بوی رزماری با تحرک نورون های مغزی باعث افزایش هوشیاری، افزایش قدرت حافظه و بهبود بازده کاری می شود. به همین دلیل از رزماری در ادارات و شرکت ها به عنوان خوشبو کننده هوا استفاده می شود.
  • عطر درخت کاج یا صنوبر ایجاد آرامش روانی و کاهش اضطراب می شود. به همین دلیل هم وقتی ما برای گردش به جنگل می رویم، کاملا از نظر روانی به آرامش می رسیم.
  • بوی نعناع تازه باعث خنک شدن راه های تنفسی، افزایش تمرکز، هوشیاری و تحرک می شود.
  • بوی علف تازه باعث آزاد شدن ترکیبات شیمیایی در مغز می شود که این ترکیبات، احساس رضایت مندی و آرامش را برای شما به ارمغان خواهند آورد.
  • استشمام بوی سیب به تخفیف علائم سردردهای میگرنی کمک می کند و استرس و عصبانیت را هم کاهش می دهد.
  • استشمام بوی روغن زیتون در طول پخت و پز باعث کاهش اشتها، پیشگیری از پرخوری و البته لذت بردن از صرف غذا می شود.

نکته مهم

تاثیر عطر بر جسم و روح

با توجه به موارد یاد شده در تاثیر عطر بر جسم و روح که تنها گوشه کوچکی از مواد عطر ساز هستند، شما می توانید در مقاطع مختلف زندگی و نیازهای گوناگون خود در آن مقطع، به مواد تشکیل دهنده عطرها و ادکلن ها در نت های مختلف که در کاتالوگ شرکت سازنده ثبت شده است، رجوع کرده  و درمان نقص جسمی و روحی خود را بیابید.

مجله پزشکی مثبت سبز

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲ میانگین: ۳]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :