Immunosom
مجله پزشکی و سلامت

کرم ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بی رنگ ؟

ضد آفتاب در روتین پوستی همه افراد باید گنجانده شود. خرید ضد آفتاب باید با آگاهی صورت گیرد تا محصول مورد نظر مناسب با نوع پوست باشد. تفاوت ضد آفتاب رنگی را با بدون رنگ می‌دانید؟ آیا ضد آفتاب رنگی هم به اندازه ضد آفتاب معمولی اثر مخرب اشعه مضر...

تفاوت ضد آفتاب رنگی و بی رنگ

کرم ضد آفتاب رنگی نسبت به بی‌رنگ درخشش بیشتری به پوست شما می‌بخشد. این نوع ضد آفتاب‌ها نیز دارای SPF بوده و در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید از پوست محافظت به عمل می‌آورند. حتی بعضی از آنها می‌توانند از پوست در مقابل صفحه نمایش کامپیوتر نیز مراقبت نمایند و بنابراین پوستی صاف‌تر و شاداب‌تر به شما ارائه دهند. در این مقاله هر آنچه لازم است در مورد تفاوت ضد آفتاب رنگی و بی رنگ بدانید، برایتان شرح خواهیم داد.

ضد آفتاب رنگی چیست ؟

کرم‌های ضد آفتاب رنگی حاوی رنگدانه‌هایی به نام اکسید آهن بوده و در آنها از اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم نیز استفاده می‌شود. رنگدانه‌هایی که در کرم ضد آفتاب رنگی استفاده می‌شوند، قابلیت منعکس کردن نورهای نامرئی را دارند. ضد آفتاب رنگی نه تنها در برابر اشعه UV بلکه در مقابل نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش کامپیوتر و تلفن همراه نیز از پوست محافظت کرده و آنها را مسدود می‌کند. در گذشته بیشتر مردم از ضد آفتاب‌های مبتنی بر مواد معدنی استفاده می‌کردند که پس از استفاده یک لایه سفید گچی روی پوست بر جای می‌گذاشت و ظاهر زیبایی به پوست نمی‌داد. برای رفع این مشکل به کرم‌های ضد آفتاب مبتنی بر مواد معدنی رنگدانه اضافه شد تا  پوشانندگی بهتری برای پوست داشته باشند.

 قیمت کرم ضد آفتاب

کلیک کنید تا قیمت کرم ضد آفتاب رنگی و بی رنگ را در داروخانه آنلاین مثبت سبز ببینید.

تفاوت ضد آفتاب رنگی و بی رنگ

مهم‌ترین فرق این دو کرم به شرح زیر است:

قرص هیرویت هلث اید 60 عددی
قیمت اصلی: 147.200 تومان
قیمت با تخفیف: 97.600 تومان
قرص هیرویت هلث اید 60 عددی
قیمت اصلی: 147.200 تومان
قیمت با تخفیف: 97.600 تومان

ضد آفتاب رنگی به رفع عیوب پوست کمک می کند

کرم‌های ضد آفتاب رنگی، رنگ پایه روشن و غیر چرب به پوست داده و عیوب و لک‌های جزئی پوست را به خوبی می‌پوشاند.

ضد آفتاب رنگی به جای کرم پودر

شما می‌توانید کرم ضد آفتاب رنگی را به جای یک کرم پودر معمولی مورد استفاده قرار دهید. در این حالت بدون نیاز به داشتن یک آرایش سنگین می‌توانید درخششی طبیعی به پوست خود بدهید. کرم‌های ضد آفتاب رنگی معمولا بافت سبکی داشته و ردی از چربی از خود بر جای نمی‌گذارند.

ضد آفتاب رنگی و محافظت از پوست در برابر نور آبی

یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از کرم ضد آفتاب رنگی در برابر ضد آفتاب‌های معمولی این است که علاوه بر مراقبت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش در برابر نور آبی کامپیوتر، تبلت و موبایل نیز از پوست محافظت به عمل می‌آورند. تحقیقات نشان می‌دهد که حتی قرار گرفتن کوتاه مدت در برابر نور آبی برای پوست مضر بوده و استرس اکسیداتیو را در پوست افزایش می‌دهد. این عارضه می‌تواند منجر به بروز چین و چروک زودرس شده و لک‌های تیره روی پوست ایجاد کند. ضد آفتابی که قابلیت خنثی کردن اثر مخرب نور آبی را دارد در جلوگیری از بروز زودهنگام علائم پیری می‌تواند موثر باشد.

تفاوت ترکیبات موجود در کرم ضد آفتاب رنگی و بی رنگ

تفاوت ضد آفتاب رنگی و بی رنگ به ترکیبات موجود در آنها مربوط است. چنانچه شرح دادیم در ضد آفتاب رنگی از مواد معدنی مانند زینک اکسید و دی اکسید تیتانیوم استتفاده می‌شود تا بتواند اشعه ماورا بنفش را خنثی کند. کرم ضد آفتاب بی رنگ نیز حاوی مواد شیمیایی و معدنی است با این تفاوت که مثل ضد آفتاب رنگی در آن از رنگدانه استفاده نشده است. بنابراین رنگی به پوست نمی‌دهد.

ترکیبات ضد آفتاب رنگی و بی رنگ

ضد آفتاب را قبل از آرایش بزنیم یا بعد از آرایش ؟

اگر می‌خواهید به طور کامل در برابر آسیب نور خورشید در امان باشید، باید کرم ضد آفتاب را مستقیم روی پوست خود بزنید. یعنی اگر قرار است از پرایمر یا فونداسیون دیگری استفاده نمایید، آنها را باید روی ضد آفتاب خود بمالید. البته چنانچه از مرطوب کننده نیز استفاده می‌کنید، بهتر است آن را زیر ضد آفتاب (معدنی) مورد استفاده قرار دهید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه کنید: ترتیب استفاده از ضد آفتاب و لوازم آرایش

آیا ضد آفتاب رنگی باعث لک می شود ؟

این باور از لحاظ علمی رد می‌شود که استفاده از ضد آفتاب رنگی باعث ایجاد لک خواهد شد. همان‌طور که شرح دادیم کرم ضد آفتاب رنگی همان ترکیبات کرم ضد آفتاب معمولی را دارد. تنها تفاوت در ترکیبات مربوط به وجود رنگدانه‌هایی است که به پوست رنگ می‌بخشند و عیبوبی نظیر جوش یا لک را پوشش می‌دهند. بنابراین ترکیب مضری در ضد آفتاب رنگی وجود ندارد که باعث ایجاد لک شود.

نحوه استفاده از ضد آفتاب معمولی و ضد آفتاب رنگی

تفاوت ضد آفتاب رنگی و بی رنگ را برایتان شرح دادیم. فرقی نمی‌کند کدامیک از این دو نوع محصول را مورد استفاده قرار دهید. نکته مهم این است که برای صورت خود حداقل به اندازه ½ قاشق چایخوری کرم ضد آفتاب برداشته و به پوست خود بمالید. اگر پوستتان چرب است از ضد آفتاب‌های سبک و فاقد چربی استفاده کنید. اما اگر پوستتان خشک است، ضد آفتابی بزنید که خاصیت آبرسانی هم داشته باشد. کرم را خوب روی پوست ماساژ دهید تا جذب شده و همه قسمت‌های صورت را بپوشاند. اگر لازم است این کرم را به گردن خود نیز بزنید.

 نحوه استفاده از ضد آفتاب

آیا ضد آفتاب رنگی مانع از جذب ویتامین دی می شود ؟

طول موج‌های UV خورشید طول موج‌های خاصی هستند که باعث تشکیل ویتامین دی در پوست می‌شوند. مطالعات بالینی هرگز نشان نداده‌اند که استفاده روزانه از کرم‌های ضد آفتاب منجر به کمبود ویتامین D در بدن خواهد شد. افرادی که روزانه از ضد آفتاب استفاده می‌کنند، به راحتی قادرند سطح ویتامین دی در بدن خود را در حد مناسب حفظ نمایند. این مسئله هم در مورد ضد آفتاب معمولی صادق است و هم ضد آفتاب رنگی.

ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بی رنگ ؟

با توجه به تفاوت ضد آفتاب رنگی و بی رنگ ممکن است این سوال پیش آید که کدامیک از آنها بهتر است؟ در واقع پاسخ به طور کامل به نیاز شما بستگی دارد. اگر تنها در پی محافظت از پوست خود در برابر آفتاب هستید، می‌توانید از ضد آفتاب بی‌رنگ استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید علاوه بر این مزیت، از مزیت پوشانندگی و خنثی شدن اثر مخرب نور موبایل، کامپیوتر و تبلت نیز برخودار شوید، بهتر است از ضد آفتاب رنگی استفاده کنید. ضد آفتاب رنگی را با طیف رنگی انتخاب کنید که با رنگ پوست طبیعی شما مطابقت داشته باشد.

سخن پایانی

تفاوت ضد آفتاب رنگی و بی رنگ در ترکیبات آنها و تاثیری است که از خود روی پوست بر جای می‌گذارند. اما هر دو می‌توانند در برابر اشعه UV از پوست محافظت به عمل آورند. انواع ضد آفتاب رنگی و بدون رنگ را در بهترین مارک‌ها می‌توانید در داروخانه آنلاین مثبت سبز یافته و خریداری نمایید. فراموش نکنید که ضد آفتاب باید در روتین پوستی شما همیشه وجود داشته باشد تا از سرطان پوست، بروز چین و چروک، آفتاب سوختگی و ایجاد لک جلوگیری به عمل آورد.

سوالات متداول در مورد ضد آفتاب رنگی و بی رنگ

[sp_easyaccordion id=”80087″]

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: 7 میانگین: 4]
شاید برای شما جذاب باشد
بهترین کرم های دور چشم
بهترین کرم های دور چشم برای رفع چروک، پف و سیاهی دور چشم
شکستن قولنج
آیا شکستن قولنج خطرناک است؟
آیا مولتی دیلی برای کودکان هم مفید است؟
آیا مولتی دیلی برای کودکان هم مفید است؟
تری متافان درمان کننده اورژانسی فشار خون
تری متافان درمان کننده اورژانسی فشار خون
غذا های کم کالری
غذاهای کم کالری برای کاهش وزن کدامند؟
مکمل های لازم برای بدنسازی
مکمل های لازم برای بدنسازی که باید در خانه داشته باشیم
آزاده فراهانی
نتیجه معتبرترین و بروزترین تحقیقات علمی را در حوزه بهداشت، سلامت و زیبایی به ساد‌ه‌ترین زبان به نگارش درمی‌آورم تا راهنمای شما باشد برای انتخاب یک سبک زندگی سالم‌تر
بحث و تبادل نظر
guest

3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سمیه
سمیه

خیلی ضدافتاب خوبه

معتمدی
معتمدی

ترکیبات ضد آفتاب بچه ها با بزرگا فرق داره؟

دکتر مریم خداوردیخان
دکتر مریم خداوردیخان
پاسخ به  معتمدی

سلام کاربر گرامی
بله متفاوت هست.