بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

انواع بیماری های لثه


زمان خواندن تقریبی مقاله : 3 دقیقه
0 675

بیماری های لثه جزو بیماری هایی است که با توجه به گسترده شدن علم روز، توجه ویژه ای به آنها شده و پیشگیری و درمان آن باعث افزایش و بهبود سلامت می شود. مهم ترین بیماری های لثه را می توان ژنژیویت Gingivits یا همان التهاب لثه و پریودنتیت Periodontal یا همان تخریب استخوان اطراف دندان دانست.

دلایل ایجاد بیماری های لثه کدام است؟

 • دیابت
 • بارداری
 • دخانیات
 • عوامل ژنتیکی
 • مصرف برخی از داروها
 • اختلال در سیستم ایمنی
 • کجی و نامرتب بودن دندان ها
 • شکستگی یا ترک خوردن پرکردگی دندان

تفاوت دو بیماری

در ژنژیویت که به معنای التهاب لثه است، استخوان اطراف دندان سالم می باشد، ولی در پریودنتیت استخوان اطراف دندان تخریب می‌گردد. به یاد داشته باشید که مسیر پیشرفت بیماری های لثه از ژنژیویت به سوی پیوره می باشد. پس اگر بیماری لثه در مرحله اول کنترل گردد، می توان از تخریب استخوان جلوگیری نمود.

علائم التهاب لثه کدامند؟

خون‌ریزی از لثه و تغییر رنگ لثه از جمله مهم ترین علائم التهاب لثه می باشد. در بسیاری از موارد، لثه در اثر التهاب، نرم و متورم می‌گردد و گاهی اوقات لثه دچار افزایش حجم نیز می شود.

تبدیل ژنژیویت به پیوره معمولا به دلیل عدم رعایت کافی بهداشت دهان و مستعد بودن فرد خصوصا از نظر عوامل ایمنی بدن صورت می‌گیرد.

علائم پیوره

علائم این بیماری، شامل خونریزی لثه، بوی بد دهان، درد مبهم در فک‌ ها، احساس درد بین دندان ها، احساس خارش در لثه، تمایل به فرو بردن اجسام تیز در بین دندان ها،‌ ترشح چرک از لثه، لقی دندان، جابه جا شدن دندان ها،‌ گیر کردن غذا بین دندان ها و… است.

علائم ایجاد این بیماری ها

وقتی پلاک میکروبی در کنار لثه باقی بماند با ترشح مواد سمی به لثه آسیب می‌ رساند. هرچه پلاک مدت بیشتری بر روی دندان ها باقی بماند،‌ مواد سمی بیشتری ترشح شده و آسیب به لثه بیشتر خواهد شد. به تدریج با رسوب مواد معدنی در پلاک، جنس پلاک سخت تر شده و به صورت لایه آهکی سختی به دندان می‌چسبد. به این لایه آهکی که به رنگ سفید، زرد یا قهوه ای رنگ می باشد، جرم گویند. جرم پس از تشکیل به دلیل سطح خشن و ناصافی که دارد باعث تجمع بیشتر پلاک بر روی دندانها شده و بیماری لثه را شدید تر می‌کند.

بهترین روش پیشگیری

 • بهترین روش حفظ سلامت دهان و دندان، استفاده از مسواک است. حداقل دفعات توصیه شده برای مسواک زدن دو بار در شبانه روز است. گفتنی است روش مسواک زدن بیش از تعداد آن، اهمیت دارد. به همین دلیل توصیه می گردد حتما روش صحیح مسواک زدن به تمامی افراد جامعه بخصوص در مدارس آموزش داده شود.
 • قبل از مسواک زدن از نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان ها استفاده کنید. این کار باعث می شود باقی مانده غذا و باکتری های گیر افتاده در بین دندان ها از جای خود بیرون آمده و به وسیله مسواک و خمیر دندان از دهان خارج شوند .
 • مسواک خود را هر سه ماه یک بار تعویض کنید چون الیاف کهنه مسواک قادر به برداشتن پلاک های چسبیده به دندان ها نیستند. هر شش ماه یک بار برای چکاپ و جرم گیری به دندانپزشکی مراجعه نمایید.
لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :