انواع گزش حشرات و درمان آن چیست؟


0 1243

انواع گزش حشرات و درمان آن چیست؟

گزش حشرات برای همه افراد رخ داده است. گزش پشه، کنه، زنبور و… کم و بیش و بسته به شرایط زندگی هر فرد ممکن است پیش آمده باشد.

اگر شما به سفرهایی کوتاه تفریحی و خوابیدن در دل کوه ها و جنگل ها عادت دارید، قطعا بیش از دیگر افراد با نیش حشرات متفاوت روبه رو شده اید. بهتر است با توجه به نوع نیش و علائم بروز آن، راه های درمان را تا قبل از رسیدن به پزشک فرا بگیریم، چرا که در برخی مواقع زندگی افراد به این مراقبت بستگی دارد.

گزیدگی حشرات معمولا یک یا چند برآمدگی قرمز رنگ ایجاد می کند که خارش دار و گاهی دردناک است. در وسط این برآمدگی معمولا سوراخ بسیار ریزی است که انتهای نیش حشره از آن بیرون زده است. به جز سوزش و خارش و کمی درد، در شرایط نرمال نباید علامت دیگری در فرد بروز کند.

کدام حشرات نیش دارند؟

پشه های ریز، مگس، زنبور عسل، زنبور معمولی، برخی مورچه ها، برخی عنکبوت ها، کک، شپش و…از جمله حشراتی هستند که قابلیت نیش زدن دارند.

گزش حشرات غالبا چه علائمی دارند؟

قرمز شدن پوست، ورم، خارش، سوزش و درد در جای گزیدگی طبیعی است اما اگر این علائم پس از حدود ۱۰ روز از میان نرفت و با علائمی چون سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، درد در قفسه سینه و تنگی نفس همراه شد، حتما به پزشک مراجعه کنید و روند درمان را طی نمایید.

در مواردی که کودکان زیر ۵ سال دچار گزش شده اند، بخصوص اگر در سفری غیر از محل زندگی این اتفاق افتاد، حتما قبل از حاد شدن علائم، کودک را به پزشک برسانید.

گزش با پشه و مگس:

مگس و پشه می توانند باعث گسترش بیماری ها شوند. بنابراین محل نیش را کاملا با آب و صابون بشویید و از یک ماده‌ ضد عفونی کننده استفاده نمایید.

نیش مگس و پشه موجب تورم و خارش شدیدی می شود. بهتر است قبل از هر کاری جای نیش را به خوبی با آب و صابون بشویید. در صورتی که پس از ۴ روز جای آن ترمیم نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید، چرا که شاید حشره ای که شما را گزیده، پشه یا مگس نبوده است.

گزش کنه:

با یک موچین به آرامی کنه را بیرون بکشید. مراقب باشید این کار را به سرعت انجام ندهید. اگر موفق نشدید، یک کبریت روشن، پشت کنه نگه دارید، شاید گرما باعث خارج شدن کنه شود. هنگامی که کنه را جدا کردید، محل گزش را با آب و صابون بشویید. سپس از ید و یا دیگر مواد ضدعفونی کننده برای جلوگیری از عفونت استفاده کنید.

اگر کنه ای شما را گزیده است، ممکن است روی مچ یا قوزک پا یک قرمزی پدیدار شود و به بقیه‌ بدن گسترش یابد و به دنبال آن دچار تب شدید و سردرد شوید. این بیماری می تواند کشنده باشد، پس به محض ظهور این علایم به پزشک مراجعه کنید.

نیش عقرب:

نشانه های نیش عقرب شامل درد، تورم، خارش، استفراغ، عرق کردن، و مشکلات بینایی است. بلافاصله باید تحت نظر پزشک و تیم پزشکی قرار بگیرید.

نیش زنبور:

نیش زنبور موجب درد و ناراحتی موقتی می ‌شود، اما مشکل جدی یا همیشگی برای سلامت ایجاد نمی کند. با این حال گاهی ممکن است موجب عفونت‌ هایی شود که نیاز به درمان دارد و یا واکنش های آلرژیکی را به وجود آورد که می ‌تواند جدی و یا حتی کشنده باشد.

گزش کک:

برخی از افراد به گزش کک بسیار حساس هستند، اما خاراندن می تواند باعث ایجاد یک زخم یا عفونت جدی شود.

مجله پزشکی مثبت سبز

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :