پیشگیری از پیری پوست پیشگیری از پیری پوست

مواد غذایی مفید بعد از جراحی بینی


0 1359

مواد غذایی مفید بعد از جراحی بینی

نه تنها جراحی بینی بلکه سایر عمل ها نیازمنده یه سری پیش مراقبت ها قبل از جراحی و همینطور یه سری مراقبت ها بعد از عمل می باشد. بنابراین مواد غذایی مفید بعد از جراحی بینی بسیار مهمه زیرا برخورداری از رژیم غذایی مناسب، عوارض ناشی از جراحی رو کاهش داده و روند بهبودی رو تسریع می بخشه.

رژیم غذایی مناسب قبل از رینوپلاستی شامل مصرف چه غذاهایی می شه؟

اگر دو تا چهار هفته قبل از جراحی سعی کنین تغذیه مناسبی داشته باشین، روند التیام بخشی زخم ها با سرعت بیشتری بهبودی پیدا می کنه.

پروتئین: این ماده که دومین جزء بزرگ بدن هست برای ساخت و ترمیم بافت ها ضروریه، پس مصرف روزمره از انواع پروتئین سبب ترمیم بافت ها بعد از جراحی می شه.

ویتامین ها و مواد معدنی: مصرف متعادل مولتی ویتامین از جمله ویتامین سی و ای کمک به بهبود زخم ها می کنه، اما دقت نظر داشته باشین که افراط در مصرف ویتامین ها اصلا توصیه نمی شه.

یادتون باشه ۲۴ ساعت قبل از جراحی، از میوه جات و سبزیجات استفاده نکین و همینطور در حدود ۱۰ روز قبل، مصرف چای سبز رو متوقف کنین، زیرا ممکنه در بیهوشی تاثیرات منفی داشته باشه و منجر به افزایش فشار خون و افزایش ضربان قلب بشه.

حال ببینیم مواد غذایی مفید بعد از جراحی بینی کدامند؟

قبل از هر چیز لازم به ذکره در حدود ۶ ساعت بعد از رینوپلاستی نه تنها مواد غذایی بلکه هیچ گونه نوشیدنی هم نباید مصرف بشه، زیرا اثر داروی بیهوشی کماکان در بدن وجود داره و ممکنه در صورت خوردن غذا و یا نوشیدنی معده دچار حالت تهوع بشه که این حالت برای جراحی بسیار مضر بوده و منجر به تورم و کبودی بیشتر در بینی خواهد شد.

مسلما بعد از جراحی ما نیاز به یه سری مواد غذایی داریم که سیستم ایمنی بدن رو تقویت کنه و درد و التهاب ناشی از ورم جراحی رو هم کمتر کنه، بنابراین از یه سری از مواد غذایی که شامل شکر، مواد آلرژیک، کافئین دار و الکل هست باید پرهیز کنین و در عوض تغدیه مناسبی به شرح زیر داشته بشین:

چند ساعت بعد از جراحی

۴ تا ۶ ساعت بعد از عمل می تونین آب میوه طبیعی که بهتره آب اناناس و کرفس باشه رو میل کنین، و حتی آناناس رو ۱۰ روز قبل از جراحی روزانه میل کنین زیرا این میوه دارای ماده ای به نام بروملین است که سبب کاهش التهابات بعد از جراحی می شه، و همچنین با نوشیدن اون بعد از جراحی میزان کبودی های بوجود اومده رو به حداقل می رسونه. آناناس از این جهت یه گزینه خوب برای نوشیدن بعد از جراحیه که با تسکین حالت تهوع به گوارش کمک می کنه و حتی گرفتگی بینی رو هم برطرف می کنه.

اون دستته از مواد غذایی که در طی دوران نقاهت بایستی مصرف بشن در حوزه پروتئین؛ چربی، فیبر، مواد غذایی ضد التهابی و همینطور مصرف مدام آب هستش.

۶ تا ۷ ساعت بعد از جراحی

می تونین اقدام به خوردن غذا کنین که بهتره از نوع سوپ و بسیار روان و نرم باشه که داخلش روغن زیتون هم بریزین که مسهل باشه.

یک هفته تا ده روز بعد از جراحی

تو این مدت غذاهایی رو استفاده کنین که شامل حبوبات، پروتئین حیوونی، سبزیجات و روغن زیتون باشن، مجموع این نوع مواد خوراکی سبب کاهش یبوست و به نحوی ضد التهابی هستن که کاهش تورم و کبودی رو سبب می شن. اما مهمه که مجموع این غذاها بسیار نرم و به شکل پوره مانند طبخ شده باشه.

دیگر مراقبت های تغذیه ای بعد از جراحی

  • در هفته های ابتدایی بعد از جراحی از خوردن میوه جات و سبزیجات سفت مانند سیب، هویج و همینطور ته دیگ و غذاهای شور جدا خودداری کنین.
  • روزانه تعداد ۸ لیوان آب رو فراموش نکنین.

مجله مثبت سبز

 

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :