مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
مجله مثبت سبز از گردهمایی نیروهای متخصص، پر انرژی و جوان تشکیل شده است که علاقمند به تحقیق و پژوهش در مسیر دستیابی به اطلاعات معتبر و بروز دنیا هستند

عمل لیزیک چشم چگونه است؟

عمل لیزیک چشم چگونه است؟

لیزیک یک روش جراحی لیزری چشم است که برای اصلاح عیوب انکساری چشم در افراد نزدیک بین، دوربین و آستیگمات استفاده می شود.

این روش جراحی چشم یکی از کم خطرترین روش های جراحی برای رفع عیوب انکساری چشم می باشد. در این روش، ضخامتی از قرنیه را به وسیله تیغه های میکروکراتوم و یا امروزه بوسیله لیزر فمتوسکند برش داده شد و جمع می گردد و سپس با تاباندن لیزر، لایه جمع شده بر روی محل قبل برگردانده می شود.

روش انجام لیزیک چشم:

یکی از بهترین انواع لیزیک استفاده از تکنیک فمتولیزیک است که ترکیبی از لیزر فمتوسکند و لیزر اگزایمر می باشد. فمتو لیزیک شیوه برتر لیزیک است و جزء جدیدترین روش های جراحی جهت درمان عیوب انکساری چشم می باشد. به کمک دستگاه لیزر فمتوسکند می توان مقدار انرژی و تعداد پالسهای تابیده شده را مشخص و انرژی لیزر را به صورت نقطه ای در عمق و سطح قرنیه متمرکز کرد.

این عمل برای بیمار بسیار راحت وبه اصطلاح سرپایی بوده و با استفاده از قطره بی‌حسی چشم و بدون درد و تزریقی انجام می‌شود. مدت زمان لازم برای جراحی هر کدام از چشم ها در حدود ۵ دقیقه و طول مدت انجام لیز هم بین ۵ تا ۲۰ ثانیه متغییر است. در این روش به وسیله پالسهای فرستاده شده از لیزر، حباب های میکروسکوپی ایجاد می گردد و به وسیله تشکیل مجموعه ای از این حبابها، قرنیه برش داده می شود.

در ابتدا یک لایه بسیار نازک با ضخامت حدود ۱۶۰ میکرون از سطح قرنیه چشم بیمار برداشته شده و سپس توسط دستگاه لیزر اکسایمر که با کامپیوتر کنترل می ‏شود، تراش قرنیه با توجه به شماره عینک بیمار انجام می شود.

پس از انجام این عمل  سوزش و اشک ریزش وجود دارد، اما معمولا نیازی به استفاده از داروی ضد درد نیست و معمولا روز بعد از عمل می‏توان به انجام فعالیت های روزمره بازگشت و لذت نداشتن عینک را بر روی چشم خود تجربه نمایید.

مجله پزشکی مثبت سبز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.