راه های تشخیص کم کاری تیروئید


0 535

اگر نشانه و علائمی از ضعیف شدن غده تیروئید حس می‌کنید، احتمالا دچار کم کاری تیروئید شده‌اید که حتما باید به پزشک مراجعه نمایید تا قطعیت تشخیص کم کاری تیروئید مشخص شود.

در این زمان پزشک با پرسیدن تعدادی سوال در رابطه با سابقه خانوادگی و همینطور انجام آزمایش فیزیکی، خون و هورمون تیروئید تشخیص نهایی را صادر می‌کند.

پزشک به منظور ارائه برنامه درمانی صحیح، علاوه بر تشخیص بیماری، باید علت بیماری را هم تشخیص دهد. که در ادامه مطلب راه‌های تشخیص کم کاری تیروئید از داروخانه آنلاین مثبت سبز بیشتر به این مباحث خواهیم پرداخت.

بررسی تاریخچه و معاینات دقیق تر در ادامه راه های تشخیص کم کاری تیروئید

زمانیکه با یک سری علائم مشکوک به پزشک مراجعه می‌نمایید. پزشکان با توجه به هر کدام از نشانه‌ها از جمله خشکی پوست، عدم تحمل سرما، یبوست و … سوالات خاصی در رابطه با تاریخچه پزشکی شما می‌پرسند.

سوالات احتمالی که ممکن است پزشک بپرسد

 • آیا شما مکمل حاوی ید مصرف می‌کنید؟
 • آیا تا به حال جراحی تیروئید انجام داده‌اید؟
 • آیا شما بیماری خود ایمنی دیگری از قبیل رواتوئید داردید؟
 • آیا شما در خانوداه خود سابقه کم کاری تیروئید داشته‌اید؟
 • آیا تا کنون برای تشخیص سرطان گردن و لنفوم تحت تابش اشعه قرار گرفته‌اید؟

علاوه بر سوالات فوق پزشک سوالاتی هم در رابطه با بزرگ شدن تیروئید که همان گواتر است از شما خواهد پرسید. البته علائم دیگری از قبیل فشار خون پایین، تورم و رفلکس‌های درازمدت هم مورد بررسی قرار می‌گیرند.

تشخیص اختلالات تیروئید

میزان هورمون محرک تیروئید (TSH) یک نوع هورمون اصلی است که کار تیروئید را تنظیم می‌کند و در آزمایش خون مشخص می شود.

اگر میزان TSH بالا باشد نشان دهنده این است که کارکرد تیروئید بسیار پایین است (کم کاری تیروئید) اما اگر TSH پایین باشد نشان دهنده این است که تیروئید بیش از اندازه کار می‌کند ( پرکاری تیروئید).

در برخی موارد برای تشخیص کم کاری تیروئید نیاز به عکس برداری است.

تشخیص اختلالات تیروئیدیهورمون تحریک کننده تیروئید

آزمایش TSH یکی از ابتدایی‌ترین راه‌ها برای تشخیص این بیماری است، فقط در آزمایشگاه‌های گوناگون محدوده مرجع TSH ممکن است متفاوت باشد.

در بسیاری از آزمایشگاه‌ها TSH عددی بین ۴٫۵ تا ۰٫۵ را نشان می‌دهد که ارزیابی کمتر از ۰٫۵ یعنی فرد مبتلا به کم کاری تیروئید است.

از سوی دیگر در برخی دیگر از آزمایشگاه‌ها ارزیابی TSH عدد بیشتر از ۴٫۵ را نشان می‌دهد، که به‌طور بالقوه کم کاری تیروئید را نشان می‌دهد.

در کل T3 و T4 هورمون هایی هستند که توسط غده تیروئید شما ترشح می‌شوند و تأثیر زیادی بر سلامت بدن دارند. T4 هورمون تیروکسین است و T3 هورمون تری تی تیرونین است و تقریبا همه ارگان‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

سطح T4 و T3 در بدن شما توسط هورمون تحریک کننده تیروئید یا TSH تنظیم می‌شود. در تست‌های تیروئید که برای بررسی عملکرد تیروئید تجویز می‌شود معمولا میزان غیر طبیعی هورمون‌های TSH و T4 بررسی می‌شود. کم کاری تیروئید متوسط، کم بودن هورمون تیروئید یا همان T4 طبیعی است.

علائم هیپوتیروئیدیسم (کم کاری تیروئید) معمولا در زمان کاهش میزان ترشح T3 و T4 ایجاد می‌شود. این بیماری باعث می‌شود که شما احساس خستگی کنید، برای کاهش وزن دچار مشکل شوید و ریزش مو داشته باشید. کم کاری تیروئید نیز با افزایش سطح TSH و کاهش سطح T4 همراه است.

هورمون T4

تیروکسین آزاد مانند سطح T3 آزاد، بخش فعال تیروکسین را نشان می‌دهد. میزان FT4 خون بیشتر از FT3 است. افزایش سطح T4 یا کاهش سطح T4 می‌تواند به تشخیص پرکاری تیروئید  یا کم کاری تیروئید کمک کند.

آزمایش خونی که همزمان TSH و T4 را اندازه گیری کند، دقیق‌ترین روش برای ارزیابی سلامت تیروئید است.

مقدار T4 آزاد کمک می‌کند تا پزشکان ببینند که آیا میزان هورمون غده تیروئید در خون به قدری است که بتواند نیازهای انرژی شما را تامین کند یا خیر؟

T3 آزاد (FT3) چیست؟

هورمون تیروئید به پروتئین‌های بدن شما متصل می‌شود. اما تمام این هورمون آزاد نیست. متخصصان British Thyroid Foundation اذعان دارند که T3 آزاد بخش فعالی از T3 است.  اندازه گیری سطح FT3 می‌تواند به تشخیص پرکاری تیروئید و نظارت بر درمان جایگزینی T3 کمک کند.

سطح طبیعی T3 و T4

اگر علائم عملکرد غیر طبیعی تیروئید را در بدن داشته باشید، ممکن است پزشک آزمایش خونی را برای بررسی سطح FT4 و احتمالا T3 آزاد تجویز کند.

این آزمایش معمولا حاوی اندازه گیری سطح TSH نیز است. گاهی اوقات پزشکان سطح T4 را فقط در صورتی که تست TSH غیر طبیعی باشد، بررسی می‌کنند.

آنتی بادی های  TPO

آنتی‌بادی‌های مثبت تیروئید پراکسیداز(TPO) نشان دهنده تشخیص تیروئیدیت هاشیموتو است که شایع ترین علت کم کاری تیروئید در ایالات متحده است.

این آنتی‌بادی‌ها به آرامی به غده تیروئید حمله می‌کنند، بنابراین پیشرفت کم کاری تیروئید به صورت تدریجی صورت می‌پذیرد و هر چه غده تیروئید کمتر کار کند در مقابل هورمون کمتری را هم تولید خواهد کرد.

این بدان معنی است که اگر فردی آنتی‌بادی‌های مثبت داشته باشد، می‌تواند برای مدتی از عملکرد تیروئید طبیعی برخوردار باشد. در حقیقت ممکن است سال‌ها زمان ببرد تا عملکرد تیروئیدی فرد به کم کاری تیروئید برسد.

گاهی اوقات برخی افراد هستند که با وجود آنتی‌بادی‌های مثبت هرگز بیماری کم کاری تیروئید در آنها پیشرفت نمی‌کند.

در این شرایط اگر TSH شما در محدوده نرمال باشد و مبتلا به آنتی بادی مثبت هم باشید، پزشکان با داروهای جایگزین هورمون تیروئید شما را درمان خواهند کرد.

تست خون برای تشخیص تیروئیدتصویربرداری یکی از راه های تشخیص کم کاری تیروئید

زمانیکه تشخیص اولیه که از نتیجه آزمایش خون صادر شده است مبنی بر وجود کم کاری تیروئید باشد پزشکان درخواست سونوگرافی تیروئید را می‌دهند، البته با همان معاینه فیزیکی قادر به تشخیص گواتر نیز هستند.

سونوگرافی به پزشک کمک می‌کند تا اندازه توده را مشخص کند و توسط یک سوزن بسیار باریک از غده تیروئید نمونه‌برداری انجام دهد.

در رابطه با داخل هیپوتیروئید پزشکان از روش تصویربرداری مغز و غده هیپوفیز استفاده می‌کنند. به عنوان مثال غده هیپوفیز ممکن است وجود یک تومور مانند آدنوم هیپوفیز را نشان دهد.

تشخیص های متفاوت

علائم کم کاری تیروئید بسیار متغییر هستند و گاهی اوقات ممکن است با علائم سایر بیماری‌ها و مشکلات به اشتباه گرفته شوند.

تشخیص بر اساس علائم

با توجه به علائم و نشانه‌های زیر پزشک اقدام به تشخیص نوع بیماری می‌کند.

 • کم خونی
 • آپنه خواب
 • فیبرومیالژیا
 • افسردگی یا اضطراب
 • وجود یک عفونت ویروسی
 • بیماری کبد یا کلیه وجود بیماری خود ایمنی مانند سلیاک یا آرتریت روماتوئید
لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :