پیشگیری از پیری پوست پیشگیری از پیری پوست

راه های پیشگیری از دیابت


0 953

راه های پیشگیری از دیابت

پیشگیری از دیابت شما را از دست و پنجه نرم کردن با بسیاری از مشکلات فارغ می کند. اگر به برخی نکات کوچک در زندگی بی توجه باشیم، با حجم زیادی از مشکلات در راه درمان و کنترل دیابت روبه رو خواهیم بود. در مثبت سبز نیز در مقالات گوناگون به بررسی جامع بایدها و نباید ها در حوزه دیابت پرداخته ایم.

دیابت چیست؟

راه های پیشگیری از دیابت

دیابت بر اثر قطع تولید انسولین و یا عدم کارکرد مناسب آن در بدن به وجود می آید. انسولین هورمونی است که مواد غذایی قندی و نشاسته و… را در بدن به انرژی تبدیل می کند. تاکنون علت بروز این بیماری کشف نشده است ولی احتمال می رود که زمینه مساعد ژنتیکی و عوامل محیطی همچون چاقی و بی تحرکی در ابتلا به این بیماری نقش بسیار موثری داشته باشد.

راه های پیشگیری از دیابت چیست؟

خوردن غذاهای سالم، تحرک و کنترل زمینه ژنتیک را می توان راهکارهای کلی در زمینه پیشگیری از دیابت بیان کرد.

توصیه اول، افزایش فعالیت بدنی:

اگر دچار افزایش وزن هستید، به همان میزان در معرض ابتلا به دیابت هم هستید. پس بهتر است با مهار چاقی، به یک وزن ایده آل برسید. از جمله راه های رسیدن به این ایده آل، داشتن فعالیت بدنی منظم است.

بی تحرکی تقریبا زمینه بروز بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت را مهیا می سازد. تحقیقات نشان می دهند که ورزش هوازی و تمرینات مقاومتی می‌توانند در کنترل دیابت موثر باشند.

توصیه دوم، مصرف زیاد فیبر:

فیبر کاهش بیماری های قلبی و دیابت را به همراه دارد. با مصرف فیبر می توانید نقش موثری در جلوگیری از افزایش دیابت در بدن خود داشته باشید. هم چنین فیبرها با افزایش احساس سیری می توانند، به روند کاهش وزن شما کمک شایانی کنند.

توصیه سوم، افزایش مصرف غلات:

مصرف محصولات حاوی کربوهیدرات های سبوس دار در رژیم غذایی در ارجحیت هستند. سعی کنید حداقل نیمی از غلات و کربوهیدرات مصرفی روزانه شما از نوع غله کامل (سبوس دار) باشد.

توصیه آخر، غربالگری:

اگر دارای حتی یکی از شرایط زیر هستید، حتما هر ۳ ماه یکبار قند خون خود را به وسیله محصولات مربوطه چک کنید.

  • اگر سن شما ۴۵ سال و یا بیشتر است.
  • اگر در خانواده مبتلا به دیابت دارید.
  • اگر دچار اضافه وزن هستید.

مجله پزشکی مثبت سبز

 

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :