راه های موثر برای کاهش اضطراب که نمی دانید


0 312

برای کاهش اضطراب چه کنیم؟

به طور کلی اضطراب، دلهره و هراسی است که به خاطر یک رویداد در پیش، به انسان دست می‌دهد. در این حالت انسان آینده را به شکلی ترسناک برای خود پیش‌بینی می‌کند، به طوری که این پیش‌بینی‌ها در کل بی‌پایه و اساس هستند. به همین منظور در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز سعی داریم با هم راه‌های مؤثر برای کاهش اضطراب که نمی‌دانید را مرور کنیم…

علائم اضطراب چیست؟

تنش و اضطراب برای اکثر مردم متداول و رایج هست. در واقع، ۷۰٪ بزرگسالان در ایالات متحده می گویند که روزانه احساس تنش و اضطراب می‌کنند.علائم جسمی و روانی اضطراب را می‌توان در مواردی چون بالا رفتن تپش قلب، عدم تمرکز در کار و تحصیل، اختلالات خواب و کنترل نشدن اعصاب مشاهده کرد.

اضطراب و تنش، واکنشی جسمی و احساسی به خطرات درک شده است که شاید همیشه هم واقعی نباشند. خوشبختانه، با ایجاد تغییراتی کوچک در زندگی روزمره می‌توان بر این نوع از تنش‌ها غلبه کرد.

توجه داشته باشید که اگر به یک اختلال اضطراب جدی دچار شده‌اید، به پزشک متخصص مراجعه کنید. برای کنترل علائم اضطراب راه‌های زیادی وجود دارد. اما اگر به دنبال کاهش اضطراب روزانه‌ی خود هستید، با به‌کارگیری نکات این مطلب می‌توانید احساس بهتری را در کل روز تجربه کنید!

قبل از هر چیز بپذیرید که شما نمی‌توانید همه‌چیز را کنترل کنید

راه های موثر برای کاهش اضطراب که نمی دانیدخیلی وقت‌ها اضطراب از این موضوع ناشی می‌شود که ما می‌خواهیم افراد، موضوعات یا شرایطی را کنترل کنیم که واقعاً فراتر از کنترل ما هستند. درک این حقیقت که شما نمی‌توانید و نباید همه‌چیز را در کنترل خود داشته باشید به شما کمک می‌کند احساستان را بهتر مدیریت کنید. بر چیزهایی تمرکز کنید که در کنترل شما هستند، خودتان را کمی آرام کنید و در یک زمان، فقط به یک موضوع فکر کنید نه مسائل مختلف!

حالا می‌توانید به چیزی که روبروی شما است یا با آن مواجهید نگاه کنید و سپس از آن بگذرید. کنار گذاشتن تلاش برای کنترل شرایط، به شما کمک می‌کند از برخی ناراحتی‌های ناشی از اضطراب، خلاصی یابید.

راهکار اول در کاهش اضطراب، ورزش است:

ورزش یکی از مهم‌ترین راهکارهایی است که می‌توانید برای مبارزه با تنش انجام دهید.

ممکن است عجیب به نظر برسد اما فشار فیزیکی بر بدن شما از طریق ورزش می‌تواند تنش ذهنی را از بین ببرد.

مزایای این روش هنگامی که شما به طور منظم ورزش می‌کنید، قوی‌تر و بیشتر هم می‌شود. افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند، کمتر احتمال دارد اضطراب را تجربه کنند.

چند دلیل برای تأثیرگذاری ورزش بر کاهش اضطراب:

سعی کنید یک روال تمرینی یا فعالیتی که از آن لذت می‌برید، از قبیل پیاده روی، رقص یا یوگا پیدا کنید. فعالیت‌هایی مانند راه رفتن یا دویدن که شامل حرکات تکراری از گروه‌های عضلانی بزرگ می‌شود، می‌تواند اضطراب و تنش را در شما به میزان چشمگیری کاهش دهد.

هورمون تنش:

ورزش باعث کاهش هورمون استرس بدن شما مانند کورتیزول می‌شود، همچنین به آزاد شدن اندورفین‌ها کمک می‌کند که مواد شیمیایی هستند که خلق و خوی شما را بهبود می‌بخشند و به عنوان ماده آرام کننده طبیعی عمل می‌کنند.

خواب:

ورزش همچنین می‌تواند کیفیت خواب شما را بهبود بخشد، که می‌تواند بر شدت و میزان تحت تأثیر قرار گرفتن اضطراب مؤثر باشد.

اعتماد به نفس:

هنگامی که شما به طور منظم ورزش می‌کنید، قطعاً بدن خوش فرم تر و سالم‌تری خواهید داشت که اعتماد به نفس بالاتری را به وجود میاورد، که به نوبه خود باعث افزایش سلامت روانی می‌شود.

راه دوم، نوشیدن چای سبز:

گفته می شود راهب های بودایی ژاپنی می توانند برای ساعت ها بسیار ریلکس و آرام مراقبه کنند. یکی از دلایل آرامش آنها اسیدآمینه موجود در چای سبز به نام اِل-تیانین است. محققان ثابت کرده اند اِل-تیانین موجب کنترل تپش قلب و فشار خون و در نتیجه کاهش اضطراب می شود.

بیشترین میزان اِل- تیانین را می توانید در چای سبز پیدا کنید، البته برای تاثیر این ماده باید فنجان های زیادی چای سبز بنوشید.

راه سوم، دمنوش بابونه:

اگر دچار دل‌شوره و اضطراب هستید، دم‌نوش بابونه می‌تواند باعث آرام شدن شما بشود. برخی از مواد تشکیل دهنده بابونه دقیقاً همان کاری را با مغز می‌کنند که داروهای آرام بخش همچون والیوم انجام می‌دهند. تحقیقات نشان داده است، افراد مضطربی که ۸ هفته پشت سر هم چای بابونه مصرف می‌کردند، بسیار بیشتر از بیمارانی که دارو می‌خوردند، اضطرابشان کاهش پیدا کرده است.

راه چهارم، تغذیه مناسب:

تغذیه مناسب یکی دیگر از راه‌های درمان اضطراب است. اضطراب می‌تواند به طور کل فعالیت بدن را دچار اختلال کند به طوری که اشتهای ما تغییر کرده یا فقط بتوانیم مواد غذایی محدودی بخوریم. اما برای تأمین نیاز بدن، بهتر هست اضافه برخی غلات کربوهیدرات‌دار باشند.

تحقیقات نشان می‌دهند که میان ویتامین B و سلامت روان ارتباط مستقیمی وجود دارد و آمگا۳ به کاهش عوارض افسردگی و اضطراب کمک می‌کند. غلات کربوهیدرات‌دار هم به تنظیم میزان سروتین می پردازد.

راه پنج، حمام آب گرم:

با گرم کردن بدن خود، گرفتگی عضلات و تنش خود را می‌توانید کاهش دهید. احساس گرما به عصب‌ها دستور کنترل حالت می‌دهد که روی سروتونین فرارسان های عصبی تأثیر می‌گذارد.

راه ششم، بنویسید:

نوشتن نگرانی‌ها و دلایل نگرانی‌ها، این اجازه را به شما می‌دهد تا افکار منظم‌تری داشته باشید، همچنین باید بدانید که نوشتن و روی کاغذ آوردن مشکلات و نگرانی‌ها، از شدت تأثیرگذاری آنها در مغز به میزان زیادی می‌کاهد.

راه هفتم، گذراندن وقت با دوستان و خانواده:

حمایت اجتماعی از دوستان و خانواده می تواند به شما کمک کند تا اضطرابتان کاهش پیدا کند.

افرادی که دارای حمایت اجتماعی بیشتری هستند، احتمال واکنش منفی در آنها به استرس از افراد تنها بسیار کمتر است. احتمالا به این دلیل که معاشرت، بدن را به تولید هورمون کاهنده اضطراب به نام اکسی‌توسین تحریک می‌کند.

راه هشتم، تمرکز کنید:

راه های موثر برای کاهش اضطراب که نمی دانیدخیلی از ما می ‌دانیم که تمرکز ذهن آرامش‌بخش است، اما آنچه دانشمندان علاوه بر این کشف کرده‌اند این است که، تمرکز ذهن می‌تواند میزان ماده خاکستری مغز را افزایش می‌دهد که همین به بدن کمک می‌کند تا استرس کمتری داشته باشد. تعداد زیادی از مطالعات اخیر آثار مثبت تمرکز ذهن را بر روی اضطراب، خلق‌و‌خو و استرس به اثبات رسانده است. تمرکز ذهن هم‌چنین روشی برای مشاهده‌ مغز است و به ما امکان می‌دهد که بفهمیم ذهن ما چگونه افکار اضطراب‌آور را به وجود می‌آورد. شناخت الگوهای فکری مغز می‌تواند کمک کند که ما از افکار منفی فاصله بگیریم.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :