بجز فراموشی آلزایمر چه علائمی دارد؟


0 706

بجز فراموشی آلزایمر چه علائمی دارد؟

همه ما در مورد آلزایمر تنها اطلاعاتی که داریم، فراموشی است اما آیا بجز فراموشی آلزایمر علائم دیگه ای هم داره؟

دانشمندان با بررسی روند بیماری و فرسایش ذهنی خیلی از افراد مستعد و حتی مبتلا به آلزایمر به نکاتی دست پیدا کردن که می تونه منجر به آلزایمر حاد بشه. اگرچه ابتلا به آلزایمر در سنین بالا بحث حتمی نیست، اما با بالا رفتن سن خطر ابتلا به آلزایمر خیلی زیاد میشه. سالمندان بالای ۸۰ سال حدود ۵۰ درصد بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارن، همچنین خطر ابتلا به این بیماری در افرادی که دارای پدر یا مادر، خواهر و برادر مبتلا به آلزایمر هستن، بیشتر هم هست.

بجز فراموشی آلزایمر چه علائمی دارد؟

اولین نشونه، سوال کردن زیاد:

اگه شما حافظه کوتاه مدتتون دچار مشکل شده و هر چیز کوچیکی رو چند بار از دیگران می پرسید و با واکنش اطرافیانتون روبه رو می شید، باید بدونید که مستعد ابتلا به آلزایمر هستید و باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

کاهش دید:

از دیگر علائم شروع آلزایمر می شه به کاهش یک باره دید اشاره کرد. اگه در حدس زدن فواصل، نوشتن متن و تشخیص رنگ ها مشکل دارید، باید بدونید که می تونه این علامت در کنار باقی عوامل زنگ خطری مهم باشه!

ناتوانی در پیدا کردن کلمات صحیح:

اگه هنگام حرف زدن کلمات خیلی روتین و پر استفاده ای رو گم می کنید و وقفه هایی نسبتا طولانی در حرف زدن دارید، باید بدونید که این علائم هم می تونن خطرناک به شمار بیان.

عوض شدن حالات اخلاقی:

افسردگی، جمع گریزی، عصبانیت های بی دلیل، اضطراب، ترس های بی دلیل و… هم جز عواملی است که در گیر و داد تحقیقات، محققان به اونها در بیان علائم خفته آلزایمر رسیدن.

عقب نشینی از دریافت مسئولیت:

اگه فردی کم کم از مسئولیت های روتین زندگی شونه خالی کنه و خودش رو در انزوای شخصی گم کنه، فردی مستعد به آلزایمر قلمداد میشه.

دشواری در تشخیص شرایط:

اکثر افرادی که در مرحله پیش آلزایمر هستن، در تشخیص مکان و زمانی که در اون قرار دارن، دچار مشکل می شن. این افراد با تاخیر می تونن عصر یا صبح بودن رو تشخیص بدن و غالبا هنگام بیدار شدن از خواب دچار سردرگمی می شن.

بجز فراموشی آلزایمر در سه مرحله اصلی آلزایمر چه علائمی دارد؟

بجز فراموشی آلزایمر چه علائمی دارد؟

  • در مرحله اولیه و خفیف، پزشکان ناتوانی در محاسبه های معمول رو از علائم بارز می دونن؛ به عنوان مثال خانمی که برای خرید بیرون رفته و نمی دونه که باید چقدر از پولش رو از مغازه دار پس بگیره، مردی که به بانک رفته اما نمی دونه چقدر باید در فیش بانکی صفر جلوی عدد بذاره و…
  • در مرحله متوسط فرد در کارهای روزانه به مشکل برمی خوره، به عنوان مثال در موقع استحمام توانایی مخلوط کردن یکسان آب گرم و سرد رو از دست میده، نمی تونه به خوبی دکمه های لباسش رو ببنده و…
  • در مرحله حاد هم فرد نسبتش با افراد، آدرس خونه و حتی نام خودش رو هم ممکنه به کلی از یاد ببره!

براتون خوندن این مقاله ها هم باید جالب باشه:

مجله مثبت سبز

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :