کم خونی چیست و عوارض آن کدام است؟


0 583

کم خونی را می توان مادر اکثر بیماری ها و مشکلات افراد بخصوص بانوان دانست. در این بیماری (Anemia) شما گلبول قرمز خون سالم و کافی برای رساندن اکسیژن به سایر بافت های بدنتان ندارید.

 

کم خونی چیست و عوارض آن کدام است؟

این بیماری شامل شاخه ها و شکل های مختلفی می‌باشد که هر کدام دلایل مختلفی دارند، از دست دادن خون یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به کم خونی است. این مشکل می تواند دائمی و یا موقتی باشد و شدت آن ممکن است متعادل و یا شدید باشد. در این وضعیت، گلبول های قرمز قادر نیستند وظیفه اکسیژن رسانی به سلول ها را انجام دهند و به همین دلیل است که کمبود خون با مشکلات تنفسی و احساس ضعف و خستگی همراه است.

دلایل بروز

از عوامل ایجاد کننده می توان به کمبودهای تغذیه ای، خونریزی، ناهنجاری های ژنتیکی، بیماری های مزمن یا مسمومیت های دارویی اشاره کرد. شایع ترین علت این بیماری ناشی از فقر آهن است که بیشتر در زنان دیده می شود.

  • رژیم های غذایی که میزان کمی آهن ویتامین b 12 و فولیک اسید در آنها موجود است.
  • ابتلا به اختلالات روده‌ای که بر جذب مواد مغذی توسط بدن شما تاثیر می‌گذارد.
  • عموما زنان در سنین قاعدگی بیشتر از مردان و زنان یائسه دچار کم خونی می ‌شوند.
  • اگر شما باردار هستید، خطر ابتلا به کم خونی در شما افزایش می ‌یابد.
  • بیماری هایی همچون سرطان، نارسایی کبد یا کلیه یا سایر بیماری های مزمن نیز عامل ایجاد این بیماری هستند.

انواع

تقسیم بندی این بیماری (کاهش هموگلوبین) براساس MCV یا حجم گلبول های قرمز خون است به طوری که MCV کمتر از ۸۰ به عنوان کم خونی میکروسیتیک، MCV در حد نرمال (۱۰۰ـ۸۰)، نورموسیتیک (با حجم سلولی نرمال) و MCV بالا، ماکروسیتیک نامیده می شوند.

علائم

خستگی و احساس فرسودگی، بی حالی، ریزش مو، بی قراری و ناراحتی، تنگی نفس یا مشکل در تنفس، تمرکز ضعیف، تپش قلب، حساسیت به هوای سرد، درد در قفسه سینه، وزوز گوش ها، سردرد، خشکی زبان، مشکل در بلعیدن غذا، ناخن های خشک و پوسته پوسته، همگی از علائم متداول این بیماری هستند.

سایرعلائم کمتر متداول عبارت است از

میل به خوردن مواد غیر خوراکی مانندخوردن خاک، کاغذ، موم، سبزه، و مو

درمان

قبل از هر چیز باید وجود یا عدم وجود کم خونی و همچنین نوع آن را تشخیص دهید و بعد اگر لازم بود تحت نظر پزشک از مکمل رژیمی و غذایی استفاده کنید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :