کلاژن چیست و خواص آن برای پوست کدام است؟


0 669

کلاژن چیست و خواص آن برای پوست کدام است؟

کلاژن یک اسید آمینه با زنجیره ای بلند و فراوان ترین پروتئین در بدن می باشد.
از اسیدهای آمینه‌ منحصر به فردی مانند گلیسین، پرولین، هیدروکسی و آرژنین تشکیل شده و در طبیعت منحصرا در بافت حیوانی، به خصوص استخوان ها و بافت همبند یافت می شود.
این ماده مسئولیت خاصیت ارتجاعی پوست و قدرت مو و ثبات بافت همبند را بر عهده دارد. در واقع، این پروتئین تا ۳۰ درصد از کل پروتئین بدن و ۷۰ درصد از پروتئین پوست را تشکیل می دهد.
گفتنی است که تولید کلاژن طبیعی بدن با افزایش سن کاهش یافته و بسیاری از عوامل مانند استرس، رژیم غذایی نامناسب، عدم تعادل سلامت روده و… می‌تواند توانایی بدن در ساخت این ماده را به صورت چشمگیری کاهش دهد.

فایده برای پوست:

کلاژن چیست و خواص آن برای پوست کدام است؟

با آنکه کلاژن برای کل بدن لازم و ضروری است، اما اوج جلوه ضروریت آن در سلامت پوست، متبلور می شود.
به همین دلیل است که هر چه فرد مسن تر می شود، اپیدرمیک یعنی همان لایه بیرونی پوستش نازک گردیده و خاصیت ارتجاعی آن طی فرآیندی تحت عنوان الاستوسیس از دست می رود. به همین ترتیب نشانه های بیشتری از پیری و چین و چروک در چهره فرد به وجود می آید.

توصیه می گردد در تهیه محصولات مربوط به پوست خود، محصولات دارای کلاژن که غالبا ضد چروک نیز می باشند، را تهیه فرمایید.

دیگر فواید:

  • کلاژن می‌تواند برای استخوان ها و مفاصل به همان اندازه که برای سلامت پوست مفید است، مفید باشد. با کمک به تولید طبیعی این ماده در بدن و فراهم کردن یک منبع زیستی از اسیدهای آمینه، می‌توان در طول زمان سلامت استخوان و مفاصل را بهبود بخشید.
  • تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اسیدهای آمینه‌ خاص موجود در کلاژن می‌تواند به بهبود تعادل اسید آمینه در بدن کمک کند و پشتوانه ای برای تولید هورمون طبیعی بدن باشد.
  •  کلاژن قادر به محافظت از دستگاه گوارش است و گوارش را بهبود می بخشد.

مجله پزشکی مثبت سبز

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :