قرص دیانابول چیست و چه فواید و خطراتی دارد؟


0 50,852

قرص دیانابول به عنوان محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین آنابولیک استروئیدی خوراکی، مورد استفاده توسط ورزشکاران تناسب اندام قرار گرفته است. این محصول یکی از استروئیدهای نادر است که به طور خاص برای افرادی که سعی در انجام حرفه‌ای ورزش دارند، ایجاد شده است. در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز سعی در معرفی این قرص و فواید و خطرات آن داریم.

برخی از استروئیدهایی که برای ورزشکاران و بدنسازان تجویز می‌شود شامل موارد زیر می‌شوند:

متداندون، متانستروستولون، متاندرلن، دهیدروتیل تیتوسترون، متیل‌بولدنن و پروابول.

حتما در باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی از ورزشکاران قدیمی در مورد استروئید موردعلاقه‌شان شنیده‌اید و قطعا آن، دیانابول است.

قرص دیانابول چیست؟

قرص دیانابول محبوب‌ترین شکل از انابولیک استروئیدها است.

نام علمی این محصول سال‌ها پیش از ماده‌ای که توسط شرکت داروسازی سوئیسی برای اولین بار سنتز کرده بود گرفته شده است. در حالی که تولید ماده اولیه متوقف شده است اما هنوز دیانابول با همان نام علمی شناخته می‌شود.

برندهای مختلفی وجود دارند که دیانابول را تولید و عرضه می‌کنند، با وجود اینکه بیشتر ورزشکاران علاقه زیادی به مصرف مواد شیمیایی ندارند، اما دیانابول به دلیل اثربخشی، قیمت ارزان و دسترسی آسان، همچنان محبوبیت زیادی در بین ورزشکاران و بدنسازان دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده، این ماده استروئیدی تأثیر مثبتی بر روی پرورش توده عضلانی و افزایش قدرت آن‌ها دارد.

 دیانابول آمریکا در برابر شوروی

در دهه ۴۰ و ۵۰ میلادی مسابقات المپیک تحت فرمان شوروی قرار داشت و بسیاری از جوایز نصیب ورزشکاران این کشور هم می‌شد. دلیل این اتفاق استفاده ورزشکاران شوروی از تستوسترون بود.

یکی از پزشکان رقابت‌های المپیک کشور امریکا به نام جان زگلر، این مسئله را کشف می‌کند و تصمیم می‌گیرد چیزی شبیه به تستوسترون را برای ورزشکاران کشور خود اختراع کند.

در سال ۱۹۵۸، زگلر با همکاری داروسازی سیبا دارویی به نام Methandrostenolone تولید کردند که در حال حاضر همه ما آن را با نام دیانابول می‌شناسیم.

این دارو به گونه‌ای طراحی شد که سرعت عمل بالایی داشته باشد و سوخت‌وساز بدن را بالا ببرد و عوارضی چون آکنه و طاسی نداشته باشد.

قرص دیانابول چیستبا مصرف این دارو، ورزشکاران آمریکایی از ورزشکاران شوروی پیشی گرفتند و عملکرد جدیدی در میادین ورزشی ارائه دادند. این آستروئید آنابولیک اولین نوع خوراکی آن بود که باعث سنتز پروتئین می‌شد و در دسترس همه قرار داشت.

این دارو اثر زیادی بر رقابت‌های ورزشی بخصوص بدنسازی گذاشت. دیانابول موجب شکل‌گیری عصر طلایی بدنسازی در سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ شد.

بدون اختراع آن، بدنسازی امروزی به وجود نمی‌آمد. در حال حاضر نیز از این دارو استفاده می‌شود و در طبقه‌بندی داروهای غیرقانونی در دسته‌بندی C و کنترل‌شده قرار دارد.

در سال ۱۹۸۳، سیبا تولید آن را به علت فشارهای FDA و نظارت شدید متوقف کرد و از آن زمان به بعد در کشور آمریکا این محصول تولید نشد.

روش مصرف استروئید آنابولیک یا همان قرص دیانابول

بسیاری از بدنسازان به سه روش دوره‌ای، همزمان و هرمی از دیانابول استفاده می‌کنند. این سه روش از متداول‌ترین روش‌های مصرف داروهای آنالوبیک هستند.

روش دوره‌ای

در روش دوره‌ای، ورزشکار برای یک دوره مشخص دارو را مصرف کرده و سپس چند هفته‌ای زمان کافی برای استراحت در اختیار بدن قرار می‌دهد و بعد از پایان استراحت مصرف را دوباره شروع می‌کند.

روش همزمان

در روش همزمان، ورزشکار بیش از یک نوع آستروئید مصرف می‌کند. نظریه این روش این است که مصرف همزمان دو آستروئید در یک دوره زمانی باعث افزایش اثرات داروها می‌شود.

روش هرمی

در روش هرمی، ورزشکار دو روش اول یعنی دوره‌ای و همزمان را با هم ترکیب می‌کند. یک یا دو آستروئید با دوز پایین مصرف می‌شود که بعدا در نصف دوره مصرف دوز را افزایش می‌دهد و در پایان هرم دوباره کمتر می‌شود.

کدام روش بهتر است؟

ورزشکاران معتقدند روش هرمی اجازه می‌دهد بدن با دوز بالای آستروئید سازگاری پیدا کرده و زمان کافی در اختیار سیستم هورمون بدن برای تجدید قوا را می‌دهد.

قرص دیانابول چیستاشکال مختلف دیانابول

دیانابول به صورت تزریقی و خوراکی مصرف می‌شود.

قبل از شروع به مصرف آن به شکل تزریقی و خوراکی باید با مربی ورزشی یا پزشک خود مشورت کنید تا دوز معمول و مناسب برای خودتان را بدانید.

فرمول دیانابول چیست؟

دیانابول دارای فرمول مولکولی (C20H28O2) و نام شیمیایی آن (۱۷a-methyl-17b-hydroxy-1, 4-androstadien-3-one) است. این دارو تا ۵-۶ هفته در بدن قابل تشخیص است و دارای عمری در حدود ۴.۵ تا ۶ ساعت خواهد بود. به دلیل خوراکی بودن آن، مصرف دیانابول بسیار آسان و کارامد است و محبوبیت دیانابول را می‌توان به دلیل خواص اثبات شده قدرتمند آنابولیک آن و همچنین میزان خواص آندروژنیک متوسط آن برشمرد.

تاثیر این محصول چگونه است؟

قرص دیانابول اثر مستقیم بر حجم عضلات گذاشته و همچنین باعث افزایش ۲ تا ۴ پوند در یک هفته در شش هفته اول مصرف می‌شود. وزن بدن اضافی شامل افزایش در بافت عضله و همچنین نگهداری قابل توجه مایعات می‌شود. دیانابول باعث افزایش جریان خون در طول و همچنین بعد از ورزش و همچنین همچنین باعث تمرکز بهتر می‌شود.

دیانابول خاصیت اندروژنی خیلی ضعیف و بالعکس خاصیت آنابولیکی فوق‌العاده‌ای دارد و به همین علت مصرف آن در میان ورزشکاران شیوع بالایی دارد.

دیانابول باعث افزایش نیتروژن در اندام‌های درونی بدن می‌شود. نیتروژن سازنده اغلب آمینواسیدهای بدن و در نتیجه ماده اولیه سازنده پروتئین است. رشته‌های عضلانی از پروتئین ساخته شده‌اند، بنابراین مصرف قرص دیانابول برای بدنسازان باعث افزایش توده و بلوک‌های بدنسازی می‌شود. دیانابول از هدر رفت نیتروژن به وسیله ادرار و عرق از بدن جلوگیری می‌کند.

قرص دیانابول چیستاین دارو به صورت قرص‌های ۵ و در برخی موارد ۱۰ میلی‌گرمی تهیه شده و به بازار عرضه می‌شود. این دارو علی رغم اینکه دارویی قدیمی است اما هنوز هم به عنوان دارویی مؤثر در افزایش حجم و قدرت بدنی از آن استفاده می‌شود.

لازم است بدانید که دیانابول باعث احتباس آب و املاح فراوان در بدن شده و در حجم گسترده‌ای هم به هورمون‌های جنسی زنانه مثل استروژن تبدیل می‌شود.

امروزه این دارو در کشورهای مختلف و تحت عناوین تجارتی گوناگون تهیه و تولید می‌شود. از معروف‌ترین این نمونه‌ها می‌توان به Dianabol ساخت آمریکا، Metha ساخت روسیه، Methandon ساخت تایلند، Pronobol ساخت هند و  Refovi ساخت مکزیک اشاره کرد که نوع روسی آن دارای درجه بالایی است.

توصیه‌هایی برای دوران بعد از مصرف قرص دیانابول

پس از اتمام دوره مصرف دیانابول، ممکن است حدود ۳ الی ۶٫۵ کیلوگرم عضله بدون چربی به بدن شما اضافه شود. به حجم عضلات شما به طور چشمگیری افزوده خواهد شد، اما همان گونه که گفته شد این مقدار بیشتر به خاطر ذخیره شدن آب است و ممکن است مقداری چربی هم به صورت ناخواسته به بدن شما افزوده شود.

دوره‌های بعد از اتمام مصرف دیانابول باید به گونه‌ای باشد که درجه تستوسترون در بدن شما را پس از اتمام دوره کاهش دهد.

هر چه بدن شما سریع‌تر بتواند به درجه اولیه و طبیعی میزان تستوسترون خود برگردد، عضلاتی که در هنگام مصرف دیانابول کسب کرده‌اید، بیشتر باقی می‌ماند.

هنگام مصرف استروئیدهای آنابولیک تغذیه مناسب و تمرینات ورزشی بسیار ضروری است.

قرص دیانابول چیستعوارض جانبی قرص دیانابول

دوزهای بالای این دارو علاوه بر عوارض شناخته شده‌ای که دارد، در برخی موارد منجر به بروز بی خوابی در انسان می‌شود. دیانابول یکی از محبوب‌ترین استروئیدهای خوراکی بوده و در عصر حاضر نیز هست. این دارو در عین حال که از موثرترین و پر قدرت‌ترین استروئیدهای خوراکی در جهان به شمار می‌رود، برای کبد نیز بسیار سمی بوده و مصرف طولانی مدت آن صدمات شدیدی به بافت کبد وارد می‌کند. مصرف توام با احتیاط آن با افزایش در خور توجه حجم و قدرت عضلانی همراه است. برای کم کردن و به حداقل رساندن عوارض جانبی این دارو، می‌توانید آن را به همراه «پروویرون» و «Legalon» که نوعی داروی تصفیه کننده کبد است، مصرف کنید.

نشانه های اولیه بیماری کبدی

نشانه‌های اولیه مشکلات کبدی را می‌توان در زردی پوست مشاهده کرد. اگر با مصرف دیانابول شاهد زردی پوست و تغییر رنگ سفیدی چشمان خود هستید، باید مصرف دیانابول را سریعا قطع کنید. همچنین از دیگر علائم مشکلات کبدی، یبوست و سفتی شکم است که باید آن‌ها را نیز جدی گرفت.

قرص دیانابول چیستتاثیر قرص دیانابول بر مغز

دوزهای بالای قرص دیانابول تاثیرات مختلفی بر خلق خوی مصرف کننده گذاشته و همچنین می‌تواند فرد را خوشحال، راضی و همچنین هیجان زده کند.

در بعضی موارد باعث بد خوابی و همچنین رفتارهای خشونت آمیز مصرف کننده هم ‌می شود. لازم به ذکر است که تأثیرات دیانابول بر روی مغز می‌تواند از فردی به فرد دیگر متغایر و متفاوت باشد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲۷ میانگین: ۳.۹]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :