پیشگیری از پیری پوست پیشگیری از پیری پوست

با مکمل ال آرژنین در بدنسازی و فواید آن بیشتر آشنا شوید


4 21924

همواره بدنسازان در تلاشتند تا عملکرد بدنی خود را در ورزش بهبود بخشیده و اهدافشان را تسریع کنند. در گذشته‌های نه‌چندان دور تنها راه رسیدن به این اهداف، داشتن یک رژیم غذایی آگاهانه در کنار ورزش بود. اما امروزه مکمل‌های متفاوتی در بازار موجودند که به ورزشکاران در تامین انرژی و رسیدن به اندام ایده آل کمک قابل‌توجهی می‌کنند. یکی از این مکمل‌ها مکمل ال آرژنین در بدنسازی است. ال آرژنین یک آمینواسید است که بدن توانایی ساخت آن را در خود دارد. اما گاهی اوقات نیاز فرد به این آمینواسید از حد طبیعی بیشتر می‌شود. بدنسازانی که ورزش‌های سنگین انجام می‌دهند یکی از این گروه افرادی محسوب می‌شوند که به مواد مغذی و عناصر حیاتی بیشتری نیازمند هستند. ما در این مقاله شما را با مکمل ال آرژنین بیشتر آشنا خواهیم کرد.

اگر قصد خرید مکمل‌های بدنسازی را دارید، برای مشاهده قیمت ال آرژنین و دیگر مکمل‌ها به داروخانه آنلاین مثبت سبز مراجعه کنید.

بدنسازی و مصرف مکمل ها

امروزه شاهد هر چه بیشتر شدن محبوبیت ورزش بدنسازی بین مردان و زنان هستیم. جالب است بدانید که حتی خانم‌های جوان این ورزش را به‌طورجدی دنبال می‌کنند تا جایی که مجبور می‌شوند برای تامین نیازهای بدن خود از مکمل ‌های بدنسازی بهره ببرند. مکمل‌های ورزشی موجود در بازار انواع بسیار متفاوتی دارد.

هرکدام از آن‌ها با دارا بودن یک یا چند عنصر ضروری به نحوی اثرات متفاوتی بر بدن یک بدنساز می‌گذارند. شاید در مصرف مکمل‌های بدنسازی همواره نگران عوارض آن‌ها باشید. اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به‌طور حرفه‌ای این ورزش را دنبال می‌کنند، پس در کوتاه‌مدت می‌توانید یکی از انواع مکمل ها را بنا به نیاز بدن خود، مصرف کنید. اما مصرف بیش‌ازحد آن‌ها حتما شما را دچار دردسرهایی خواهد کرد.

می‌دانیم که بدنسازان علاقه خاصی به مصرف پروتئین دارند. این موضوع به دلیل اهمیت بزرگ شدن عضله‌ها برای بدنسازان است. اما لازم است بدانید که بدن برای سنتز و ساخت پروتئین‌ها نیاز به آمینواسید دارد. یعنی به‌نوعی می‌توان گفت که آمینواسیدها بلوک‌های ساختمانی پروتئین محسوب می‌شوند. بدن تنها قادر به ساخت برخی از این آمینواسیدها بوده و باقی آمینواسیدها باید از رژیم غذایی دریافت شوند. یکی از راه‌های دریافت این مواد مصرف مکمل ال آرژنین در بدنسازی است.

 قرص ال آرژنین

ال آرژنین چیست و چه کاربردی در بدنسازی دارد ؟

همان‌طور که اشاره کردیم بدن توانایی ساخت گروهی از آمینواسیدها را دارد. L-Arginine که یک آمینواسید محسوب می‌شود، درواقع در دسته آمینواسیدهای غیرضروری یا نیمه ضروری قرار می‌گیرد که بدن قادر به ساخت آن است. درست است که بدن فرد به‌طور طبیعی تحت شرایط عادی ال آرژنین را تولید می‌کند اما در شرایط خاص نیاز فرد به این آمنیو اسید بیشتر می‌شود و بنابراین میزان اضافی آن را باید از رژیم غذایی منظم خود دریافت کند.

البته داروسازان توانسته‌اند این آمینواسید خاص را به دلیل دامنه عملکرد عالی آن، در محیط آزمایشگاه تولید کنند و به‌عنوان دارو وارد داروخانه‌های جهان نمایند. خوب است بدانید که ال آرژنین در بدنسازی نیز جزء مکمل‌های محبوب محسوب می‌شود.

ال آرژنین در ساخت پروتئین و در نتیجه عضله‌سازی نقش دارد، سبب افزایش انرژی می‌شود، ریکاوری را تسریع می‌کند و احساس خستگی پس از ورزش را کاهش می‌دهد.

عملکرد ال آرژنین در بدن

درواقع ال آرژنین در بدن به ماده شیمیایی بنام اکسید نیتریک تبدیل می‌شود. اکسید نیتریک باعث می‌شود رگ‌های خونی برای بهبود جریان خون گسترده‌تر شوند. ال آرژنین همچنین باعث آزادسازی هورمون رشد، انسولین و سایر مواد در بدن خواهد شد. این آمینواسید نقش حیاتی در سنتز پروتئین دارد و به‌عنوان پیشرو اکسید نیتریک، یک گشادکننده قوی عروق محسوب می‌شود. به همین دلایل، برای عملکردهای سلولی، رشد توده عضلانی و در درمان اختلالات نعوظ، فشارخون بالا و نارسایی احتقانی قلب بسیار مهم است. برخی از مطالعات تاثیر ال آرژنین در چربی سوزی را نیز تائید می‌کنند.

 ال آرژنین

چرا از ال آرژنین در بدنسازی استفاده می شود ؟

در دهه‌های گذشته سازمان غذا و دارو مکمل ال آرژنین را در دوزهای ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلی‌گرم تائید و وارد بازار کرده است. همان‌طور که در مورد آمینواسید ال آرژنین دانستیم، این عنصر سنتز پروتئین را به همراه دارد و همچنین با گشاد کردن عروق و افزایش گردش خون عملکردهای بسیار زیادی را در بدن حمایت می‌کند. در سال‌های اخیر بدنسازان به دلیل همین عملکردهای خاص آمینواسید ال آرژنین در بدنسازی از آن به‌عنوان یک مکمل قبل از تمرین استفاده می‌کنند.

همان‌طور که می‌دانید بدن انسان از پروتئین نیز برای عضله سازی و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده و از نیتریک اسید برای بهبود جریان خون استفاده می‌کند.  بهتر است اضافه کنیم یکی از دلایل مصرف ال آرژنین در بدنسازی خاصیت تعدیل نمک آرژنین است.

چراکه از دست ندادن آب زیر پوست که به دلیل نگهداری آب و نمک در بدن اتفاق می‌افتد باعث می‌شود تا عضلات صاف و فاقد برآمدگی به نظر برسند. خوب است اضافه کنیم که مکمل‌های قبل از تمرین یا (پری ورک اوت) اصولا غنی از آرژنین هستند چراکه منجر به افزایش سطح نیتریک اسید، بهبود جریان خون و گشاد شدن رگ‌های خونی خواهند شد.

فواید ال آرژنین در بدنسازی چیست ؟

با توجه به مطالبی که بیان شد، دانستیم ال آرژنین به اکسید نیتریک تبدیل می‌شود و به بدن در ساخت پروتئین کمک می‌کند. این اثرات مجموعه‌ای از مزایای بالقوه را شامل می‌شوند که عبارتند از: سلامت قلب، حل اختلالات نعوظ در مردان، کمک به ساخت عضلات، ترمیم زخم‌ها و بهبود باروری مردان. در ادامه نیز سعی کردیم تا فواید مصرف ال آرژنین را در بدنسازی مورد بررسی قرار دهیم:

 • به رشد عضلات کمک می‌کند. این آمینواسید برای سنتز بیشتر پروتئین‌ها لازم است. ال آرژنین با سنتز پروتئین روند رشد ماهیچه‌ها را تسریع می‌بخشد.
 • ترشح هورمون رشد را افزایش می‌دهد. بنابراین برخی از افراد از قرص ال آرژنین برای افزایش قد استفاده می‌کنند.
 • متابولیسم چربی را افزایش می‌دهد. درنتیجه عملکرد این آمینواسید، توده عضلانی بدون چربی در بدن یک بدنساز ایجاد می‌شود. درواقع با کاهش ذخایر چربی در زیر پوست و تقویت رشد ماهیچه‌ها، ال-آرژنین می‌تواند تناسب‌اندام را به دنبال داشته باشد و قدرت بدن را بهبود بخشد که برای بدنسازی لازم است.
 • مصرف ال آرژنین در بدنسازی افزایش استقامت عضلات را به همراه دارد. ال آرژنین با استفاده از اکسید نیتریک استقامت و قدرت عضلات را تقویت می‌کند. با آزاد شدن اکسید نیتریک و درنتیجه با شل شدن عضلات دیواره‌های آن‌ها رگ‌های خونی گسترش پیدا می‌کند. این  موضوع فشارخون را کاهش داده و جریان خون به عضلات را در حین تمرین افزایش می‌دهد. افزایش جریان خون نیز اکسیژن و مواد مغذی را برای مدت‌زمان طولانی‌تر در عضلات فراهم کرده و از آسیب‌های عضلانی نیز ممانعت به عمل می‌آورد.

نحوه مصرف ال آرژنین در بدنسازی

در مورد  مقدار مصرف این مکمل باید بدانید که هیچ دوز استانداردی  برای بدنسازان در نظر گرفته نشده است. اما دامنه‌ای بین ۲ تا ۳۰ گرم به‌طور روزانه می‌تواند نیاز یک بدنساز را به این آمینواسید برطرف کند.

بااین‌حال برای کاهش بروز عوارض جانبی مانند تهوع، اسهال و ضعف مصرف آرژنین باید با دوز کم یعنی روزانه ۳ تا ۵ گرم قبل و بعد از تمرینات ورزشی شروع شود. بعد از هفته اول، مقدار دوز را تا حد مجاز می‌توانید افزایش دهید. همچنین دقت کنید که مصرف مکمل‌های ال آرژنین در بدنسازی را بهتر است پس از دو ماه قطع کرده و  بعد از دو ماه دیگر دوباره از سر بگیرید.

 ال آرژنین در بدنسازی

بهترین زمان مصرف ال آرژنین

مکمل ال آرژنین در بدنسازی بهتر است صبح، قبل و بعد از تمرینات ورزشی استفاده شود. در این زمینه توصیه می‌شود که نظر مربی ورزشی را نیز بپرسید. برای جلوگیری از عوارض گوارشی ناشی از مصرف ال آرژنین در کنار وعده‌های غذایی نیز می‌توان از این مکمل استفاده نمود. اگر می‌خواهید عوارض ال آرژنین برای کودکان را بدانید، روی لینک کلیک کنید.

منابع طبیعی ال آرژنین

شاید شما هم ازجمله افرادی باشید که ترجیح می‌دهید به‌جای مصرف مکمل ال آرژنین در بدنسازی مواد طبیعی را برای بهره‌مندی از فواید آرژنین در بدن مصرف کنید. بهتر است بدانید که بهترین منبع طبیعی سرشار از آل آرژینین غذاهای پرپروتئین هستند.

 منابع ال آرژنین

برای برخی از افراد، پروتئین‌های حیوانی، مانند گوشت قرمز (گوشت گاو)، مرغ و بوقلمون و محصولات لبنی می‌توانند بهترین انتخاب باشند. اما افرادی که گوشت نمی‌خورند یا به‌اصطلاح گیاهخوار هستند، می‌توانند پروتئین‌های گیاهی حاوی ال آرژنین مانند عدس، نخود، بادام‌ زمینی، دانه کدو تنبل و سویا را مصرف کنند.

عوارض مصرف مکمل ال آرژنین

اگرچه آرژنین در دوزهای متوسط ​​بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود، اما مصرف بیش‌ازحد آن می‌تواند عوارض جانبی شدیدی را به دنبال داشته باشد. مصرف ال آرژنین در بدنسازی می‌تواند عوارض جانبی احتمالی را  به همراه داشته باشد که هنگام مصرف آن به‌عنوان مکمل باید از آن‌ها آگاه باشید. برخی از عوارض جانبی شایع آن عبارتند از: نقرس، نفخ، التهاب راه تنفسی،  اسهال، فشارخون پایین، ناهنجاری‌های خون،  آلرژی،  بدتر شدن آسم. اگرچه خطرات مرتبط با مصرف ال آرژنین وجود دارد، اما اکثر تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف دوزهای کم آن برای افراد بی‌خطر است.

تداخل دارویی ال آرژنین

ال آرژنین ممکن است با داروهای زیر تداخل داشته باشد:

 • داروهای پایین آورنده فشار خون مثل: انالاپریل، لوزارتان، آملودیپین، فوروزماید.
 • داروهای درمان اختلال نعوظ مثل: سیلدنافیل (ویاگرا)، تادالافیل
 • داروهای رقیق کننده خون مثل: کلوپیدوگرل، انوکساپارین و وارفارین
 • داروهای درمان دیابت مثل: انسولین، پیوگلیتازون و گلیپیزید
 • داروهای افزاینده جریان خون مثل: نیتروگلیسیرین و ایزوسورباید
 • داروهای مدر مثل: آمیلورید، تریامترن و اسپیرونولاکتون

ال آرژنین ممکن است همچنین با برخی از داروهای گیاهی نیز تداخل داشته باشد؛ بنابراین پیش از شروع مصرف آن لیست داروهای خود را به پزشک نشان دهید.

سخن پایانی

بدن برای داشتن عملکرد طبیعی خود نیاز مبرم به تمام عناصر حیاتی دارد. در این میان ممکن است فرد با داشتن یک بیماری و یا ورزش سنگین، نیاز بیشتری به برخی از این عناصر داشته باشد. برای مثال باوجوداینکه بدن توانایی ساخت آمینواسید ال آرژنین را دارد، اما در موارد خاص حتما باید میزان بیشتری از آن را از طریق رژیم غذایی خود و یا مکمل ها دریافت کنیم. مکمل ال آرژنین در بدنسازی به‌عنوان یکی از مکمل‌های مفید و موثر در امر عضله سازی و بهبود استقامت بدن شناخته می‌شود.

شاید مصرف این مکمل تاثیرات بدی در بدن نداشته باشد اما باید بدانید که مصرف بیش‌ از حد مجاز آن و البته در طولانی‌مدت متاسفانه تاثیرات بسیار منفی بر بدن خواهد داشت. بهتر است قبل از شروع مصرف این مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول در مورد ال آرژنین در بدنسازی

قرص ال آرژنین می‌تواند شرایط مربوط به آسم و آلرژی را بدتر کند. پس در این موارد باید با احتیاط مصرف شود. همچنین افرادی که زگیل یا تبخال تناسلی دارند نیز نباید از این مکمل استفاده کنند.

برای کسب بهترین نتیجه در بدنسازی، ال آرژنین بهتر است ۳ بار در روز مورد مصرف قرار گیرد: صبح، قبل از تمرین و بعد از تمرین.

دوز پیشنهادی برای مصرف L-arginine در ورزش ۲ تا ۶ گرم در روز است.

ال آرژنین با افزایش سوخت و ساز چربی‌ها، تنظیم متابولیسم و کمک به سوزاندن چربی‌های دور شکم می‌تواند در لاغری تاثیرگذار باشد. البته این تاثیر بیشتر زمانی دیده می‌شود که این اسید آمینه در کنار رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی مورد استفاده قرار گیرد.

این اسید آمینه سبب تحریک هورمون رشد می‌شود و از این طریق ممکن است در افزایش قد کودکان و نوجوانان تاثیرگذار باشد.

در بعضی از مطالعات حیوانی مشخص شده است که ال آرژنین می‌تواند سطح تستوسترون را در بدن افزایش دهد. اما در مورد انسان نتایج مشخص نیست. آنچه می‌دانیم این است که این اسید آمینه در رفع اختلال نعوظ موثر است.

بله؛ می‌توانید کپسول ال آرژنین را با یک لیوان آب و با معده خالی بخورید. احتمال عوارض جانبی ناشی از ال آرژنین کم است اما اگر دچار عوارض گوارشی شدید، آن را همراه با وعده‌های غذایی بخورید.

روزانه ۵ گرم ال آرژنین باید مصرف شود. با مشورت پزشک این مقدار را می‌توان افزایش داد.

استفاده از آرژنین همراه با سیلدنافیل (ویاگرا) ممکن است اثرات افزایشی بر گشاد شدن عروق خونی و کاهش فشار خون داشته باشد؛ بنابراین توصیه نمی‌شود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۱ میانگین: ۳.۳]

پست های مرتبط

4 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام اگر هر روز ورزش نکنیم باید هر روز ال ارژنین رو مصرف کنیم یا روزی که ورزش داریم بخوریم کفایت میکنه؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   با سلام
   همراه گرامی مجله داروخانه انلاین مثبت
   همانطور که میدانید ال ارژنین کارایی های متفاوتی دارد ، با توجه به اینکه مورد مصرف خود را اشاره نکردید
   بهترین زمان مصرف برای مکمل آرژنین :صبح ها، نیم ساعت قبل ا تمرین ، بلافاصله بعد تمرین و نیم ساعت قبل از خواب جز یهترین زمان های مصرف برای ال ارزنین است
   با تشکر

 2. مهران می گوید

  ال آرژنین به صورت پودر هم وجود داره که بشه مخلوطش کرد با آب یا شیر؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   به صورت مایع و محاول وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :