زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی چیست؟


0 775

همه چیز درباره زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی

زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی روشی است که پس از تولد نوزاد بند ناف بریده نمی‌شود و در حالی که نوزاد همچنان به‌وسیله بند ناف به جفت متصل است ۳ تا ۱۰ روز در این وضعیت باقی می‌ماند.

بند ناف یک رابط میان جنین و جفت است که مواد حیاتی برای رشد را به جنینمی‌رساند و در هفته پنجم بارداری به وجود آمده و جایگزین کیسه زرده می‌شود. در حالت طبیعی شامل دو شریان و یک ورید است. ورید نافی خون اکسیژن دار و غنی از مواد مغذی را از جفت به جنین می‌رساند و برعکس، شریان‌های نافی خون خالی از اکسیژن و مواد مغذی را از جنین باز می‌گردانند.

بند ناف در هفته پنجم رشد جنین شکل می‌گیرد و شامل دو شریان خونی (سرخرگ) و یک ورید (سیاه‌رگ) است که در ماده ژلاتینی به نام “وارتونز ژل” پیچیده شده است. بنیان بند ناف از زایگوت Zygote بوده که نام تخمک بارور شده است. بند ناف از محلی که بعدها به آن ناف می‌گویید تا جفت مادر ادامه دارد و از یک طرفمواد غذایی و اکسیژن را به جنین رسانده و در جهت مخالف ضایعات تولید شده را برای دفع منتقل می‌کند.  تا زمانی که فرزندتان دوره کامل جنینی را پشت سر می‌گذارد، بند ناف به طول حدوداً ۵۶ سانتی‌متر می‌رسد.

دلیل نامگذاری چیست؟

این نام از گل لوتوس، یک گل مخصوص فرهنگ‌های شرقی برای نمادگرایی وحدت، جدایی و تولد دوباره است. گل نیلوفر در اغلب کشورهای آسیایی به عنوان سمبل و نماد همگانی مطرح گردیده است. این گل بیانگر نمادهای مختلف می‌باشد که مشترک با عقاید سایر ملل نیز هست. به عنوان مثال؛ نماد باروری، کامیابی، قدرت حاصلخیزی زمین، حمایت از هر موجود زنده، صلح جهانی، زیبایی، تندرستی، مظهر عشق، ریاضت و عبادت می‌باشد.

دوشیدن بندناف چیست؟

عموماً بریدن بندناف، شصت ثانیه بعد از تولد اتفاق میفتد، ولی بعضی از محققان پیشنهاد می‌کنند که بندناف را چند دقیقه دیرتر ببرند. در دویدن بند ناف،سریعاً پس از زایمان و پیش از بریدن و گیره زدن به آن، بند ناف را دو یا سه بار از طرف جفت به سمت نوزاد می‌دوشند تا تمامی محتویات داخل بندناف به درون بدن نوزاد تخلیه شود.

پژوهش‌های جدید به این نتیجه رسیده‌اند که با این کار سلول‌های قرمز خونی بیشتری به نوزاد منتقل شده و مستقیماً پس از زایمان، فشار خون نوزاد را بهبود می‌بخشد.

در روش زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی که در آن بندناف به‌طور کامل بریده نمی‌شود و در حالت متصل به جفت رها می‌شود، بندناف برای خشک شدن طبیعی رها شده و سه تا ده روز پس از زایمان، بند ناف از نوزاد جدا می‌شود.

توصیه هایی برای حذف بند ناف چیست؟

به گفته کالج آمریکایی Nurse-Midwives، زمان بهینه برای بریدن و بستن بند ناف برای بیش از ۵۰ سال مورد بحث قرار گرفته است. اعتقاد بر این بود که بریدن و بستن بند ناف اولیه (در عرض یک دقیقه پس از تولد) برای نوزاد و مادر مفید بوده است. با این حال، مقدار زیادی از تحقیقات با کیفیت بالا در مخالفت این اعتقاد اثبات شده است.

تحقیقات این کالج توصیه می‌کند حداقل ۳۰ تا ۶۰ ثانیه برای بریدن بند ناف منتظر بمانید. سازمان بهداشت جهانی هم توصیه می‌کند از یک تا سه دقیقه برای بریدن و بستن بند ناف منتظر بمانید.

تنها مواردی که تأخیر در بریدن بند ناف توصیه نمی شود ، موردی است که نوزاد در برخی مواقع اورژانسی متولد می‌شود و به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارد.

زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی

تاخیر در بریدن بند ناف، در حال حاضر عملی توصیه شده در سطح جهان است. این عملی استاندارد در بیمارستان‌ها و زایمان‌های در خانه برای جلوگیری از قطع آنی جریان خون است.

فواید تاخیر در بریدن بند ناف:

  • افزایش سطح هموگلوبین
  • ذخیره آهن در طی چند ماه اول زندگی بهبود می‌بخشد
  • بهبود میزان گلبول قرمز خون
  • بهبود گردش خون
  • کاهش نیاز به انتقال خون
  • کاهش احتمال ابتلا به انتروکولیت و خونریزی داخل وریدی

در حالی که تحقیقات زیادی برای بیشتر کردن زمان تاخیر بریدن بند ناف وجود دارد، تحقیق درباره مزایای زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی محدود به مطالعات موردی کوچک است.

از آنجایی که تحقیقات جامعی در مورد زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی وجود ندارد، مشخص نیست که آیا این عمل واقعا سودمند است یا خیر؟

طرفداران زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی بر این باورند که این کار ممکن است خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد.

با این حال باید گفت این روش می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد، زیرا پس از تولد، جفت ارگانی مرده است که با خون رقیب به شمار میاد. تحقیقات کافی برای بیان اینکه خطر ابتلا به عفونت ممکن است با تولد لوتوس موثر باشد، همچنان وجود ندارد.

زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی می‌تواند یک عمل معنوی باشد تا رابطه بین نوزاد و جفت آن را احیا کند.

مزایای زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی چیست؟

محققان مدعی بر سلامت زایمان به روش لوتوس معتقدند که این نوع برخورد با بند ناف دارای فواید زیر است:

  • انتقال ملایم و غیر تهاجمی برای نوزاد از رحم به جهان
  • افزایش خون و تغذیه از جفت
  • آسیب به شکم کاهش می یابد
  • آیین روحانی برای احترام به زندگی مشترک بین نوزاد و جفت

هیچ تحقیقی برای حمایت از این سه ادعا وجود ندارد. جفت خون خود را از مادر دریافت می کند و هنگامی که جفت با اکسیژن ارتباط پیدا می‌کند، دیگر زندگی یا گردش خون در آن نیست. بنابراین، بعید است که نگه داشتن نوزاد و جایگذاری در کنار جفت بتواند هر گونه مزایایی را ارائه دهد.

اما باید گفت تنها زمانی می‌توان با اطمینان از مزایای این روش صحبت کرد، که شما در وضعیت اورژانسی باشید، وقتی دور از خدمات پزشکی هستید، بهتر است برای دور ماندن نوزاد از عفونت و مشکلات خونی، بند ناف را تنها گره زده و بریدن آن را به تیم حرفه ای پزشکان بسپارید.

خط آخر

با اینکه هنوز مزایای زایمان به روش لوتوس یا نیلوفر آبی کاملا اثبات نشده است، اما اکثر متخصصان بر این باورند که بهتر است که در حدود سه تا پنج دقیقه برای بریدن بند ناف درنگ و صبر صورت بگیرد!

 

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :